Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


 Oncīdijas (Oncidium)
un tām radnieciskās orhidejas

 

Vispārīga informācija:

Pie oncīdijām pieder 400-600 orhideju šķirņu, bet, ja rēķina arī oncīdijām radnieciskās orhidejas, tad vēl daudz vairāk. Miltonijas, brasijas, odontoglosi, odontonijas, odontocīdijas, kolmanaras, burragearas, vuilstekearas, brasīdijas, miltonīdijas, vilsonaras, miltasijas... tām visām ir saistība ar oncīdijām. Botāniskās oncīdijas aug Dienvidamerikā, bet podiņos tās sastopamas ļoti daudzās mājās visā pasaulē.

Šeit aprakstīts, kā kopt oncīdijas, kuras tiek dēvētas par "zelta lietu", un ko visbiežāk iespējams nopirkt arī Latvijas veikalos. Daudziem oncīdijām radniecisko orhideju starpsugu hibrīdiem nepieciešami līdzīgi audzēšanas apstākļi.

Apraksts:

Veikalos nopērkamie hibrīdi visbiežāk ir "zelta lietus". Tās ir orhidejas ar tuberīdijiem, un katram tuberīdijam ir 2-3 lapas. Ziedkāts parādās pie jauna tuberīdija pamatnes un var būt līdz 1 m garumā. Uz tā ir liels daudzums sīku zeltaini dzeltenu ziediņu.

 

Audzēšanas apstākļi:

Oncīdijām radnieciskās orhidejas ir ļoti dažādas no skata, un tas attiecas gan uz pašu augu (tas var būt gan ar tuberīdijiem, gan bez), gan arī uz ziediem. Arī audzēšanas apstākļi ir ļoti dažādi.

Šīs orhidejas pēc nepieciešamajiem asptākļiem tiek iedalītas 4 grupās:

  • 1. grupa - orhidejas, kuru substrātam starp divām laistīšanas reizēm ir pilnībā jāizžūst, piemēram, oncidium equitans (tām lapas izvietotas kā vēdeklis), mūļa auss oncīdijas (bez tuberīdija).

  • 2. grupa - orhidejas, kuru substrātam starp 2 laistīšanas reizēm jāpaliek nedaudz mitram, un kurām patīk vēsums, piemēram, Oncidium ornithorhynchum.

    3. grupa - orhidejas, kuru substrātam jāpaliek nedaudz mitram, un kas mīl vidēji siltu temperatūru, piemēram, Psychopsis papillo (tauriņa formā).

  • 4. grupa - orhidejas, kurām ir miera periods, kad tām nepieciešams sausums un vēsums.

 

"Zelta lietus" tipa hibrīdi, ko var nopirkt veikalos, gandrīz vienmēr apmierināsies ar šādiem kopšanas apstākļiem:

Gaisma

Oncīdijām patīk spilgta gaisma.

Novembris - marts: 4-6 stundas tiešas saules būs tieši laikā.

Aprīlis - oktobris: ja iespējams, novietojiet augu ārā, kad nakts temperatūra vairs nenoslīd zem 15°C. Sargājiet to no tiešas saules plkst. 11-15, jo tā var apdedzināt lapas. Nodrošiniet maksimāli daudz netiešas saules.

Laistīšana

Vasarā jālaista bagātīgi - substrāts starp divām laistīšanas reizēm nedrīkst pilnībā izžūt, bet nedrīkst arī būt piesātināts ar ūdeni.

Ziemā jālaista retāk. Substrātam starp laistīšanas reizēm kārtīgi jāizžūst.

Pārlaistīšana ir drošākais veids, kā izraisīt orhidejas pāragru bojāeju.

Temperatūra

Veikalos nopērkamie hibrīdi parasti ir vidēju vai siltu temperatūru mīloši. Ideāla temperatūra: 25-29°C dienā un 13-15°C naktī.

Mēslojums

Oncīdijas ir vidēji kāras uz mēslojumu, un pārāk koncentrēts mēslojums var bojāt viņu saknes.

Aktīvas augšanas periodā (kad attīstās lapas, saknes vai ziedi) mēslojiet katrā laistīšanas reizē ar mēslojumu zaļajiem augiem devā 1/4 (par mēslojuma devām skat. ŠEIT). Nemēslojiet, kad augs neaug.

Sīkāk par orhideju mēslošanu lasiet ŠEIT.

Tipisks augšanas cikls

"Zelta lietus" tipa oncīdijas parasti jaunos dzinumus veido pavasarī. Tuberīdiji nogatavojas un piebriest vasaras laikā saules un mēslojuma ietekmē.

Rudens sākumā jālaista retāk un jāpārtrauc mēslošana, taču augs jātur spilgtā saulē, lai ierosinātu ziedēšanu. Ziedēšana notiek ziemā.

Biežāka laistīšana un mēslošana tiek atsākta pavasarī, kad parādās jaunie dzinumi.

Pārstādīšana

Pārstāda, kad oncīdijai podiņā kļūst par šauru, vai arī, kad substrāts ir sadalījies. Vēlams pārstādīt tad, kad parādās jaunas saknītes.

Oncīdijām patīk labi drenējošs (ūdenscaurlaidīgs un ūdeni novadošs) substrāts, piemēram, vidēja izmēra priežu mizu gabaliņi. Ja jūs labi kontrolējat nepieciešamo laistīšanas biežumu, varat pievienot substrātam 20-30% sīki sagrieztas sfagnas, kas veicina augšanu.

Izvēlieteis tik lielu podiņu, lai tajā satilptu vēl 2 tuberīdiju sērijas (2-4 cm platāku par veco podu).

Ziedēšanas ierosināšana

Rudenī, kad tuberīdiji ir nobrieduši, pārtrauciet mēslošanu un laistiet retāk (lai starp 2 laistīšanas reizēm substrāts pilnībā izžūtu). Pakāpeniski pārvietojiet augu tiešā, spilgtā saulē un pazeminiet nakts temperatūru par dažiem grādiem, lai ierosinātu ziedēšanu.

Ja augs atsakās ziedēt, kaut arī, šķiet, attīstās normāli, tas visdrīzāk notiek tāpēc, ka tam nepietiek gaismas.

No audzētāju pieredzes

Uzmanieties ar laistīšanu. Nepārlaistiet oncīdiju, kamēr aug jaunie dzinumi - tie ir ļoti jutīgi pret puvi.

 Orhidejas, kam nepieciešami līdzīgi augšanas apstākļi: Aspasia.

Saite uz interesantu interneta vietni par oncīdijām (angļu valodā):

http://www.angelfire.com/or3/orchidsnz/oncid/onc_gen_culture.htm

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi