Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


  Cimbīdiju (Cymbidium) audzēšana

Vispārīga informācija: 

 Īpaši iecienīti ir šo orhideju iespaidīgie ziedi - daudzi, uz stingra ziedkāta, bieži vien - smaržīgi. Tos plaši izmanto kā grieztos ziedus.
Ir divi cimbīdiju veidi: standarta un miniatūrās cimbīdijas (Ķīnas cimbīdijas). Miniatūrajām cimbīdijām patīk siltāki apstākļi nekā standarta cimbīdijām, tādēļ tām dodama priekšroka tur, kur vasarā ir augsta temperatūra. Standarta cimbīdiju senči nāk no tādiem Āzijas reģioniem, kuros ir vēsāks un daudz gaismas (Himālaji, Nepāla...), tādēļ tās nav izturīgas pret karstumu.   

Apraksts:

Cimbīdijām ir olas formas pseidotuberīdiji, ko vainago cietas slokšņveida lapas, kas garumā var sasniegt 1m. Saknes ir biezas un gaļīgas. Ziedkāts parādās pie pseidotuberīdija, ziedi ir vaskaini, dažkārt smaržīgi un saglabājjas vairākus mēnešus. Cimbīdijas dūšīgi aug un standarta formas augi var izaugt milzīgi lieli, diametrā sasniedzot 1 m un vairāk. Cimbīdiju pundurformas ir saprātīgāka lieluma. 

 

Kopšana (attiecas uz izplatītākajiem hibrīdiem):

Gaisma:

Cimbīdijām patīk ļoti spilgta gaisma.  

No novembra līdz martam:  labi būtu nodrošināt 6 stundas ilgu tiešu sauli.  

No aprīļa līdz oktobrim: Ja iespējams, novietojiet augu ārā, tiklīdz vairs nepastāv salnu draudi. Raugieties, lai tas nebūtu tiešā saulē no plkst. 12 līdz 14, lai karstā laikā neapdedzinātu lapas.  Aukstākos reģionos priekšroka dodama novietojumam tiešā saulē.

Laistīšana

Vasarā laistīšanai jābūt bagātīgai, ziemā - retākai. Augšanas periodā substrāts starp divām laistīšanas reizēm nedrīkst pilnībā izžūt, bet nekad nedrīkst būt arī izmircis. Kad augs neaug, laistīšanas starplaikos varat ļaut augsnei izžūt.

Pārlaistīšana ir drošākais veids, kā orhideju pāragri nobendēt.  

Temperatūra

Standarta cimbīdijas ir vēsummīles, tām ideāla temperatūra ir 20°C dienā un 10°C naktī.  

Miniatūrās cimbīdijas dod priekšroku mērenai temperatūrai - tām ideāli ir 20-25°C dienā un 15°C naktī.  

Vasarā augs spēj izturēt arī augstāku gaisa temperatūru dienā, ja vien nakts temperatūra ir pietiekami vēsa un ja gaisa mitrums ir augsts. Ļoti ieteicams nest augu ārā, tiklīdz gaisa temperatūra to atļauj.  

Mēslošana

Kā jau ātri augošam augam, cimbīdijām augšanas periodā ir laba apetīte uz mēslojumu.

Aktīvas augšanas laikā (kad attīstās lapas, saknes vai ziedi) katrā laistīšanas reizē lietojiet zaļajiem augiem domātu mēslojumu : 1/2 no devas, kas norādīta uz iepakojuma (sīkāk par orhideju mēslošanu un mēslojuma devām skat. ŠEIT). Nemēslojiet laikā, kad orhideja neaug.

Tipisks augšanas cikls:

Pavasaris / vasara = jaunu pseidotuberīdiju un sakņu veidošanās un nobriešana

Vasaras beigas / rudens sākums = ziedēšanas ierosināšanas laiks

Rudens / ziema = ziedēšana

* Piebilde: ja "ražotāji" uzziedinājuši cimbīdiju dabas neparedzētā laikā, tas nobīda viņas augšanas ciklu. Cik var spriest no pieredzējušu audzētāju padomiem, šādā gadījumā jārēķinās nevis ar gadalaiku, bet ar auga reālo stāvokli, t.i. pēc auga izskata un uzvedības jānosaka, kurā cikla posmā viņš ir un jārīkojas tam atbilstoši. Nebūs gan viegli ar temperatūras režīmu un gaismu... (EB)

Pārstādīšana

 

Kad pods kļūst par mazu. Pārstādīt laikā, kad veidojas jaunas saknes.  

Cimbīdijām patīk šķidrumu labi novadošs substrāts, taču smagāks nekā citām orhidejām.

Izvēlieties pietiekami lielu podu, lai tajā būtu vieta, kur izaugt jaunajiem pseidotuberīdijiem. Ja pseidotuberīdiju bez lapām ir vairāk nekā ar, daļu no tiem aizvāciet.

Ziedēšanas ierosināšana:

 Parasti ziedkāts parādās, kad rudenī sāk pazemināties temperatūra (taču dažām cimbīdijām ziedēšanas laiks ir pavasarī).   Krasā starpība starp dienas un nakts temperatūru (par 5-10 grādiem) ir tā, kas ierosina ziedēšanu. Augi, kas silto gada daļu pavada ārā, bieži vien uzzied paši no sevis, tiklīdz pazeminās nakts temperatūra. 

Ziedēšanas ierosināšanas laikā raugieties, lai augs saņemtu daudz gaismas (ja iespējams, tiešu sauli), samaziniet mēslošanu ar slāpekļa mēslojumu un retāk laistiet.

Ja naktīs būs pārāk silts, ziedēšana var izpalikt.

Augi, kas nesaņem pietiekami daudz gaismas, var atteikties ziedēt pat tad, ja labi attīstās lapas un saknes.

Vājie punkti - no kā jāuzmanās

 

  • Valda uzskats, ka dzīvokļos cimbīdijas audzēt ir grūti, jo tām nepieciešams ļoti daudz gaismas un vēsums.   Taču to audzēšana ir diezgan vienkārša, ja Jums ziemā ir kāda gaiša un mazāk apkurināta telpa, bet vasarā - iespēja novietot augu dārzā vai uz balkona.

  • Pirms nesat augu siltākās telpās, pagaidiet, lai atveras pirmie ziedi. Pretējā gadījumā pārāk augstās temperatūras dēļ ziedēšana var izpalikt.

  • Ja audzējat cimbīdiju telpās, raugieties, lai ap to pastāvīgi būtu nodrošināta gaisa apmaiņa - tas nepieciešams, lai izvairītos no mikrobu un sēnīšu uzbrukuma.

No audzētāju pieredzes

 

  • Ja Jums nav iespējas ziemā novietot cimbīdiju vēsākā telpā, labāk izvēlieties miniatūro formu.   Izmantojiet sava dzīvokļa dabisko mikroklimatu un novietojiet augu pavisam tuvu logam - tur būs gan gaišāks, gan naktī vēsāks...

  • Ja cimbīdija saņem pareizo gaismas daudzumu, tās lapas ir gaiši zaļas, gandrīz iedzeltenas. Ja lapas ir tumši zaļas un augs nezied, pakāpeniski pārvietojiet to uz gaišāku vietu.

  • Augšanas periodā cimbīdijām ir nepieciešams diezgan daudz ūdens un mēslojuma, tām patīk nedaudz bagātīgāks substrāts nekā citām orhidejām. Der, piemēram, priežu mizu gabaliņi, kuriem pievienots 30 % baltās kūdras (šādā gadījumā pieregulēt pH ar dolomītu vai kādu citu paņēmienu).

  • Ieteicams nest cimbīdiju ārā, tiklīdz vairs nepastāv salnas draudi. Tomēr neaizmirstiet sargāt tās maigās lapas no gliemjiem, gliemežiem un citiem kāriem dārza viesiem. Tātad nav vēlams novietot podu uz zemes. Atturēt kāros radījumus no rāpšanās uz galda vai etažeres iespējams, ievietojot visas mēbeles kājas ūdens spaiņos...

  • Papucīša gudrībiņa: vasarā karstā laikā laistīšana naktī ar vēsu ūdeni ierosinās ziedēšanu jau sākot no augusta.


Citas līdzīgos apstākļos audzējamas orhidejasDendrobium Nobile, atsevišķas Zygopetalum šķirnes.

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi