Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


FALENOPŠI - MŪSU PIEREDZE, KAS VARBŪT NODERĒS ORHIDEJMĪĻIEM-IESĀCĒJIEM

Saturs (uzklikšķini!):

PAR FALENOPŠIEM:

Griezt vai negriezt vecos ziedkātus?
Stādiņš, kas veidojas uz veca ziedkāta - keiki
Falenopšu jaunie dzinumi blakus mātes augam
Stabilizēt falenopsi, kas gāžas laukā no poda
Kas tur nāk laukā - jauna saknīte vai ziedkāts?
Kā noteikt, vai sakne ir augoša?
Kāpēc kalst un birst nost falenopšu pumpuri?
Gala "pumpurs" uz falenopša ziedkāta
Lapas vīst... Nav labi!
Ja ūdens iekļuvis augšanas centrā...
Falenopši ar plankumainām lapām
Jauni ziedi vai jau paziedējuši?
Kad melnē jaunās saknītes...
Jaunā lapa caurules veidā
Vēl daži padomi

VISPĀRĪGI JAUTĀJUMI PAR ORHIDEJĀM, arī falenopšiem (saites):
Mūsu pieredze ar hidrokultūru
Dažas SOS metodes ķezā nokļuvušas orhidejas glābšanai
Orhideju noēnošana, lai neapdeg saulē
Kā nodrošināt orhidejām mitru gaisu?
Hidrokultūra (pasīvā hidroponika)

Orhidejas izvēle
Orhideju izvietojums
Laistīšana / mērcēšana
Cik bieži orhidejas laistīt?
Orhideju mēslošana
Sfagnas kumšķis zem saknēm - ko nu?
Podiņi orhideju pārstādīšanai
Keramzīta sagatavošana
Kā pārstādot dabūt saknes atpakaļ podiņā?
Vasaras "nometne" orhidejām
Citi dzīves apstākļi
Kanēļa izmantošana orhideju kopšanā
Ja orhideja zaudējusi saknes
Saldi pilieniņi vai "cukurgraudiņi"
Vēl daži dzīvnieciņi uz, ap un zem orhidejām
Trūdodiņi, apnicīgie lidoņi
Papildapgaismojums orhidejām
Substrāts ("augsne") orhidejām

Papildināts 10.06.2014.


Griezt vai negriezt vecos falenopšu ziedkātus?Ja tie ir nokaltuši, var droši griezt nost.
Par vēl zaļiem vecajiem ziedkātiem pastāv divi pretēji viedokļi:

- Daži audzētāji uzskata, ka jāgriež nost uzreiz pēc noziedēšanas un līdz pašai apakšai, jo tas veicinot ātrāku jaunu ziedkātu veidošanos. Un arī tāpēc, ka vecie ziedkāti viņiem šķiet neestētiski. Atcerieties - runa ir par falenopšu vecajiem ziedkātiem, nevis par simpodiālo orhideju vecajiem dzinumiem un tuberīdijiem, kurus gan noteikti jāatstāj, kamēr vien tie dzīvi, jo tie jaunajiem kalpo par barības vielu rezervuāru!

- Citi audzētāji (arī mēs) vecos kātus negriež vai, pareizāk sakot, griež līdz zināmai (bieži vien - tikai viņiem pašiem...) vietai. Arī te viedokļi dalās: daži nogriež tikai sažuvušo daļu vai arī līdz pirmajam snaudošajam pumpuram. Citi ir izrēķinājuši, ka jāgriež, piemēram, līdz trešajam snaudošajam pumpuram, skaitot no apakšas, u.t.t.

Mēs parasti nogriežam tikai nokaltušo daļu. Reāli tas nozīmē, ka visbiežāk sanāk vienkārši griezt līdz tuvākajam, t.i. pirmajam snaudošajam pumpuram, skaitot no augšas, jo tā kāta daļa, no kuras nekad nekas vairs neveidosies, parasti nokalst pati.

Kāpēc darām tieši tā? Tam ir veseli divi patīkami iemesli. Pirmkārt - tāpēc, ka vecie kāti no tā saucamajiem snaudošajiem pumpuriem mēdz veidot jaunus atzarus, tātad arī jaunus ziedus. Otrkārt - tieši uz vecajiem ziedkātiem mēdz veidoties stādiņi jeb keiki (par tiem lasiet nedaudz zemāk). Mūsu pieredze liecina, ka vecā kāta atstāšana nebūt nekavē jauna ziedkāta veidošanos, ja tādai jānotiek. Un otrādi - ja augs nav gatavs jauna kāta dzīšanai, varat griezt vai negriezt, tas vienalga nenotiks. Pat vēl vairāk - no eksemplāriem, kas kaut kādu (pārsvarā laikam - ģenētisku) iemeslu dēļ zied reti, ir lielākas cerības ātrāk sagaidīt ziedus uz vecā kāta atzariem, nekā jauna kāta parādīšanos. Daudz kas šeit atkarīgs no iedzimtības - trāpoties arī falenopši, kas kātu atzarus nemaz neveido (mums gan tādi nav gadījušies...). Pie mums bieži vienam augam zied gan vecais, gan jaunais kāts vienlaikus, un ziedēšana ir daudz bagātīgāka. Piemēram, tagad, kad šo rakstām, vienam dzeltenam falenopsim vienlaicīgi zied divi vecie un divi jaunie ziedkāti.

Pa retam (ļoooti reti) mēdzam tomēr "apšķibīt" veco ziedkātu arī zemāk, nekā pats nokaltis - ja kāts izlocījies līks un greizs, un atzars no "garā gala" padarītu puķi galīgi nestabilu.

Pirms nokalšanas kāts parasti maina krāsu, visbiežāk - uz dzeltenīgu, oranžīgu vai, ja falenopsim ir daudz sarkanā pigmenta - sārtu.

Uzklikšķini uz bildēm un palielini tās:

Kāts nokaltis tieši virs
snaudošā pumpura. Šņik!

Atdzīvojies snaudošais pumpurs
uz vecā ziedkāta

Vēl viens...

Un lūk jau bagātīga ziedēšana -
gan vecais kāts, gan jaunais!


Vispār mēs cenšamies orhidejām negriezt neko, kas vēl dzīvs, griežam nost pārsvarā tikai nokaltušo. Izņemot gadījumus, ja orhideju skārusi kāda baktērija vai sēnīte, ja sākusies puve - tad cenšamies atbrīvoties no visiem inficētajiem audiem, tos izgriežot (ar sterilizētu vai vismaz kārtīgi dezinficētu asu nazi, to dezinficējot pēc katra griezuma un brūci apkaisot ar
kanēli).

N.B. Dažkārt kaut kādu nelabvēlīgu apstākļu ietekmē falenopšu ziedkāti mēdz "iesnausties" - apstājas to attīstība, dažkārt - pat uz gadu vai ilgāk. Pa starpu tam pašam augam var izaugt un noziedēt citi kāti, bet šis - tikai guļ un guļ. Lai tad arī guļ - kaut kad varbūt modīsies un iepriecinās ar ziedēšanu. Pie mums, piemēram, 2007. gada rudens sākumā viens tāds ilgi snaudis ziedkāts atdzīvojās un sāka strauji augt, un jau oktobra pirmajā pusē uzziedēja. Pie tam - lielākiem ziediem, nekā iepriekšējā reizē! Tas gan var būt arī tādēļ, ka pumpuri veidojās, kad vēl bija daudz gaismas...

Cieši guļam,

mostamies,

augam

un ziedam!


Atpakaļ uz satura rādītāju

Stādiņš, kas veidojas uz veca ziedkāta - keiki

Pa retam falenopšiem uz noziedējuša ziedkāta mēdz veidoties "bērniņš" - jauns stāds, kam ir pat īpašs nosaukums - keiki, kas havajiešu valodā nozīmē "bērns".

Keiki dzimšana un attīstība (uzklikšķini un palielini!):

12.11.2007. Pats sākums -
atzars ar ziediem vai keiki?

22.11.2007.

1.12.20077

4.12.2007.

10.12.2007. Nu jau skaidrs,
kas te top!

17.12.2007.

22.12.2007.

22.12.2007.

14.01.2008.

30.01.2008.

16.02.2008.

20.03.2008.

20.03.2008. Veidojas saknīte

28.03.2008.Dūšīgi aug jau
2 saknītes

12.05.2008. Keiki jau 3 saknes

10.06.2008. 4 saknes un ziedkāts

10.06.2008. Mātes augam 2
kāti zied, keiki veido ziedkātu

6.08.2008. Keiki pumpuros

14.08.2008. Keiki uzziedējis!

20.03.2009. keiki tika atdalīts un
iestādīts (hidrokultūrā),
12.06. jau pamatīgs ziedkāts

Līdz ar to šis vairs nav nekāds keiki, bet, kaut vēl "pusaudzis", ir uzsācis pilntiesīgu falenopša dzīvi.

Un te jau cits keiki: Phalaenopsis equestris

6.04.2008. Phalaenopsis
equestris
keiki, kas atdalīts no
mātes 11.03.2008.

21.04.2008. Turēts zem kupola,
ar pamatīgi paaugušos ziedkātu

10.06.2008. Keiki pirms mēneša
iestādīts hidrokultūrā, nāk
jaunas saknes un 2. ziedkāts

10.06.2008. Gatavojamies ziedēt


Šo keiki dažādu problēmu dēļ neiestādījām uzreiz, bet nolikām uz mitras sfagnu sūnas. Tas nelīdzēja - saknītes dehidratējās un sāka kalst. Tad pabāzām zem stikla kupola (otrādi apgāztas apaļas vāzītes) virs trauciņa ar ūdeni un zem papildapgaismojuma. Saknītes atkopās un atsāka augt, parādījās 2 ziedkātu aizmetnīši, viens no tiem strauji izauga. Kad mazulim bojāeja vairs nedraudēja, stādījām hidrokultūrā, lai nodrošinātu lielāku mitrumu, bet nenopūdētu saknes. Nu jau pagājuši astoņi gadi (2016.), augs regulāri zied uz vairākiem kātiem vienlaikus un ir mums "dāvājis" daudzus jaunus keiki.
Te ir dažas bildītes no šī puķu bērna turpmākās dzīves.

Kā rīkoties, ja jūsu falenopsim ir keiki?

Kādreiz viens pieredzējis orhidejmīlis mums ieteica atstāt keiki, kur tas izaudzis, jo tādējādi esot iespējams iegūt divos un pat trīs "stāvos" ziedošu falenopsi. Tā arī izdarījām. Rezultāts: bērns ziedēja gandrīz visu laiku un bagātīgi, pilnībā laupot spēkus mātes augam. Sagadījās, ka remonta dēļ bijām orhidejas izmitinājuši "audžu ģimenēs" un pietiekami neuzmanījām. Pēc pusotra mēneša mūsu priekšā bija krāšņi ziedošs keiki virs gandrīz tukšas izsūknētas mātes, kam lapiņas jau sakritušās, savītušas. Pēc drudžainiem reanimācijas pasākumiem (ziedus - vāzē, keiki - pašu savā podā, mātei - intensīva kopšana un pastiprināta uzmanība) veco, labo falenopsi izdevās glābt, bet no jauna tas uzziedēja tikai pēc vairāk nekā gada. Ar laiku augs atguvās pilnībā. Nu (2016.) jau ilgus gadu regulāri, ilgi un čakli zied gan māte, gan meita, kas sen jau pieaugusi. Happy end... bet varēja sanākt arī savādāk...

2005. Pusotru gadu vecs
Keiki, 3. reizi zied.

Keiki ar jaunu ziedkātu

Kā redzams, vieni ziedi vēl nav
noziedējuši, kad jau veidojas
nākamais ziedkāts


Tieši tādā pašā veidā krietni novārdzinājām mūsu pirmo Phalaenopsis equestris, par kuru rakstījām nedaudz augstāk. Vairākus gadus bija OK, keiki veidojās, pieauga un pat ziedēja pie mammas, izskatījās smuki, taču nācās konstatēt, ka mātes augs ir pamatīgi novārdzis. Griezām vien "mazuļus" nost, lai sāk patstāvīgu dzīvi. Mātes augs atkopās.Vēlāk saņēmām ziņu, ka aizgājusi bojā mūsu eksemplāra "mamma", kam bija vesels lērums ziedošu keiki.

Tāpēc nu vairs ar šo tēmu neeksperimentējam - kad sīči pietiekami paaugas, šņiks un lai ļauj mammai dzīvot!

Visbiežāk speciālisti iesaka keiki atdalīt no mātes auga un stādīt atsevišķi, piemērojot formulu 3x3x3. T.i., tad, kad tam ir vismaz 3 lapas un vismaz 3 saknītes, katra - vismaz 3 cm gara (daži gan iesaka 5 cm). Taču mēs nogaidām ilgāk - esam novērojuši, ka vēlāk atdalīts augs attīstās ātrāk.

Mūsu pieredze: uz šo brīdi (2016) ir pagājuši nepilni 13 gadi, kopš mums pirmoreiz nācās saskarties ar falenopša keiki. Ar atskatu uz šiem 13 gadiem varam teikt: kad keiki atdalījām pārāk ātri, kaut speciālistu ieteiktie izmēri bija sasniegti, tomēr puķes bērni pēc atdalīšanas attīstījās lēni un vajadzēja vairākus gadus, līdz tie izveidojās vismaz par "pusaudžiem" - jauniem, taču jau ziedēt spējīgiem falenopšiem. Savukārt, ja ļāvām tiem sasniegt "pusaudžu" izmērus uz mātes auga, pēc atdalīšanas tie jau bija perfekti patstāvīgi, spēcīgi augi, kas čakli turpināja attīstīties un ziedēt. Otrais variants izklausās daudz vilinošāks? Arī mēs domājam tāpat, vienīgi... kā jau minējām, pastāv risks, ka šāds "pusaugu" keiki pārāk novājinās mātesaugu, jo, kaut pašam jau saknes attīstījušās, lielāko daļu uzturvielu tas saņem no mammas. Ko darīt? Vienkārši - uzmanīt. Pievērst īpašu uzmanību mātesaugam, neaizmirst par regulāru mēslošanu (nepārsniedzot "orhideju devas"!) un priecāties :)
Un, notrāpot īsto brīdi, ļaut bērnam uzsākt patstāvīgu dzīvi (gluži kā pie cilvēkiem :) ).

Arī tad, ja kādas SOS situācijas dēļ keiki nākas atdalīt par agru, tas labvēlīgos apstākļos mēdz izdzīvot, ja vien ir kaut viena saknīte. No pieredzes (savas un dažu citu) varam teikt, ka šādi keiki attīstās ļoti lēni. Lūk viens piemērs. Keiki atdalīti no mātes auga 30.04.2011. Abiem pa pāris sīkām lapelēm un vienai saknei. Pēc gada sķaļas jau paaugušies, taču vēl joprojām ir mazi. Augšana nedaudz paātrinājās, kad ielikām šos siltajā orhidārijā (gaisa mitrums kā veicinošs apstāklis). Taču līdz ziedēšanai vēl tālu. Tikpat ilgi pie mātes auga augoši keiki mums parasti ir jau kādu reizīti ziedējuši un krietni lielāki - skat. kaut vai augstāk bildēs redzamo piemēru.

30.04.2011.

6.04.2012.

6.04.2012.


Viens no šiem keiki pirmo reizi uzziedēja tikai 2015. gadā, otra ziedēšanu vēl gaidām, bet pieaugušā izmēru tie nav sasnieguši joprojām (2016.).

Ja saknītes nekādi negrib paaugties, augšanu var stimulēt, to tiešā tuvumā uz kāta vai atsevišķa, podiņā iestiprināta balsta piestiprinot nedaudz sfagnas, ko regulāri mitrina un rūpīgi uzmana, lai neizraisītu puvi.

Bildītēs redzams keiki, kas no aizkaltēta sīkaļas bez nevienas saknītes, kas bija sācis veidoties kādam glābšanā nodotam pamatīgi novārdzinātam falenopsim (par pārdzīvoto stresu vēl liecina abas vecākās lapiņas) ar sfagnu sūnas un celofāna maisiņa (bet vēlāk, atzīsimies - arī orhidārija mitrā gaisa) palīdzību ir izveidojis pamatīgas saknes.


Atdalīšana. Parasti dara tā: nogriež kātu nedaudz zem keiki un jauno stādu stāda substrātā. Viens variants - ņemt substrātu, kas pārsvarā sastāv no sfagnas (skat.
šeit), lai veicinātu sakņu veidošanos un augšanu. Kad stāds paaudzies un izveidojusies sakņu sistēma, to pavasarī vai vasarā pārstāda parastajā falenopšu substrātā (piem. vidēja/liela izmēra priežu mizu gabaliņi + vidēja/liela izmēra keramzīts) bez sfagnas vai ar nelielu sfagnas daudzumu. Ja paturēsiet sfagnā, gandrīz noteikti saskarsieties ar laistīšanas problēmām (šeit). Šī piezīme, protams, neattiecas uz spečukiem, kas pratīs sabalansēt laistīšanu jebkurā substrātā. Bet viņi jau šo arī nelasīs...

Jāatzīst, ka mēs paši vienkāršas kopšanas labad praktiski visas "palodzes orhidejas" stādām tīrā keramzītā - hidrokultūrā. Tostarp arī falenopšu keiki, kad tādi gadās. Taču negribam visiem citiem uzspiest šo metodi, tāpēc... lemiet paši :)))

Bērns vēl pie mammas - griezts
tiks aptuveni pa sārto līniju

Nogriezts un dezinficēts ar
kanēli (nekaisīt uz saknēm!)

Patstāvīgās dzīves sākums


Cita metode: ja kāts ir pietiekami lokans, tad, tiklīdz keiki ir pietiekami liels, kātu noliec un nostiprina tā, lai bērnu varētu iestādīt atsevišķā podiņā, neatdalot no mātes auga. Šajā gadījumā "nabas saiti", t.i. kātu, pārgriež tikai tad, kad stāds saņēmies un saknītes apguvušas substrātu. Tik jāuzmana mātes auga stāvoklis, lai tam netiek pārāk nodarīts pāri. Un necentieties noliekt kātu, kamēr keiki vēl nav pietiekami paaudzies - lielai daļai falenopšu hibrīdu kāts liecot var nolūzt. Šādā gadījumā rīkojieties pēc pirmās metodes.

Vēl varam piebilst, ka bieži vien falenopši veido keiki izmisuma situācijā, kad auga izdzīvošana ir apdraudēta un tas vēlas šādi turpināt sugu. Taču starp savvaļas falenopšiem ir arī sugas, kas ir īpaši čaklas uz keiki veidošanu jau "no dabas" (equestris, pallens u.c.). Un citas, kas to dara daudz retāk.

Atpakaļ uz satura rādītāju

Falenopšu jaunie dzinumi blakus mātes augam


Sadaļā par falenopšu bērniņiem keiki jau stāstījām par stādiņiem, kuri mēdz izaugt veca ziedkāta galā. Taču dažkārt falenopšiem stādiņi veidojas arī substrātā blakus mātes augam.
Spriežot no pašu pieredzes un citur atrodamās informācijas, falenopšiem stādiņi mēdz parādīties galvenokārt šādu iemeslu dēļ:

1) Pirmais un, cik varam spriest no pašu redzētā, visbiežāk sastopamais iemesls - mātes augs jūtas slikti un šādi cenšas turpināt sugu vai izdzīvot. Bieži stādiņi veidojas pēc augšanas centra puves vai citādas zaudēšanas, pat tad, ja mātes augs praktiski aizgājis bojā. Augšanas centra puves iemesls parasti ir kopšanas kļūdas, visbiežāk - augšanas centrā palicis ūdens vēsā laikā un noslēgtā vidē bez ventilācijas. Tad, pārsvarā pēc reanimācijas pasākumiem, pie mātes auga mēdz parādīties stādiņš vai pat divi. Pieļaujam, ka pie vainas var būt arī citas kopšanas kļūdas (gadījumā, ja centrs tomēr vesels), strauja dzīves apstākļu maiņa, u.t.t.

Lūk, piemēram, Phalaenopsis cornu-cervi, kam bijusi augšanas centra puve, pāri palikusi tikai apakšējā lapiņa un vecs ziedkāts, abi jau daļēji dehidratējušies (apvītuši). Foto 2012. gada beigās.

Augam bija mazas izdzīvošanas iespējas, toties milzīga dzīvotgriba. No švakajiem pārpalikumiem, kas redzami iepriekšējā bildē, augs izveidoja vienu keiki un divus sānu dzinumus.
2014. gada jūnijs. Divi no trim bērniem lieliski attīstījušies un jau zied. Trešais - viens no sānu dzinumiem - vājāk attīstījies, jo tam nav īsti vietas, kur augt. Taču nav arī atdalāms no "brāļa", tāpēc - kā būs tā būs. Viena bezcerīgi sanīkuša auga vietā tātad esam ieguvuši trīs jaunus un veselīgus :) Jau 2015. gada sākumā ziedēt bija sākuši visi trīs "brālīši". Šeit ziedi apskatāmi labāk.


2) Otrs iemesls: falenopsis beidzis augšanu. Tas attiecas uz veciem falenopšiem - ja ziedkāts izaug no augšanas centra, nevis no auga sāniem starp lapām un saknēm, tad falenopsis savu augšanu ir pabeidzis. Kādu laiku tas vēl var ziedēt, taču jaunas lapas vairs neveidosies. Toties šāds falenopsis var censties veidot stādiņus.

Iespējams arī
šāds variants - jaunā lapa veidojas caurules veidā, augšanas centrs tiek bloķēts un augam jāmeklē citi "ceļi", lai augtu tālāk.

3) Citi iemesli, par kuriem neko prātīgu nemācēsim pateikt. Piemēram, konkrētajam hibrīdam ģenētiski ir tendence uz stādu veidošanos... Vai arī pie vainas ir "ražotāju" izmantotā ķīmija vai kāds cits, mums nezināms iemesls. Ko nu tur skaldīt matus, būtiskākais ir konstatēt, vai augam nav kādu problēmu un šis nav 1. iemesls (skat. augstāk).

Ko nu?
Atdalīt vai atstāt
, lūk kāds ir jautājums. Forumā, kurā mēs "tusējam", gandrīz visi atstājot - veidojoties kuplāks, smukāks cers un ieekonomējas vieta uz palodzes (ja jūs skārusi orhidejmānija, tad šis apstāklis ir īpaši svarīgs). Drošības pēc un sirdsmieram tomēr nopētiet kārtīgi mātes augu, it sevišķi augšanas centru (vai tomēr nav kāda problēma tur). Ja stāda veidošanai bijis 1. iemesls, bieži vien, stādam pieaugot, mātes augs aiziet bojā. Tātad galvenais ieteikums - uzmanīt un priecāties.

Atpakaļ uz satura rādītāju

Kā stabilizēt falenopsi, kas gāžas laukā no poda

Šī pati metode izmantojama arī tādu orhideju stādīšanai, kurām ir ļoti maz sakņu.
Mēs darām šādi:

Šis falenopsis gāžas laukā no poda

Izņemam viņu no substrāta,
apsienam ap "kakliņu" sintētisku
auklu* (kas nesadalās, var arī
izolētu drātiņu)

Auklas galus izveram cauri
caurumiem poda apakšā,
iekombinējam podā atpakaļ
apakšējās saknes**

Auklu lejā kārtīgi sasienam

Sienot raugāmies, lai augs podā
būtu vajadzīgajā augstumā

Piepildām podu ar substrātu

Auklas galus poda apakšā
apgriežam

Vajadzības gadījumā pieliekam stutīti, kamēr augs iesakņosies


* Auklai jābūt "plastmasīgai" - tādai, kas nemaz neuzsūc ūdeni, citādi vietā, kur tā saskaras ar auga kakliņu vai saknēm, veidosies pastāvīgs slapjums, kas var izraisīt puvi vai sēnītes parādīšanos.
Savukārt, ja izmantojat drātiņu, kas ir pat ērtāk, tai jābūt labi izolētai, lai nemaz nerūsētu arī pēc gada vai diviem...
** Izteiktas gaisa saknes atstājam gaisā. Savukārt tās, kuras ērti ielocās podiņā, tur arī ielocām.

Neskatoties uz to, ka falenopšiem izmantojam ļoti vieglu substrātu (lielais keramzīts ar priežu mizām, lai mazinātu sakņu puves risku), laukā gāzās tikai divi. Līdz ar to arī viņu apakšējās saknes nebija neko spēcīgas (toties gaisa saknes ne pa jokam...). Vienu izdevās stabilizēt, vienkārši pārstādot, bet otrs spītīgi turpināja rāpties laukā. Tagad, šķiet, problēma ir atrisināta.
P.S. Pārstādīts tika 27.10.2007. Dažas nedēļas pēc pārstādīšanas attēlos redzamajam falenopsism, kas jau kādu laiku bija snaudis un nebija domājis par ziedēšanu, sāka augt jauns ziedkāts!
Lūk - apliecinājums (ar visu zilo striķīti ap kaklu):

22.11.2007.

22.12.2007.

28.01.2008.

9.02.2008.

18.02.2008. (uzziedēja 11.02.2008.)


Ja falenopsis nevis gāžas laukā no poda, bet gāž pašu podu apkārt, varat ielūkoties
šeit.

Atpakaļ uz satura rādītāju

Kas tur nāk laukā - jauna falenopša saknīte vai ziedkāts?

Šis ir viens no ļoti bieži uzdotiem jautājumiem. Ar laiku katrs orhidejmīlis iemanās atšķirt un katrs droši vien pēc savām pazīmēm. Lūk dažas:
1) Pēc apaļuma: saknītes galiņš parasti ir apaļāks, bet ziedkātam tas mēdz būt it kā pavisam vieglītēm (bet dažkārt - stipri) saplacināts.
2) Pēc struktūras: saknītes galiņš ir gludāks, viendabīgāks, bet ziedkāta aizmetnīša galiņā dažkārt var saskatīt formas izmaiņas, tādu kā kārtainību, ar vārdu sakot, struktūru;
3) Pēc izvietojuma: saknītes var veidoties jebkur, bet ziedkāts - tikai pa abām auga sānu līnijām, t.i. zem lapas viduslīnijas. Ja jaunais veidojums neatrodas tur, ziedkātu varam izslēgt. Ja tas veidojas "pareizajā vietā", pastāv abas iespējas. Dažkārt, parasti - kad augs beidzis augšanu, ziedkāts izveidojas no meristēmām augšanas centrā, t.i., nāk laukā no auga vidus virs jaunākās lapas. Taču to ir iespēja vērot ļoooti retos gadījumos.
4) Pēc toņa: visbiežāk ziedkāta aizmetnītis ir gaišāk, košāk zaļš, bet saknītes galiņš - iebrūns vai iesarkans. Taču ir arī hibrīdi (tiesa - retāk sastopami), kuriem ir otrādi... Savādāk ir arī ar orhidejām, kurās daudz sarkanā pigmenta (ar spilgti rozā, bordo, violetiem ziediem).
5) Pēc krāsas vienmērīguma: ziedkāts, kamēr tas ir pavisam maziņš, visbiežāk ir vienmērīgā krāsā, bet jaunai saknītei galiņa krāsa atšķiras. Visbiežāk pats, pats galiņš ir gaišāks, tad nāk tumšāka josla, pēc tam, iespējams (bet ne obligāti) atkal gaišāks.
Vēl pēc īsa laiciņa, kad saknīte kaut nedaudz paaugusies, parādās sudrabainā, švammmīgā absorbējošā kārtiņa (velamen), un tad jau vairs nav nekādu šaubu.

Jauns ziedkāts:

Jauna saknīte:


Atpakaļ uz satura rādītāju

Kā noteikt, vai sakne ir augoša

Tas nekas, ka kaut nedaudz pieredzējušam orhidejmīlim šāds jautājums varbūt izsauc smīniņu. Ja esat pilnīgs iesācējs, tas nemaz nav tik pašsaprotami. Nav jau ko smīnēt - visi mēs kaut kad esam bijuši absolūti iesācēji. Un, tā kā šādu jautājumu esam saņēmuši, atbildam:

Atšķirt var pēc spīdīga, ar "švammīti" (velamen) neapauguša atšķirīgas krāsas galiņa. Ja galiņš ir liels un pamatīgs, ar krāsu pārejām, saknīte dūšīgi aug, t.i., tur atrodošās meristēmas cītīgi ražo arvien jaunas šūnas. Ja no "švammītes" degungaliņu kautrīgi pabāzis kaut kas spīdīgs un nenosakāms, tad ir 2 iespējas: vai nu saknīte atdzīvojas pēc neaugšanas perioda, vai arī "iemieg", jo augšana kaut kādu iemeslu dēļ ir apstājusies.

Attiecīgi, ja šī "augšanas galiņa" nav nemaz, saknīte pašreiz noteikti neaug. Taču tas nenozīmē, ka tā ir beigta un norakstāma. Ja tā nav nokaltusi vai sapuvusi, tad joprojām veic savas funkcijas - apgādā falenopsi ar nepieciešamo ēdienu un dzeramo un cita starpā arī nodarbojas ar fotosintēzi. Arī neaugoša sakne var kādā brīdī "pamosties" un atsākt augšanu vai nu no galiņa, vai arī veidojot sānu atzarus.

Nomocīta un neaug

Knapi, knapi.
Vai nu atdzīvojas, vai,
tieši pretēji - iemieg

Vidējā - guļ. Abas gar malām -
lieliskā formā, augošas

Aug griezdamās

Tā izskatās saknes, kas atsākušas augt


Kāpēc vispār jāzina, vai sakne aug? Nu, kaut vai tāpēc, ka, stāstot par laistīšanu, pārstādīšanu un citām ar jūsu orhideju saistītām manipulācijām, mēs šad tad pieminam, ka tas darāms (vai nē), kad aug saknes...

Atpakaļ uz satura rādītāju

Kāpēc kalst un birst nost falenopšu pumpuri?

Ārprāts! Pirms dažām dienām no veikala atstieptajam falenopsim pumpuri sāk dzeltēt, kļūt rozīgi vai oranžīgi, tad savīst un nobirst tā arī neatvērušies! Kāpēc ? Nu kā-ā-ā-ā-pēc un par ko?
Šādu jautājumu mums uzdevis ne viens vien orhidejmīlis-iesācējs.


Iemesli tādai neražai var būt dažādi. Šeit uzskaitīsim mūsuprāt visizplatītākos. Daļu no tiem ir jūsu spēkos novērst, bet ar otru daļu... vienkārši jāsamierinās. Jau krāsu mainījušajiem pumpuriem gan palīdzēt nevar, tie vairs nebūs nekādi dzīvotāji. Taču dažkārt var novērst atlikušo pumpuru nomešanu. Tātad:

* Augs samocīts transportējot vai veikalā, un tas, ko šobrīd ar nožēlu vērojat, ir sekas jau agrāk notikušām darbībām, ko mainīt vairs nekādi nevarat. Līdz ar to jautājums Ko darīt? atkrīt pats no sevis. Pozitīvais moments: varat mierināt sevi ar domu, ka jūs pie tā neesat vainīgs, vainīgi ir citi!!! Šis ir viens no samērā retajiem gadījumiem, kad tā arī ir.

* Strauja dzīves apstākļu maiņa (temperatūra, mitrums, laistīšana, apgaismojums...). Parasti tas notiek, kad augs pārnests no veikala. Ko darīt? Neko tur vairs nepadarīsi. Bet nav arī ko pārāk pārdzīvot. Jau atvērušies ziedi vēl kādu laiciņu jūs priecēs. Un vispār - falenopsis ir dzīvelīgs augs, saņemsies, adaptēsies un nākamreiz ziedēs, ka prieks! Profilaksei: ja pērkat orhideju ziemā, lūdziet to veikalā kārtīgi iesaiņot ("nopakot"). Atnesot mājās, neizsaiņojiet uzreiz, bet ļaujiet kādu stundiņu pastāvēt iepakojumā, lai temperatūra tajā un ārpus tā izlīdzinās pamazām.

* Falenopsis dabūjis caurvēju. Bet falenopši to nevar ciest! Ko darīt? Ja caurvējš augam ticis pie jums mājās, nevis veikalā, varat papūlēties to novērst, lai neciestu arī citi pumpuri.

* Pārāk zems gaisa mitrums. Ko darīt? Tikai ne rasināt! Ja sīki ūdens pilieniņi sakrāsies augšanas centrā (vietā, no kuras nāk laukā jaunās lapiņas), un telpā būs pavēss vai arī ventilācija nepietiekama, no falenopša var nākties atvadīties ar rūgtumu sirdī. Uz jautājumu "Ko tad lai dara?" atbildi varat meklēt
šeit.

* Trūkst gaismas. Falenopši spēj iztikt ar salīdzinoši (ar cimbīdijām vai zigopetāliem, piemēram) nelielu gaismas daudzumu, taču ziedēšanas ierosināšana un pumpuru veidošana kā reiz` ir tas laiks, kad labāk viņiem sagādāt gaišāku vietu. Citādi mēdz gan pumpuri neatvērties, gan nedaudz kroplīgi vai izmēros mazāki ziedi veidoties. Ko darīt?
- Risinājums Nr. 1: ja ir ziema, novietot augu uz pēc iespējas gaišākas palodzes, var arī tiešā saulē, un pēc iespējas tuvāk logam, taču tā, lai tas neskartos pie stikla (ziemā tas ir īpaši svarīgi, citādi var apsaldēt lapas). Vasarā un uz dienvidu loga gan nepieciešams noēnojums. Metode neder, ja falenopsis jau stāv uz visgaišākās jūsu dzīvokļa palodzes, un gaismas tomēr nepietiek. Tādā gadījumā skat. risinājumu Nr. 2 vai Nr.3.
- Risinājums Nr. 2 - mākslīgais apgaismojums. Speciālas lampas ar augiem piemērotu spektru. Par šo jautājumu varat palasīt ŠEIT.
- Risinājums Nr.3 - atstāt visu kā ir. Nu labi nesauksim to par risinājumu. Vienkārši jūsu dzīvoklis ir tāds, kāds tas ir, un ne vienmēr ne visiem ir iespēja uzstādīt augu lampas. Un varbūt jūs mīlat orhidejas, taču nevēlaties savu māju pārvērst augu mājā. A ziedus ta gribas, neskatoties uz apkārt valdošo tumsību! Nu ko lai dara... vai mēs tāpēc raudājām? Nē, vienkārši gaidījām, ka nākamreiz falenopsis uzziedēs vasarā (vienlaikus īstenojot 1. risinājumā ierosināto)... Ja pie jums ir diezgan tumšs, izvēlieties orhidejas, kas to spēj paciest. Un falenopši kā reiz` ir viena no tādām sugām (nepārspīlējot ar to tumsu, protams). Otra pie mums izplatītākā ir pafiopedilas (Venēras kurpītes), kas spēj augt vēl tumšākos apstākļos nekā falenopši. "Tumšāks" gan nenozīmē pavisam bez gaismas! Mūsuprāt, ja mājoklī ir standarta izmēra logi (nevis milzīgas stiklotas vitrīnas) un nav speciālā augu papildapgaismojuma, orhidejas tomēr būtu jānovieto uz palodzes, nevis uz galda istabas vidū 3m no loga vai uz naktsskapīša guļamistabas tumšākajā stūrī.

* Falenopsis dabūjis aukstumu. Ko darīt? Vairs jau neko. Ceriet, ka nenobirs visi pumpuri un ziedi, nesavītīs lapas un nebūs kādu nopietnāku bojājumu. Un gaidiet nākamo ziedēšanu - gan jau paveiksies vairāk. Ja pārāk auksts ir jūsu dzīvoklī, tad gan viss jūsu rokās. Falenopši temperatūras panesamības ziņā ir līdzīgi mums, un, ja tiem salst, tad droši vien arī jūs pats (-i) staigājat piecos džemperos. Neesiet sadomazohists - pastipriniet apkuri.

* Pārāk sauss substrāts. No pieredzes varam teikt, ka, lai cik absurdi tas neizklausītos, šis iemesls gadās reti. Pārsvarā savus augus mums ir tendence pārlaistīt. Ko darīt? Tas katram tāpat skaidrs: mērcēt nedaudz biežāk un vairāk. Sāciet ar "nedaudz". Uzmanību: ja saknes sabojātas no sausuma, to izturība samazinās un sekojošas pārlaistīšanas rezultātā var sākties puve. Kārtīgi izmērcējiet un gaidiet, līdz substrāts atkal kļūst sauss, tikai tad mērcējiet no jauna. Un kontrolējiet sakņu stāvokli (Labi, ka ir caurspīdīgie podiņi!). Jūs gaida problēmas, ja starp falenopša saknēm slēpjas sfagnas kumšķis. Rezultātā augs var "kalst no pārlaistīšanas". T.i., no pastāvīgas sakņu saskares ar organisku substrātu, kas piesātināts ar ūdeni, daļa sakņu nopūst, atlikušās nespēj augu pietiekami padzirdīt un tas pamazām kalst nost. Un, jo vairāk laista, jo vairāk kalst - kalst un pūst vienlaikus. Brrrr.

* Sakņu sistēma nobojāta tik ļoti, ka augam vairs nav dukas visus pumpurus izplaucēt. Ko darīt? Skat. iepriekšējo punktu. Ja tas jau noticis, pārstādīt augu labi drenējošā substrātā (priežu mizas + keramzīts, piemēram), atbrīvojoties no visa sapuvušā un nokaltušā. Skatoties pēc apstākļiem, ja augs ir pamatīgi novājināts, nogriezt arī ziedkātu, lai neatņemtu orhidejai pēdējos spēkus. Par ziediem varat censties papriecāties arī vāzītē...

* Augs pārstādīts ziedēšanas laikā. Tas nenozīmē, ka pumpuriem ir obligāti jānobirst, bet... diemžēl visbiežāk notiek tieši tā. Ko darīt? Ja jau pārstādījāt ziedēšanas laikā, tad, jādomā, tam ir bijis nopietns iemesls un auga dzīvība kā tāda ir bijusi apdraudēta. No laba prāta jau neviens ziedošu falenopsi nepārstāda (cerams, ka arī jūs nē). Tātad, ja jāizvēlas starp auga dzīvību un pašreizējo ziedēšanu, tad mēs, piemēram, izvēlamies dzīvību. Tas, ka jums ir bijusi pacietība aizlasīties līdz šai vietai, varētu nozīmēt, ka visdrīzāk jūs arī izvēlaties to pašu. Ar šo cēlo domu tad arī gaidiet, kad augs saņemsies un ziedēs no jauna. Lai veicas!

Atpakaļ uz satura rādītāju

Gala "pumpurs" uz falenopša ziedkātaIk pa laikam saņemam jautājumu, kāpēc neizplaukst ziedkāta pēdējais pumpuriņš, kas atrodas pašā kāta galā. Tas tāpēc, ka šis pumpurs "slēpj" nevis topošo ziedu, bet gan apikālās jeb galotnes meristēmas (veidotājaudus), kas, ja ir aktīvas, nodrošina augšanu un diferencējas par citiem audiem.

Lielākajai daļai falenopšu "palodzes" hibrīdu šis potenciāls tā arī paliek nerealizēts. Taču parādījušies arī hibrīdiņi, kuriem šīs meristēmas aktīvi veido ziedkāta turpinājumu un jaunus ziedpumpurus. Iespējams, ka šo hibrīdu izveidē izmantotas savvaļas sugas, kurām raksturīgi, ka ziedkāts ilgstoši arvien pagarinās un turpina ziedēt.

Tāds ir, piemēram, daudzu iecienītais un vienkārši audzējamais Phalaenopsis equestris, kā arī Phalaenopsis cornu-cervi un vēl citi. Piemēram, visi mūsu equestris veido garum garos ziedkātus, kurus ar laiku nākas sarullēt ritulī un sastiprināt ar klipšiem, lai kaut kā savaldītu. Kad šiem apnīk ziedēt, galā vēl izveidojas pa keiki...

Īsāk sakot, gala pumpurā slēpjas potenciāls, kas ir līdzīgs snaudošo pumpuru potenciālam (arī tajos atrodas meristēmas), tikai, no mūsu pieredzes, šo gala pumpuru potenciāls "palodzes" falenopšiem realizējas retāk.

Atpakaļ uz satura rādītāju

Lapas vīst... Nav labi!

Pēdējā laikā vai ik pārdienas kāds par to jautā, tāpēc uz ātru roku centīsimies apkopot šādu tādu pieredzi par lapu vīšanu. Pats galvenais - ja orhidejai, kurai no dabas lapas ir stīvas, tās sāk kļūt ļenganas, mums tas kalpo par trauksmes signālu, ko nedrīkst atstāt bez uzmanības!

Šeit minētie iemesli attiecas uz falenopšiem, jo tieši par viņiem, mīļajiem, arī bijuši visi mums adresētie jautājumi saistībā ar šo ķibeli. Attiecībā uz citām orhidejām - jāskatās individuāli.

Kā liecina mūsu pieredze, pie vainas visbiežāk ir kāds no sekojošiem iemesliem:

1) Augs pārlaistīts (vai zem saknēm ir
sfagnu sūnas kumšķis, vai arī substrāts aiztur par daudz ūdens, vai apakštasītē/kašpo atstāts ūdens un saknes tajā mirkst) un sākusies sakņu puve (redzams caur podiņu). Daļa no saknēm aizgājušas bojā, atlikušās nespēj augu padzirdīt, lapas vīst. Parasti šādā gadījumā pirmās vīst vecākās, t.i. zemākās lapas.
Ko darīt? Mēs personīgi velkam augu no poda laukā, ar dezinficētu instrumentu nogriežam un novācam visu sapuvušo un nokaltušo, kādu pusstundu saknes pamērcējam citrosepta šķīdumā (15-25 pil./ 1 litru remdena ūdens), tad dienas 3 paturam ar plikām saknēm, lai brūces apdzīst, apkalst (ja nav falenopsis - stādām uzreiz) un, ja nav sēnītes vai puves, stādām labi drenējošā substrātā. Novietojam pietiekami siltā un gaišā vietā (taču ne tiešā saulē) ar labu gaisa mitrumu. Un kārtīgi uzmanām (puve, sēne...). Ja viss šķiet kārtībā, taču lapas turpina vīst, ĻOTI UZMANĪGI izmantojam "maisiņa metodi" vai "medus ūdens metodi". Ja sakņu atilcis maz vai nemaz, izmantojam "sfagnas zariņu metodi".

Konkrēts gadījums. Falenopsis bijis pārlaistīts un apakštasītē krājies ūdens. Rezultātā daļa sakņu nopuvusi, samazinājusies sakņu masa, atlikušās nav varējušas augu padzirdīt, lapas sākušas vīst, tad dzeltēt un krist nost... Un te spēlē iesaistījusies Līdzjūtīgā Apkopēja. "Aijaijai, šitie nevērīgie grāmatveži, pavisam puķīti nokaltējuši, nevīžā apliet!!!" Lāga dvēsele jūt pienākumu uzņemties šefību pār "aizkaltēto" augu. Un - žļurks - katru dienu uzgāž pa pamatīgai ūdens šļukai tam virsū. Kad cietējs tiek izvilkts no poda, atklājas, ka dzīvs vēl tikai aptuveni 1 cm no visa sakņu kamola. Pārējais, protams, sapuvis.

Pēc visa puvušā amputācijas no saknēm vairs nekas pāri nav palicis. Taču ļaunākais - abas vienīgās atlikušās lapas ir jau pamatīgi savītušas. Šī falenopša izredzes līdzinās aptuveni nullei, jo ne sakņu, ne lapu daļā nav resursu, lai tas varētu saņemties.

Lai vai kā tur būtu, dzīvu augu izmest miskastē žēl. Tāpēc tiek veikts izmisīgs glābšanas mēģinājums ar maisiņa metodi - vienīgā cerība reanimēt lapas ir paaugstināt ap tām gaisa mitrumu.

Taču, tā kā nupat bijusi puve, mitrumam nevajadzētu pakļaut sakņu stumbenīti un auga kakliņu, lai neveicinātu pūšanu.

Diemžēl, neskatoties uz pūlēm un labajiem nolūkiem, notiek tas, kam jānotiek - pūšanas process jau ticis par tālu, kakliņš un vēlāk - arī lapas dzeltē un pēc vairākām dienām redzams, ka glābt vairs nav ko... Šis falenopsis pārceļas uz labākiem orhideju laukiem.


Kāpēc izvēlējāmies tik traģisku piemēru? Tikai tāpēc, lai uzskatāmi nodemonstrētu: ja vēlaties savu augu redzēt dzīvu, rosīties (ar to mēs nedomājam laistīšanas pastiprināšanu, bet gan interesēšanos, kas īsti nav kārtībā) būtu jāsāk krietni agrāk, nenovedot viņu līdz šādai nožēlojamai kondīcijai...

2) Variants līdzīgs iepriekšējam, augs palicis bez saknēm, taču par laimi nav arī puves. Ja augs zaudējis gandrīz visas saknes (iespējamos iemeslus šoreiz neuzskaitīsim) un nespēj sevi padzirdīt, tas saprotamu iemeslu dēļ pavisam elementāri vīst no šķidruma trūkuma. Varat laistīt cik uziet, ja saknes gandrīz pilnībā nokaltušas, laistīšana var izraistīt tikai to palieku pūšanu. Savukārt, ja sakņu vairs nav vispār, tad nav arī ko laistīt. Šādā situācijā, gluži kā iepriekšējā punktā, ja augs ir podā, velkam laukā, nogriežam visu nokaltušo. Lapu rehidratācijai un jaunu saknīšu augšanas izprovocēšanai mēs personīgi izmantojam "maisiņa metodi" vai "sfagnas zariņa metodi". Vispār par orhidejām, kas palikušas bez saknēm, nedaudz jau rakstījām šeit.

3) Ūdens bijis iestāvējies augšanas centrā (no smidzināšanas vai nejauši iepilējis...), sākusies augšanas centra puve. Šādā gadījumā pūšana un vīšana (mēs to saucam par "slapjo vītumu") un pēc tam - lapu nokrišana parasti sākas ar jaunākajām (t.i. augstākajām) lapām. Zāles.. ārstēšana var izrādīties letāla, taču neko darīt: mēs grieztu ar dezinficētu asu nazi (skalpeli) nost un laukā visu, kas sapuvis, līdz pat veseliem audiem. Brūci dezinficētu ar kanēli vai aktīvo ogli. Ja nav manāma sakņu puve - nepārstādītu. Gaidītu, vai izdzīvos - varbūt dos kādu sānu dzinumu un apskādētā auga vietā izaugs jauns stādiņš. Katrā ziņā, augšanas centra zaudēšana neļauj falenopsim turpināt augšanu, taču ziedēt no atlikušās auga daļas starp lapām tas var joprojām. Lūk, viens tāds malacis:

"Kastrētais" nabadziņš ar visu
jauno ziedkātu

..un ziediem pusgadu pēc augšanas centra zaudēšanas


4) Par maz laistīts. It kā visloģiskākais iemesls vīšanai, taču praksē (vismaz, cik mēs esam redzējuši) paradoksālā kārtā falenopšiem izplatīts mazāk nekā pirmais, t.i. pārlaistīšana. Falenopšiem parasti ūdens trūkuma gadījumā pirmās vīst vecākās, t.i. zemākās lapas. Saknītes lielākajā daļā izkaltušas, gaisa saknes, ja tādas ir, kalst. Risinājums - laistīt nedaudz biežāk. Bet tikai tad, kad substrāts + - sauss, jo iekaltētās vai sakaltušās saknes īpaši uzņēmīgas pret puvi un sēnēm un, ja pēc iekaltēšanas laistīsiet par biežu, variants Nr. 1 iestāsies ļoti ātri. Tāpēc, ja nokaltis ļoti daudz sakņu, parasti pārstādām, atbrīvojot no visām nokaltušajām daļām. Kad sakne ir nokaltusi, tā nevis vienkārši sarāvusies, bet sačākstējusi kā papīrs, vai arī sačervelējusies pavisam kā striķītis un ir galīgi sausa. Ja saknīte nav sakaltusi pilnībā, tā vēl var atdzīvoties un veidot sānu atzarus vai pat turpināties no galiņa.

Ja pēc normālas laistīšanas atsākšanas lapas neatgūst tonusu, ĻOTI UZMANĪGI izmantojam "maisiņa metodi" vai "medus ūdens metodi". Ja atilcis maz vai nemaz sakņu, izmantojam "sfagnas zariņu metodi". Ja tas notiek regulāri - mēs vai nu mainītu laistīšanas režīmu, vai arī pamainītu substrātu, ņemot tādu, kas aiztur nedaudz vairāk mitruma (atkarībā no orhidejas sugas), taču joprojām ļauj saknēm elpot (ļoti svarīgi!). Un apsvērtu, vai šo orhideju uzmanīgi nepārcelt uz hidrokultūru.

Pie sausuma vainīga var būt vienkārši sekojošo apstākļu nesabalansēšana: laistīšanas biežums un daudzums, gaisa mitrums un temperatūra, substrāta sastāvs un stāvoklis, podiņa veids un visbeidzot - konkrētās orhidejas prasības. Par visu šo lietu, kas izklausās sarežģīta, bet patiesībā prasa tikai izvērtēt situāciju, kā arī par to, cik bieži orhideju laistīt, varat palasīt šeit.

5) Iemesls radniecīgs iepriekšējam, tikai šim ir sezonāls raksturs. Augs novietots pārāk karstā vai pat saulainā vietā, viss mitrums iztvaiko ātrāk nekā spējat laistīt, vai arī saknes izsutinās, vai arī lapas vīst no tiešas karstuma un saules iedarbības.
Ko darīt? Nedaudz noēnojiet augu vai novietojiet vēsākā vietā, taču ne tumsā. Labāk radikālas izmaiņas neveikt - dažkārt pietiks, ja paliksiet augu kādus 10-20 cm tālāk no loga vai aizliksiet aiz citiem augiem. Raugieties, lai substrāts nepārkalstu - ja sauss, tad jālaista.
Vēl viens radniecīgs iemesls - pārāk sauss gaiss. Skat. par mitrāka gaisa nodrošināšanu dzīvokļa apstākļos.

6) Smidzināšana. Paradoksāli, bet smidzināšanas dēļ palielinās iztvaikošana un lapas zaudē vairāk ūdens, nekā nesmidzinot. Vismaz tā mums lietu kārtību ir skaidrojuši pieredzējušāki orhidejmīļi, un mēs sliecamies viņiem ticēt. Bez tam, smidzināšanas rezultātā augšanas centrā un lapu padusītēs mēdz uzkrāties ūdens un, ja telpā nav pietiekami silts un / vai ir nepietiekama vēdināšana, tas var izraisīt augšanas centra vai auga kakliņa puvi. Zinām jau, zinām, ka esam to rakstījuši un ne vienu reizi vien, taču atkārtošana esot zināšanu māte.
Ko darīt? Nesmidzināt falenopšus, citādi riskējam nodarīt vairāk ļaunuma, nekā labuma!
Īstenībā daļa orhidejmīļu attiecīgos apstākļos gan smidzina, taču, lai šos apstākļus izvērtētu pareizi, nepieciešama pieredze. Un šie "stāstiņi" tiek rakstīti orhidejmīļiem-iesācējiem, kuriem šādas pieredzes nav. Pēc tam jau katram savas metodes...

7) Piemetusies kāda slimība (sēne, baktērija u.t.t.). Tad vīst var sākt no jebkurienes. Bieži vien tā ir "slapjā vīšana" - lapas sakrītas un it kā vīst, taču vienlaikus ir sajūta, ka tās pilnas ar šķidrumu. Izskatās, it kā falenopsim būtu piemeties celulīts :))))
Zāles - pēc apstākļiem un atkarībā no slimības. Nedaudz par orhideju slimībām šeit un te. Lūk, savukārt, labs ārējs resurss par orhideju kaitēm un kaitēkļiem.

Šo mēs esam nodēvējuši par "slapjo vītumu" - lapas vīst un vienlaikus izskatās kā piepildītas ar ūdeni. Šinī gadījumā pie vainas bija sēne (bet tikpat labi līdzīgus simptomus varētu dot kāda baktērija). Pārstādījām svaigā, ļoti drenējošā substrātā - tīrā keramzītā (taču ne hidrokultūrā). Pirms tam visas skartās daļas nežēlīgi amputējām, atlikumu paturējām citrosepta šķīdumā (25 pil. / 1 l ūdens) un griezumus dezinficējām ar kanēli. Jau pēc pāris nedēļām sāka nākt laukā jaunas saknītes. Pēc pusgada, kad bija saņēmies, pārstādījām keramzītā + mizās, lai nav par sausu.


8) Iemesls nezināms, un visbiežāk tāds arī paliek... Taču, ja jums kas prātā - rakstiet, pievienošu.

Ir arī gadījumi, kad lapas nodzeltē un nokalst, bet nesavīst, t.i. nekļūst mīkstas un sašļukušas:

9) Augu apsēduši kaitēkļi (parasti - sūcēja-dūrēja tipa) - pūkainās vai parastās bruņutis... arī tīklērces. No tīklērcēm lapas mēdz bez redzama iemesla kalst no maliņām un gala, malas dzeltē, paskatoties pret gaismu, redzami postījumi, bet pamatīgi ieskatoties - arī paši postītāji. Dažkārt lapas apakšpusē parādās tādi kā tumšsarkani krikumi, kas nenāk nost. Vienam no mūsu falenopšiem regulāri, kā tikai parādās jauna lapiņa, vecākā sāka no malām dzeltēt un kļūt grumbaini plāna, pakāpeniski kļuva arvien sausāka, tad - sāka dzeltēt visa un visbeidzot, galīgi dzeltena un sausa, krita nost. Bijām gan skatījušies, vai nav kādu kaitēkļu, bet sīkās nelietes tīklērces saskatījām tikai pēc ceturtās šādi zaudētās lapas. Nebija nekādu tīklu, tikai pašas neradības. Un ļoooti sīciņas.

Lūk, kā tas izskatās: maliņas, kā arī sarkanais aplikums (uz kāda cita auga):

Neesam redzējuši falenopšiem laputis, taču tās periodiski uzbrūk dažiem citiem mūsu telpaugiem, pāsvarā - jaunajām, mīkstajām lapiņām, kas tad sačervelējas un nokalst. Par visām šīm nešķīstībām tuvāk šeit, šeit un te.

10) Pavisam dabisks iemesls - vecums. Jā, nekas nav mūžīgs, arī mūsu falenopšu lapas... Laiku pa laikam vecākā no tām palēnām kļūst dzeltena (vai, falenopšiem ar rozā, violetiem, sarkaniem ziediem - sarkanīga), sakalst un nokrīt. Vai viegli noņemas. Tas neietekmē pārējo augu. Un vienā reizē parasti "noveco" tikai viena lapa. Nu, labi, ja lapu ir daudz, gadās arī, ka divas - viena pēc otras un parasti tad, ja tās ir pašas vecākās lapiņas, kas augam bijušas vēl kā stādiņam - tās ir mazākas par citām.

11) Falenopsim trūkst kādu barības vielu. Visbiežāk šajā gadījumā arī augšana apstājas. Vai arī cik jaunu lapu parādās, tik veco aiziet bojā, un rezultātā augs nepalielinās. Uh, pamainīt mēslojumu, taču nepārspīlēt ar devām. P.S. Šādai parādībai, iespējams, ir arī cits iemesls...

Atpakaļ uz satura rādītāju

Ja ūdens iekļuvis augšanas centrā...

N-tās reizes esam pieminējuši, ka nevajadzētu ļaut ūdenim palikt falenopšu augšanas centrā (tur, no kurienes nāk laukā jaunās lapiņas). Pie noteiktiem apstākļiem (ja telpā ir vēss, trūkst ventilācijas...) tas var izraisīt augšanas centra puvi un visa auga bojāeju.

Protams, ja jūsu falenopsis aug siltumnīcā, orhidārijā vai speciāli orhideju audzēšanai pielāgotā telpā, viņam droši vien ir arī atbilstoša temperatūra, gaisa mitrums, gaisma, ventilācija utt., un problēmai nevajadzētu rasties. Tāpat arī tad, ka telpā ir ļoti silts un labi vēdināts. Šādā gadījumā tālāk rakstīto varat arī nelasīt.

Varbūt jūs iebildīsiet, ka dabā taču uz falenopšiem līst ne pa jokam (tropu lietusgāzes!) un neviens viņiem klāt ar dvieli nestāv... Taču apstākļi, kādi ir falenopšiem dabā, krietni vien atšķiras no tā, ko varam viņiem piedāvāt savos mājokļos, un tieši par audzēšanu dzīvojamās istabās (bet ne siltumnīcā vai citās īpaši pielāgotās telpās) mēs te arī rakstām. Tātad, pirmkārt, tropos ir silti. Otrkārt, kokā, uz kura aug falenopsis, tam nodrošināta lieliska ventilācija. Esam redzējuši, kā siltumnīcā falenopšus vienkārši vienu pēc otra iemērc ūdenī "ar galiem", izvelk, nedaudz nopurina un noliek vietā. Vai arī laista tos no šļūtenes!!! Kad Esterei no šāda skata šausmās iepletās acis, siltumnīcas īpašnieks (kurš ar orhidejām ņemas jau gadu gadiem...) atbildēja, ka pie šādas temperatūras un ventilācijas tas nav bīstami - ūdens starp lapām ilgi nepaliek, taču ar saviem mājā uz palodzes stāvošajiem falenopšiem viņš gan tā nerīkojoties, un arī man neiesakot...

Kā jau minējām, īpaši bīstami ir ļaut ūdenim sakrāties augšanas centrā tad, ja telpā ir vēss. Jo aukstums + mitrums = puves risks. Esam redzējuši gana daudz falenopšu ar šādi iegūtu puvi (sēnīte? baktērija? - dažādi slimību ierosinātāji tepat vien "tusē" un tikai gaida izdevību...), un daļa no viņiem vairs nebija glābjama. Diemžēl šādā veidā pēc ilgākas Esteres prombūtnes esam "iepūdējuši" arī pāris savējos, tādēļ arī nu tam pievēršam īpašu uzmanību.

Vēl viens apstāklis - cik esam novērojuši, lielai daļai mūsu falenopšu hibrīdu ir tendence augot noliekties uz vienu pusi, tādēļ augšanas centrs ir nevis pavērsts uz augšu, bet uz sāniem, tātad ūdens augšanas centrā sakrāties nevar. Dabā falenopšus neesam redzējuši, taču citas epifītorhidejas gan, un tas liek secināt - brīvībā un savā vidē augi prot katrs pats par sevi parūpēties, bet mūsu mājās jārūpējas ir mums, neko nepadarīsi...

Tāpēc varat to saukt par paranoju, taču, ja mērcējot vai apkopjot falenopsi, kas aug uz palodzes, gadās ieliet ūdeni augšanas centrā, mēs to tūlīt izsusinām. Tam ņemam papīra salveti vai, atvainojiet, tualetes papīra gabaliņu, un stūrīti iebāžam centrā starp lapiņām. Kad tas piesūcies ar ūdeni, ņemam nākamo stūrīti. Ja spraudziņa pavisam maza, pārlocām papīrīti - Estere laikam nevarētu mierīgi vakarā aizmigt, ja zinātu, ka tur palicis ūdens... Piebildīsim, ka falenopšiem, kas aug mūsu orhidārijos (tātad - siltumnīcas apstākļos: siltumā, labā gaismā, lielā gaisa mitrumā un ar pamatīgu ventilāciju), neko nesusinām - šādos apstākļos tie viens un divi nožūst bez jebkādām negatīvām sekām.

Atpakaļ uz satura rādītāju

Falenopši ar plankumainām lapām

Tālajos 1990-tajos Latvijas veikalos nopērkamie falenopši bija ar vienmērīgi zaļām lapām, tāpēc bijām ne pa jokam satraukušies, kad pirmo reizi ieraudzījām raibumus... un pie tam - savās mājās (nebrīnieties, tā bija dāvana!). Ne paturēt, ne no dzīvokļa izlikt: baidījāmies, ka tā varētu būt kāda infekcija. Par laimi, zinošāki orhidejmīļi mūs nomierināja - ja lapas viscaur vienmērīgi ir nosētas sīkiem plankumiņiem - nedaudz gaišākiem vai tumšākiem par pašu lapu, un ja visādi citādi augs izskatās vesels, tad pie vainas ir auga senči un selekcionārs - acīm redzot šī hibrīda veidošanai ir ņemta kāda falenopšu suga ar dabiski plankumainām lapām.

Plankumiņi mēdz aktivizēties gaismas iedarbībā. Ja šāds falenopsis augšanas laikā tiek pārvietots no pārāk vājas gaismas uz spilgtāku, ēnā augusī lapas daļa var būt vienmērīgi zaļa, bet gaismā augusī veidojas plankumaina. Un otrādi - ja lapa sākusi veidoties gaismā un ir plankumaina, bet tad nonāk švakākā apgaismojumā, jaunajai lapas daļai plankumu var nebūt. 4. bildē varat šādu brīnumu apskatīt: lapas gals veidojies švakākā gaismā, ir vienmērīgi krāsots un šaurāks. Tad šis falenopsis tika novietots papildapgaismojumā 12 stundas diennaktī, un lapas daļa, kas tuvāk pamatnei, izveidojusies plankumaina un platāka. 3. bildē redzams pretējs piemērs.

Ja falenopsim ir sarkanīgi, rozā vai violeti ziedi, pigmentācijas plankumiņi var veidoties sarkanīgos vai violetos, arī izteikti tumšos toņos (skat. 4. bildīti).


Nu parādījušies arī "palodzes" hibrīdi ar svītrainām lapām:


Atpakaļ uz satura rādītāju

Jauni ziedi vai jau paziedējuši?

Ja baidāties nopirkt falenopsi, kas ir jau paziedējis un drīzumā novītīs, vislabāk, protams, ņemt daļēji pumpuros. Taču ko darīt, ja veikalā visiem falenopšiem ziedi jau atvērušies, bet jūs noteikti vienu puķi gribat? Cilvēkam, kam augu valsts nav sveša, tas liksies pašsaprotami, taču no citiem esam dzirdējuši šādu jautājumu.

Ir kāda pazīme: kad zieds ir jauns, nesen atvēries vai vismaz pilnbriedā, ziedlapiņu virsma parasti ir gluda, viendabīga, un labā gaismā ir saskatāmas sulas pilnas šūniņas. Zieds ir stingrs. Savukārt, paziedējušā ziedā, kas "iet uz galu", sulas kļūst arvien mazāk un arvien izteiktāks kļūst reljefs dzīslojums. Tātad - ja ziediņam jau parādījušās "ribas", tas ilgi vairs "nevilks". Ar laiku šāds zieds kļūst mazāk stingrs, taču par savītušu to vēl kādu laiku nevar nosaukt. "Ribas" ir pirmā vecuma pazīme. Tas izskatās šādi:

Nesen izplaucis balta falenopša zieds

Tā paša falenopša zieds, tikai jau paziedējis. Taču vēl pietiekami stingrs, lai mēģinātu apvest ap stūri kādu iesācēju.


Atpakaļ uz satura rādītāju

Kad melnē jaunās saknītes...

Ik pa laikam, galvenokārt - ziemā kāds falenopšumīlis mums vaicā, kādēļ viņa puķei melnē jaunās saknītes, kas tikko sākušas nākt laukā. Tās pārvēršas melnos pauguriņos, tādās kā pumpās un pārstāj augt.

Izskatās tas ļoooti nepatīkami, kaut patiesībā nav mirstama vaina:Parasti šāda ķibele notiek ziemā pie zemas gaisa temperatūras un gaismas trūkuma, visdrīzāk - kombinācijā ar mitrumu un sēni. Par sēni gan 100% nevaram apgalvot - neesam pārbaudes taisījuši. Kādreiz par to satraucāmies, bet tagad vienkārši šādiem falenopšiem cenšamies imitēt labvēlīgus augšanas apstākļus - siltumu, augstu gaisa mitrumu, labu gaismu un ventilāciju. Obligāti visus šos apstākļus kopā! Līdz šim falenopšiem visos gadījumos ir atsākusies augšana - veidojas jaunas saknes. Vien, kā jau daudzkārt esam atgādinājuši, jātur roka uz pulsa... T.i., jāseko auga vispārējam stāvoklim un jāuzmanās no sēnes. Ja stimulēsiet tikai vienu vai pāris nepieciešamos apstākļus, aizmirstot par pārējiem, var sanākt vēl ļaunāk. Piemēram, mitruma paaugstināšana, ja trūkst siltuma un gaismas, var ātri novest pie saslimšanas ar sēnīti vai puves.

Pēc pāris mēnešiem aina jau ir šāda:Atpakaļ uz satura rādītāju

Jaunā lapa caurules veidā

Reti, taču gadās, ka jaunās lapas malas ir saaugušas kopā, veidojot tādu kā cauruli. Šādi augšanas centrs tiek bloķēts un augam jāmeklē citi "ceļi", lai augtu tālāk. Iemeslu nezinām. Iespējams, ka kāda ģenētiska kļūme...


Arī mums ir kāds vecs "palodzes" hibrīds, kas izveidoja caurules formas lapu. Nolēmām to nepārgriezt, bet paskatīties, kas notiks tālāk. Jaunas lapas no meristēmām, kas atrodas augšanas centrā, vairs nevarēja veidoties, jo tām ceļš bija "bloķēts", tādēļ izveidojās sānu dzinums. Šis dzinums izvietots diezgan augstu uz auga un atgādina zaru. Pāris gadus mātes augs turpina veidot ziedkātus un dzīvot, taču vairs neaug lielāks, savukārt dzinums gan aug, gan zied. Pēc tam, kad dzinums jau sasniedzis pieauguša falenopša izmērus, mātes augs pamazām atmirst.

Atpakaļ uz satura rādītāju

Vēl šis tas par falenopšu kopšanu, ko nav par skādi kārtējo reizi atgādināt

- Viņiem nepieciešams mitrs gaiss, taču smidzinot ūdens var iekļūt augšanas centrā - vietā, kur nāk laukā jaunās lapiņas. Pie nelabvēlīgas apstākļu sakritības, piemēram, ja piedevām telpā ir pavēss un / vai nav pietiekamas gaisa apmaiņas (ventilācijas), var sākties augšanas centra puve, kuras rezultātā augs mēdz iet bojā. Tādēļ savējos nesmidzinām, vien šad un tad notīrām lapas ar mitu lupatiņu un galvenais - cenšamies viņiem sagādāt gana mitru gaisu. Tā kā mūsējie aug hidrokultūrā, tas notiek pats no sevis, taču agrāk gaisa mitruma celšanai turējām orhidejas uz ūdens šālēm.
- Mērcēšanas starplaikos substrātam (augsnei) jāļauj apžūt.
- Sīka informācija par orhideju mēslošanu atrodama šeit.
- Lieliski aug ne tikai uz saulaina, bet arī uz ēnaina loga, izņemot periodu, kad tiek ierosināta ziedēšana un veidojas ziedkāts un pumpuri. Necieš tiešu saulīti vasarā. Ziemā tā mūsu standarta apstākļos nekaitē.
- Vieglāk uzziedināt vecāku augu, tāpēc pērkot izvēlamies tādu, kam vairāk lapu.
- Gaisa saknes augsnē nav jāstūķē. Un nav arī jāapgriež! Nesmejieties, dažs labs ir bijis nepatīkami pārsteigts, atgriežoties no atvaļinājuma un ieraugot, ka vecmāmiņa, kam bija uzdots augus aplaistīt, tos arī pārstādījusi "kārtīgā zemē" un pie viena apcirpusi "tās nesmukās saknes, kas pa gaisu vien".
- Nav nepieciešamas sezonālās temperatūras svārstības, taču, ja ilgi nezied, neliela temperatūras pazemināšana var ziedēšanu veicināt. Neliela!

Atpakaļ uz satura rādītāju

Tālāk >

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Orhidārijs

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"