Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


Odontogloss (Odontoglossum)
un līdzīgas orhidejas

 (Cambria)

Vispārīga informācija: 

Tāda suga "Kambrija" patiesībā īsti nepastāv. Termins "Kambrija" Eiropā tiek kļūdaini attiecināts uz odontoglosa mūsdienu hibrīdiem. Vienīgā īstā kambrija ir Vuylstekeara Cambria `Plush`. Tā ir pirmā orhideja, kas tika "ražota" un tirgota masveidā, pateicoties jaunajām in vitro klonēšanas tehnikām. Komerciālie panākumi bija tik milzīgi, ka arī citus tās pašas "ģimenes" augus pēc tam nepareizi nosauca par kambrijām.

Ir tūkstošiem odontoglosa hibrīdu, kā, piemēram, Wilsonara (wils = Cochlioda x Odontoglossum x Oncidium), Odontocidium (Odcdm = Odontoglossum x Oncidium), Odontonia (Odtna = Odontoglossum x Miltonia), Colmanara (Colm = Miltonia x Oncidium x Odontoglossum), Vuylstekeara (Vuyl = Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum), Burrageara (Burr = Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum x Oncidium), Odontioda (Odontoglossum x Cochlioda), Aspoglossum (Odontoglossum x Aspasia), Odontobrassia (Odontoglossum x Brassia).

Apraksts:

Odontoglosa hibrīdi ir simpodiālas orhidejas: tās katru gadu veido jaunus dzinumus, kas piebriest, veidojot bumbuļus (ko sauc par tuberīdijiem), virs kuriem ir dažas lapas. Ziedkāts parādās pie tekošā gada tuberīdija, uz tā ir vairāki ziedi. Ziedu forma var būt visdažādākā, dažkārt tie ir smaržīgi.

 

Odontoglosa hibrīdu, ko bieži nepareizi dēvē par kambrijām, audzēšanas apstākļi

Gaisma

Spilgta gaisma, spēcīgāka nekā falenopsim.

No novembra līdz martam:  labi, ja ir 4 stundas tiešas saules dienā.

No aprīļa līdz oktobrim: Ja iespējams, novietojiet augu ārā, kad nakts temperatūra nostabilizējas virs 12°C.Izvairieties no tiešas saules no plkst.11 līdz plkst.15, jo tā var apdedzināt lapas. Liela karstuma laikā novietojiet augu ēnainā un mitrā vietā.

Temperatūra

Savvaļas odontoglosi nepanes karstumu. Hibrīdi to pacieš labāk, parasti tos apmierina istabas temperatūra (20-22). Lai gan viņi nemīl karstumu, tomēr spēj paciest līdz 27 grādiem bez īpašiem postījumiem, ja vien tiek nodrošināts pietiekams gaisa mitrums un gaisa cirkulācija ap augiem.

Tie var paciet arī 10 grādu temperatūru, ja vien lapas un substrāts tiek turēti sausi.

Laistīšana

Substrāts ir jātur viegli mitrs (ne piesātināts ar ūdeni un ne pilnīgi sauss), kad veidojas jaunie dzinumi. Pretējā gadījumā jaunās lapas būs deformētas (vēdekļa jeb akordeona formā). UZMANĪBU! Nepiesātiniet substrātu ar ūdeni, jo tas rada sakņu puves risku. Tātad, šie augi ir jāpārstāda ļoti drenējošā augsnē, kas maz aiztur ūdeni, un bieži tie jālaista. Hidrokultūra ir tiem ļoti piemērota audzēšanas metode, jo ļauj uzturēt mitru un vēdinātu vidi ap saknēm.

Kad augs neaug, pārtrauciet mēslošanu un laistiet retāk. Tad varat ļaut substrātam izžūt starp divām laistīšanas reizēm. Līdzko augs izrāda dehidratācijas pazīmes (tuberīdiji sāk čokuroties), aplaistiet to.

Uzmanību! Turēt saknes slikti vēdinātā un ar ūdeni piesātinātā substrātā ir drošākais veids, kā izraisīt orhidejas priekšlaicīgu bojāeju.

Mēslojums

Augšanas periodā mēslojiet katrā laistīšanas reizē ar vājas koncentrācijas mēslojuma šķīdumu (koncentrācijā no 1/8 līdz 1/4). Mēslojiet, pirms substrāts izžuvis līdz pašiem dziļumiem. Reizi mēnesī kārtīgi izskalojiet substrātu ar remdenu tekošu ūdeni.

Kad augs neaug, kārtīgi izskalojiet substrātu ar remdenu tekošu ūdeni, pārtrauciet mēslošanu un laistiet retāk. Ļaujiet substrātam pilnībā izžūt starp divām laistīšanas reizēm un laistiet tikai tad, kad tuberīdiji sāk nedaudz čokuroties.

Ziedēšanas ierosināšana

Ziedēšanu ierosina 5-10 grādu starpība starp dienas un nakts temperatūru. Šis nosacījums bieži vien tiek izpildīts dabiskā veidā rudens sākumā, ja siltajā gada laikā augi tiek turēti ārā.

Augi, kas nesaņem pietiekami daudz gaismas, var atteikties ziedēt pat tad, ja labi attīstās lapas un saknes.

Pārstādīšana Odontoglosa hibrīdi ir jāpārstāda katru gadu, ja tie tiek audzēti substrātā, kura pamatā ir priežu mizas. Pārstādīšanu ieteicams veikt pavasarī vai rudenī, kad parādās jaunās saknītes. Izvēlieties tāda lieluma podu, kurā precīzi ietilpst sakņu masa (uzmanieties no pārāk lieliem podiem). Izmantojiet ļoti labi vēdināmu substrātu (piemēram maza kalibra priežu mizas, pievienojot 20 % sagrieztas sfagnas).

Hidrokultūrā šie augi nav jāpārstāda, kamēr vien pods nekļūst pārāk mazs.

Augšanas cikls Odontoglosa hibrīdiem nav noteikta miera perioda - tie vairāk vai mazāk pastāvīgi aug visu gadu, izņemot, ja ir ļoti karsts.

Kad temperatūra pārsniedz 25 grādus (vasarā), vai arī, ja apgaismojums ir ļoti vājš (ziemā), augšana ievērojami palēninās. Šādā gadījumā ir jāpārtrauc mēslošana un jālaista retāk, līdz augšana atsākas.

No kā jāuzmanās

Odontoglosa hibrīdiem dažkārt ir tendence veidot plisētas (akordeona formas) lapas. Tam par iemeslu ir pārmērīgs substrāta sausums dzinumu veidošanās laikā. Substrātam šajā laikā ir pastāvīgi jābūt viegli mitram. Lai to nodrošinātu, izmantojiet ļoti labi drenējošu substrātu un laistiet regulāri. Odontoglosa hibrīdu audzēšana hidrokultūrā var jums ļaut samazināt "akordeona lapu" veidošanos, bet tikai tad, kad saknes būs pilnībā pielāgojušās šim audzēšanas veidam. Un tas var prasīt vairākus mēnešus.

Lai gan odontoglosa hibrīdi spēj panest karstumu, tomēr vasarā, kad ir pārāk karsts, tie pārtrauc augšanu. Tādēļ jāuzmanās, lai šajā laikā augus nepārlaistītu (ļaujiet substrātam kārtīgi izžūt starp 2 laistīšanas reizēm), lai izvairītos no puves.

No audzētāju pieredzes

Tā kā šai orhidejai nepatīk karstums, izvairieties to pārstādīt vēlā pavasarī vai vasarā. Labākais laiks pārstādīšanai ir agrā pavasarī vai rudenī, kad parādās jaunās saknītes.

Lapu krāsa var norādīt, vai augs saņem pietiekami daudz gaismas. Lapām būtu jābūt gaiši zaļā krāsā. Ja tās ir tumši zaļas, augs droši vien nesaņem pietiekamu gaismas daudzumu. Ja tās kļūst rozīgas, tas nozīmē, ka augs saņem maksimālo gaismas daudzumu, ko tas spēj izturēt. Ja lapas ir gaiši zaļā, gandrīz dzeltenā krāsā, gaisma ir pārāk spilgta.

Lai ierosinātu ziedēšanu, nepieciešama temperatūras starpība starp dienu un nakti. Ja nevarat augu novietot ārā, centieties izmantot mājas mikroklimata atšķirības. Rudenī pakāpeniski pārvietojiet augu tuvāk logam, kur tas saņems dažas stundas tiešas saules dienā, kas to sasildīs. Uz nakti atdaliet augu no istabas ar bieziem aizkariem (augam jāpaliek starp logu un tiem) - tas ļaus izveidot aukstāku zonu. Šie vienkāršie paņēmieni vairumā gadījumu ir pietiekami, lai veidotu 5-7 grādu starpību starp dienas un nakts temperatūru, un tas izraisīs ziedkāta parādīšanos.

Veikalā nopērkamie augi bieži atrodas substrātā, kas satur kūdru. Šāda veida substrāts aiztur ārkārtīgi daudz ūdens, un iesācējiem ir grūti sabalansēt laistīšanu. Kamēr augs zied, raugieties, lai nepiesātinātu substrātu ar ūdeni, un ļaujiet tam labi izžūt līdz pašiem dziļumiem starp 2 laistīšanas reizēm. Ja esat iesācējs, ir ieteicams tūlīt pēc ziedēšanas beigām pārstādīt augu substrātā, kura pamatā ir maza izmēra priežu mizas.

Citas orhideju sugas, kas kopjamas līdzīgi:

Miltonidium, odontocidium,odontonia...

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi