Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


 Pafiopedilu (Paphiopedilum) audzēšana

Pēdējie papildinājumi - 26.02.2007

Vispārīga informācija: 

Pafiopedila plašāk pazīstama ar nosaukumu «Venēras kurpīte», kas radies apakšējās ziedlapiņas formas dēļ. Pie pafiopedilām pieder aptuveni 80 sugas, kuru dzimtene ir Āzijā, kā arī daudzi jo daudzi hibrīdi. Saīsināti šīs orhidejas mēdz saukt par «pafiem».

Apraksts:

Veikalos nopērkami visdažādākie hibrīdi atšķirīgās krāsās, taču vispārīgi pafa izskatu var aprakstīt tā: kompakts lapu puduris, no kura centra veidojas garāks vai īsāks ziedkāts, atkarībā no šķirnes. Ziedam ir liela izmēra "kabata" jeb "somiņa", virs kuras izvietota plata ziedlapa.

Ir pafiopedilas ar vienu vai vairākiem ziediem uz viena kāta. Ja ir vairāki ziedi, tie var ziedēt vienlaikus vai pēc kārtas. Lapas var būt gan vienkrāsaini zaļas, gan arī plankumainas.

 
vienkrāsainas lapas

attēls no antec vietnes

plankumainas lapas

attēls no antec vietnes

                                       

 Kopšana: Hibrīdi, kas nopērkami veikalos, gandrīz visi būs apmierināti ar sekojošajiem apstākļiem:

Gaisma

Vidēji daudz gaismas (tāpat kā falenopšiem vai arī nedaudz vairāk, t.i. ne tālāk kā 50 cm no loga, ziemā - 2-4 stundas tiešas saules dienā, vasarā vieglu noēnojumu).

Sugas ar vienkrāsainām lapām parasti prasa vairāk gaismas (gandrīz kā katlejas), t.i. 4-6 stundas tiešas saules ziemā, vasarā vieglu noēnojumu).

(No mūsu pieredzes: pafu ar vienkrāsainām lapām var sekmīgi audzēt un uzziedināt arī pilnīgi bez tiešas saules, diezgan ēnainos apstākļos. Estere)

Laistīšana

Pafi nemīl pārmērīgu sausumu pie saknēm, bet nemīl arī ar ūdeni piesātinātu vidi, kas neļauj tiem elpot. Substrāts nekad nedrīkst izžūt pilnībā līdz pašiem dziļumiem, tam poda vidū vienmēr jābūt viegli mitram (nekad - piesātinātam ar ūdeni vai pilnīgi sausam). Nav tik vienkārši? Jā, tieši tas dažkārt padara pafu audzēšanu nedaudz sarežģītu...

Pafiopedilām patīk substrāts, kura pH ir tuvs neitrālam (aptuveni 6,5). Tātad tās ieteicams laistīt ar ūdeni, kas satur kaļķi, nevis ar lietus ūdeni, kas ilgtermiņā veicina augsnes skābumu (tomēr iespējams laistīt arī ar lietus ūdeni, ja substrātam regulāri pievieno dolomītu).

Temperatūra

Vairums parasti nopērkamo hibrīdu būs apmierināti ar mērenu gaisa temperatūru 15-18 naktī un 20-23 dienā.

Kas attiecas uz botāniskajām sugām un atsevišķiem primārajiem hibrīdiem (2 botānisko sugu hibrīdiem), rūpīgi noskaidrojiet nepieciešamos apstākļus, jo daļa no tiem mīl siltus, bet daļa - vēsus augšanas apstākļus. Tātad nav iespējams sniegt vispārīgus padomus, bet jāskata katrs gadījums atsevišķi.

Mēslojums

Regulāra mēslošana ar ļoti atšķaidītu mēslojumu katrā laistīšanas reizē augšanas periodā (kas parasti ir visu gadu). Par mēslojuma dozēšanu skatīt šeit. Nemēslojiet augu, kurš šobrīd neaug.

Uzmanieties - pafiopedilu saknēm nepatīk, ja sāļi (no mēslojuma vai laistāmā ūdens) uzkrājas substrātā - šāda uzkrāšanās izraisa sakņu izžūšanu. Atcerieties kārtīgi atšķaidīt mēslojumu, izmantojiet labas kvalitātes ūdeni (tādu, kurā nav pārāk daudz sāļu) un, galvenais, kārtīgi izskalojiet substrātu zem tekoša remdena ūdens reizi mēnesī.

Vairāk informācijas par mēslošanu vispār varat iegūt šeit.

Ziedēšanas ierosināšana

Dzinums uzzied pats no sevis, kad sasniedz briedumu. Kad tas beidzis augt, sagādājiet tam dienas/nakts temperatūras starpību par 5-6°C. 

Pārstādīšana

Pārstādiet, līdzko substrāts ir pārāk sadalījies. Jaunajam substrātam jābūt ūdeni un mēslojumu aizturošam, taču tas nedrīkst augu noslāpēt. Var, piemēram, izmantot tīras maza izmēra priežu mizas, ja vien uzmanīsiet, lai sakņu masa pārāk neizžūtu.

Ja vēlaties laistīt nedaudz retāk, varat pārstādīt mitrumu noturošākā substrātā, kurā ir 1 daļa baltās kūdras, 2 daļas smalku priežu mizu un 1 daļa rupjas grants + kārtīga kafijas karotīte dolomīta uz vienu podu (tas ir ļoti svarīgi dažiem pafiem, kuri necieš skābu augsni).

Balto kūdru iespējams aizvietot ar rupji sagrieztu sfagnas sūnu. Tomēr uzmanieties, laistot sfagnu vai balto kūdru saturošus substrātus.

No audzētāju pieredzes

 

  • Pafiopedilas bieži tiek pārdotas ar vienu vienīgu dzinumu podiņā. Taču, tāpat kā daudzām citām orhidejām, jo lielāks ir augs un jo vairāk tam dzinumu, jo vieglāk to audzēt un uzziedināt atkārtoti. Ja jūs pafu audzēšanā esat debitants, centieties pirkt augus ar kuplu ceru, kam ir vismaz 2-3 dzinumi. Izvairieties arī augu pārāk agri sadalīt - ieteicams vienmēr paturēt vismaz 3 dzinumus katrā atdalītajā daļā.

  • Pretēji citām orhidejām, pafiopedilas nepavairo klonēšanas ceļā. Izņemot retus gadījumus, pārdošanā pieejamie augi ir praktiski visi iegūti no sēklām. Tas nozīmē, ka, pat ja pafi cēlušies no vieniem vecākiem, tie tomēr ir katrs savādāks (kā jau brāļi), kas izraisa ļoti lielu formu, krāsu un ziedu izmēru dažādību pat vienas "partijas" robežās. Tātad, ja vien jūs neesat paņēmis stādu, kas atdalīts no pafiopedilas, ko pats esat redzējis ziedam, neziedošu pafu iegāde tik tiešām ir laimes spēle: visdrīzāk zieds neatbildīs tam, ko esat iedomājies, un iespējams, ka jūs gaida vilšanās par viduvēju ziedēšanu. Vienīgais veids, kā būt drošam, ka esat atnesis mājās augu, kurš jums tik tiešām patīk, ir pirkt tos tikai ziedošus...

  • Atsevišķiem pafiem ir alerģija pret pārāk skābu substrātu. Tātad varat tos laistīt ar mēreni kaļķainu krāna ūdeni - tas neļaus augsnei vidējā un ilgtermiņā kļūt pārāk skābai.

  • Ja jūsu izmantotais ūdens nav kaļķains, varat substrātam pārstādīšanas laikā piejaukt kafijas karotīti dolomīta. Pēc tam reizi pusgadā uzkaisiet to uz substrāta. Dolomītu var aizstāt ar saberztām olu čaumalām vai gliemežvākiem.

  • Poda dibenā ieklājiet biezu polistirēna gabaliņu vai keramzīta slāni - tas ļauj novadīt lieko ūdeni un veidot nelielu papildu ventilāciju no apakšas. Piemēram, varat izvēlēties nedaudz augstāku podiņu un apakšā ieklāt 5 cm biezu polistirēna gabaliņu slāni...

  • Pretēji daudzām citām orhidejām pafu saknes ļoti slikti panes ilgstošu sausumu. Kad tās kļūst pārāk sausas, tās sasprēgā, pēc tam mirst un visbeidzot - sapūst. Tātad raugieties, lai substrāts vienmēr būtu nedaudz mitrs līdz pašiem dziļumiem (bet nekad ne piesātināts ar ūdeni, jo arī tas var izraisīt puvi noslāpšanas rezultātā).

  • Ja pēc laistīšanas pods ar pafu sver vairāk nekā parasti, tas, iespējams, ir signāls, ka nepieciešama pārstādīšana...

  • Raugieties, lai ap jūsu pafiopedilu vienmēr būtu laba ventilācija, lai samazinātu puves risku. Nekad neatstājiet ūdeni dzinumu lapu centrā.

  • Lai veicinātu jaunu sakņu veidošanos pafam, uzmanīgi noņemiet pirmo, zemāko lapu pie sakņu kakliņa (tā ir vieta, no kurienes nāks jaunas saknes). Pēc tam pārstādiet augu lielos gabalos sagrieztas sfagnas un polistirēna lodīšu maisījumā vienādās attiecībās. Maisījumam jābūt viegli mitram (galvenais - ne piesūcinātam ar ūdeni). Raugieties, lai substrāts kārtīgi pārklātu auga kakliņu. Novietojiet podiņu vietā, kur ir labs gaisa mitrums (ja pie jums ir ļoti sauss gaiss, varat uzmaukt augam kopā ar visu podiņu no augšas caurspīdīgu celofāna maisiņu). Apbruņojieties ar pacietību, jo process var būt ļoti ilgs!

  • Augstāk aprakstītā procedūra ir veicama arī, aizstājot sagrieztās sfagnas un polistirēna lodīšu maisījumu ar dzīvu sfagnu. Tā iespējams sasniegt lieliskus rezultātus pafiopedilu apsakņošanā. Taču, kad parādījušās saknes, diezgan ātri pārstādiet augu izvēlētajā substrātā.

  Sarakstiņš, kurā atrodams, kuras no Venēras kurpītēm mīl kaļķi, bet kuras nē.

Saite uz interesantu vietni par pafiopedilām:

http://www.ladyslipper.com/

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi