Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


  Falenopsis
(Phalaenopsis)

Vispārīga informācija: 

Falenopšu hibrīdi ir Eiropā un Ziemeļamerikā izplatītākās dzīvokļos audzējamās orhidejas. To popularitāte izskaidrojama ar vieglo adaptējamību, kas ļauj tiem samierināties ar mūsu dzīvokļos valdošajiem dzīves apstākļiem.  

Jau vairākus gadus šīs orhidejas tiek masveidā "ražotas" gluži vai īstās orhideju rūpnīcās. Tādēļ falenopšu hibrīdi ir pieejami par salīdzinoši zemām cenām pat lielveikalos. Falenopsis ir viegli audzējams, skaists, nav dārgs, tādēļ tiek uzskatīts par ideālu orhidejmīļiem-iesācējiem. Taču tas saglabā savu vietu arī pieredzējušu orhidejmīļu kolekcijās, kuri augstu vērtē falenopša ilgo un ļoti skaisto ziedēšanu. Daži no visām orhidejām priekšroku dod tieši šīm, un šīs simpātijas tālāk mēdz novest pie intereses par botānisko (dabā sastopamo, nehibridēto) falenopšu audzēšanu, kas ir sarežģītāka...

 

Šajā lapā mēs gan aprobežosimies ar lielveikalos un puķu veikalos nopērkamo falenopšu hibrīdu audzēšanas aprakstu. 

Apraksts:

Zieds pēc formas aptuveni līdzinās spārnus izpletušam tauriņam (angliski falenopsi sauc moth orchid, kas nozīmē "orhideja-naktstauriņš"). Ziedu krāsas ir bezgla daudzveidīgas: gan tīri balta, gan visās varavīksnes krāsās. Parasti šīs orhidejas zied ziemā un ziedēšana var ilgt vairākus mēnešus.  

Falenopši ir monopodiālas orhidejas. Tas nozīmē, ka jaunās lapiņas veidojas virs vecajām, veidojot vienu augu. Parasti lapas ir vienkrāsainas un biezas. Saknes ir ļoti biezas un diezgan stingras, kas padara tās īpaši viegli lūstošas, it īpaši, ja tās ir sausas. Bieži tās nāk laukā no podiņa. Tas ir normāli (nevajag tās griezt nost!).

Pie labvēlīgiem apstākļiem šīs orhidejas aug cauru gadu, tātad tās ir pastāvīgi jālaista un jāmēslo.

Falenopšu saknes

 

Nepieciešamie apstākļi:

Gaisma:

Bieži mēdz teikt, ka falenopši ir ēnas augi. Tas tā ir valstīs, no kurām tie nāk (piemēram, Filipīnās). Tomēr mūsu platuma grādos, kur saulīte ir maigāka, falenopšiem pilnvērtīgai ziedēšanai nepieciešams diezgan daudz gaismas.  

No oktobra līdz aprīlim:  Novietojiet augu ne tālāk kā 50 cm no loga, kurā tieša saule iespīd vismaz 2-4 stundas dienā. 

No maija līdz septembrim: Tā pati vieta, bet pasargājiet falenopsi no tiešas saules no plkst. 10 līdz plkst. 16, jo tā var apdedzināt lapas. Pietiks ar vieglu plīvurveida noēnojumu.

Laistīšana

Varat izmantot vidēji kaļķainu krāna ūdeni istabas temperatūrā. Ja ūdens ir ļoti kaļķains, to var filtrēt ar speciālajiem filtrētājiem, vai arī to attiecībā 50:50 sajaukt ar vāji mineralizētu ūdeni no pudelēm (mazāk par 50 mg/l cieto vielu) .

Pārlaistīšana ir visātrākais veids, kā falenopsi priekšlaicīgi nobeigt. Jāsalaista ir bagātīgi, lai viss substrāts izmirktu, taču pēc tam kārtīgi jānotecina podiņu. Starp divām laistīšanas reizēm substrātam gandrīz pilnībā jāizžūst. Substrāts nekad nedrīkst būt piemircis, jo tas var izraisīt sakņu puvi.  

Uzmanību! Veikalos nopērkamie falenopši dažkārt mēdz būt iestādīti substrātā, kura pamatā ir kūdra. Šāda falenopša pareiza laistīšana iesācējam būs grūts uzdevums.

Temperatūra

Lielākā daļa falenopšu mīl siltumu: ideāla ir 25-30°C temperatūra dienā un 18-25°C naktī.

Eventuāli augs uz īsu laiku spēj pielāgoties arī zemākai temperatūrai (tomēr nenolaižot to zem 16°C), ja vien substrāts tiek saglabāts sauss. Šādā gadījumā augam sākas miera periods (tas pārstāj augt). Šajā periodā ir jāļauj substrātam starp divām laistīšanas reizēm kārtīgi izžūt līdz pašiem dziļumiem. Šajā laikā augu nemēslo.

5°C starpība starp dienas un nakts temperatūru veicina ziedkātu veidošanos. Šī temperatūras starpība viegli nodrošināma, ja augs dienā ir saules sasildīts.  

Mēslojums

Salīdzinājumā ar citām orhidejām, falenopsis ir ļoti kārs uz mēslojumu. Tomēr viņa nepieciešamība pēc mēslojuma nav salīdzināma ar klasisko zaļo augu vajadzībām, un pārāk koncentrēts mēslojuma šķīdums var nopietni bojāt saknes. Tātad ir jāmēslo zemā koncentrācijā bet bieži.

Aktīvas augšanas laikā (kad attīstās lapas, saknes vai ziedi) katrā laistīšanas reizē lietojiet zaļajiem augiem domātu mēslojumu : 1/2 vai 1/4 no devas (sīkāk par orhideju mēslošanu un mēslojuma devām skat. ŠEIT). Nemēslojiet laikā, kad orhideja neaug.

Tipisks augšanas cikls:

Parasti augs aug pastāvīgi visu gadu.  

Ziedkāti pārsvarā veidojas rudenī vai ziemas laikā, kad ir liela starpība starp dienas un nakts temperatūru un dienas ir īsākas. 

Parasti ziedēšana notiek ziemā un ilgst vairākus mēnešus, bet atsevišķos gadījumos falenopši var ziedēt cauru gadu.

Pārstādīšana

Aptuveni reizi gadā (maksimāli - divos), vēlams laikā, kad parādās jaunās saknītes. Uzmanību! Nekad nepārstādiet falenopsi zaļajiem augiem paredzētajā augsnē - tā nav piemērota orhidejām! Arī gatavais, puķu veikalos dažkārt nopērkamais orhideju substrāts iesācējiem nav ieteicams.

Falenopšiem patīk ūdeni labi novadošs substrāts, piemēram, vidēja izmēra priežu mizu gabaliņi. Ja esat droši, ka pratīsiet sabalansēt laistīšanu, varat pievienot 20-30 % sagrieztas sfagnas labākai augšanai.

Podu izvēlieties tieši tik lielu, lai tajā satilptu auga saknes. Vairāk par pārstādīšanas procedūru būs pēc kāda laiciņa, vēl neesmu paspējusi satulkot...

Ziedēšanas ierosināšana

Falenopša ziedkāta atzara veidošanās pēc ziedēšanas beigām.

Pieauguši un veselīgi augi parasti sāk ziedēt paši no sevis.  

Jauni ziedkāti parādās uz auga stumbra starp lapām. Parasti tie veidojas rudenī vai ziemā. Lai veidotos ziedkāti, nodrošiniet augiem temperatūras diennakts svārstības par vismaz 5°C. Lai to paveiktu, varat paaugstināt dienas temperatūru (nepārsniedzot 28°C) uz vairākām nedēļām, līdz parādās ziedkāts. Šī temperatūras starpība viegli panākama, ja dienā augu dabiskā ceļā sasilda saule.  

Jāizvairās pakļaut falenopšus par 18°C zemākai nakts temperatūrai pat, lai ierosinātu ziedēšanu. Ja jūsu falenopsis labi aug, taču nezied, 9 gadījumos no 10 vaina ir nepietiekamā apgaismojumā. Rudenī un ziemā falenopšiem patīk atrašanās tiešā saulē dažas stundas dienā - tas veicina ziedēšanu.

Daļa falenopšu mēdz ziedēt vairākas reizes uz viena un tā paša ziedkāta. Ja jūsu augs ir spēcīgs (vismaz 3 pāri "pieaugušu" lapu) un veselīgs, varat pēc ziedēšanas atstāt ziedkātu nenogrieztu. Atsevišķos gadījumos kāts veidos atzarus, kas arī ziedēs. Tomēr tā nenotiek vienmēr. Citos gadījumos ziedkāts sakalst, un tad atliek to nogriezt līdz pašai lejai.

Varat arī paši nogriezt vēl zaļo ziedkātu līdz pašai lejai, kad beigusies ziedēšana. Tādā gadījumā ziedēšana tiks izbeigta, taču tas ļaus augam veidot jaunas lapas un saknes līdz nākamajai ziedēšanai, kas šādā gadījumā būs vēl skaistāka. 

Vājie punkti - no kā jāuzmanās

  • Visdrošākais veids kā nobendēt kādu orhideju ir to laistīt katru dienu pa drusciņai. Vajag rīkoties tieši pretēji - laistīt bagātīgi ( lai substrāts kārtīgi izmirktu), bet ievērot starplaikus starp laistīšanas reizēm, lai augsne paspētu izžūt. Šī piezīme neattiecas uz tā saucamajiem "zemes" substrātiem, kuru pamatā ir kūdra, tie laistāmi savādāk.

  • Izvairieties orhidejas smidzināt. Šādā gadījumā substrāts nevarēs izžūt, un tas var izraisīt sakņu puvi.

  • Pretēji tam, kas norādīts daudzās grāmatās, falenopšiem ļoti patīk saule, taču laikā no rudens vidus līdz pavasara vidum. Tomēr tie var iegūt saules apdegumus, tādēļ sākumā tie pie saulītes radināmi pakāpeniski. Pataustot lapas, iespējams noteikt, vai augs nesaņem pārāk daudz saules. Ja lapas ir remdenas, viss kārtībā. Ja tās ir karstas, pastāv apdeguma risks. Tādā gadījumā nedaudz jāatvirza augs no loga vai arī jānoēno logs ar plānu audumu. Tā kā, sākot ar pavasara vidu, saule ir spēcīgāka, karstajās dienas stundās nepieciešama sargāt augu no tiešas saules vai noēnot logu ar ko plānu.

  • Atcerieties, ka substrāts jātur sausāks, ja nakts temperatūra regulāri ir zemāka par +18°C. Izvairieties no temperatūras noslīdēšanas zem 15°C uz ilgāku laiku, it sevišķi, ja substrāts ir mitrs. Augs no tā cietīs, saknes var nopūt, lapas šādos apstākļos kļūst mīkstas un zaudē košumu, bet ziedu pumpuri nokrīt. Falenopsis necieš arī caurvēju.

  • Raugieties, lai ūdens nepaliek starp divām augšējām lapām, jo tas var izraisīt puvi augšanas zonā un auga nāvi. Tātad jāizvairās no lapu apsmidzināšanas un miglošanas ar ūdeni. Ja ūdens ir kaļķains, tad arī atstāj plankumus uz lapām - tas nav īpaši dekoratīvi un traucē augam uztvert saules starus. Ja pēc laistīšanas palicis nedaudz ūdens auga augšanas centrā (starp augšējām lapām), to var nosusināt ar spici sarullētu salveti.
     

  • Augšējo lapu dzeltēšana un pēc tam - nokrišana var liecināt par augšanas centra puvi. Šādā gadījumā jārīkojas ātri un jāaizvāc visas sapuvušās daļas, atstājot tikai veselus audus. Apstrādājiet vietu ar fungicīdu (augiem paredzētu pretsēnīšu preparātu) un ceriet, ka augam parādīsies sānu asns, no kura tas varēs turpināt augt. Pārtrauciet jebkuru miglošanu.

  • Ja mīkstas kļūst visa auga lapas, tas var liecināt par sakņu puvi. Ja pārbaudot atklājas, ka šī diagnoze ir pareiza, jārīkojas ātri un augs steidzami jāpārstāda. 

  • Daži iesaka falenopša ziedēšanas ierosināšanai "aukstuma kūri". Taču tas sagādā augam stresu un var izraisīt sakņu puvi. Tā vietā, lai pazeminātu nakts temperatūru, iesakām Jums paaugstināt temperatūru dienā. Efekts būs tāds pats, bet nekaitējot augam.

  • Regulāri apskatiet savus falenopšus, vai uz lapām un it īpaši - zem tām nav paslēpies kāds kaitēklis. Šādā gadījumā rīkojieties ātri, lai tiktu no nelūgtajiem iebrucējiem vaļā.

No audzētāju pieredzes

  • Ja Jūsu falenopsis būs novietots starp citiem augiem, cieši ar tiem kopā, tas varēs izmantot mitro mikroklimatu: Jūs drīz vien redzēsiet, kā tas stiepj savas kārās saknes pretim blakus esošajiem podiem vai slapjām keramzīta lodītēm, it kā sakot: "Man patīk iedzert kopā ar čomiem!" Varat to novietot arī uz paplātēm ar slapju keramzītu.

  • Jūsu falenopsim katru gadu ir jāizaudzē vismaz vienu jaunu lapu pāri. Tām jābūt pavisam nedaudz lielākām par iepriekšējām. Ja augs neveido jaunas lapas vai arī tās ir mazākas par iepriekšējām, ir jāpārskata audzēšanas apstākļi: pārbaudiet sakņu stāvokli un, ja nepieciešams, augu pārstādiet. Novietojiet augu vismaz 20°C temperatūrā vai siltākā, tuvāk par 50 cm no saulaina loga. Mēslojiet ar atšķaidītu mēslojumu katrā laistīšanas reizē.  

  • Ja jaunās lapas ir tumši zaļā krāsā un kļūst arvien garākas un tievākas salīdzinājumā ar vecajām, un ja falenopsis atsakās ziedēt, lai gan ziedēšanas laiks pienācis, tas nozīmē, ka augs saņem par maz gaismas. Pakāpeniski pārvietojiet to tuvāk saulainākai vietai ar dažām stundām tiešas saules ziemā...

  • Ja jaunās lapas ir gaiši zaļas un kļūst arvien īsākas par vecajām, taču tikpat platas, augs vai nu nesaņem pietiekami daudz mēslojuma, vai saņem par daudz saules.  

  • Abu apakšējo lapu dzeltēšana un nokrišana ir normāla parādība, bet tā var norādīt arī uz nepietiekamu mēslošanu.

  • Nav ieteicams vasarā nest falenopšus ārā. Mūsu dārzi bieži ir pārāk "agresīvi" šai orhidejai ar trauslajām lapām - saule viegli izraisa apdegumus un, galvenais, gliemeži un citi "lapgrauži" tās tiesā ar gardu muti un vienas nakts laikā var izraisīt milzīgus postījumus. Tā kā falenopsim lapu nav daudz, tad tas ir ļoti kaitīgi.

  • Botāniskajiem falenopšiem nepieciešamie audzēšanas apstākļi ir ļoti līdzīgi tiem, kas vajadzīgi visizplatītākajiem hibrīdiem. Tātad, ja hibrīdiem pie Jums patīk, varat mēģināt audzēt arī botāniskos. Daži botānisko falenopšu piemēri: Phal. schilleriana, amabilis, aphrodite, equestris, luedemanniana, amboinensis, pallens, tetraspis...

Īpatnības

 

 

  • Uz nenogrieztiem vecajiem ziedkātiem (dzīviem...) var parādīties jauni stādiņi, kurus sauc par keiki. Tie ir mātes auga kopijas. Kad keiki būs uzaudzējis trīs vismaz 3 cm garas saknītes, to var atdalīt no mātes auga un stādīt atsevišķā podā.  

 

Orhidejas ar līdzīgiem audzēšanas apstākļiem: Doritaenopsis.

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi