Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


ORHIDEJU IEGĀDE - IZSTĀDES, AUDZĒTAVAS, PASŪTĪŠANA...


ORHIDEJU PASŪTĪŠANA INTERNETĀ

Vairāki no jums ir mums vaicājuši par orhideju iegādi internetā. Lūk, saitiņa uz audzētavu un piegādātāju sarakstu ar reitingiem. Varbūt noderēs... Vērtējums ir tāda lielā mērā subjektīva manta, taču te vērtējuši pieredzējuši entuziasti, tāpēc viņu viedoklī mēs ieklausāmies. Sarakstā, protams, nav pilnīgi visi piegādātāji. Taču tur atzīmēts, vai konkrētā firma tirgo arī internetā, ir koordinātes, ja vēlaties viņus apmeklēt uz vietas, utt...

No savas nelielās un citu lielās pieredzes varam teikt, ka galvenās problēmas, kas mēdz būt, pasūtot orhidejas pa pastu, ir:

  • kvalitāte (bojāti, slimi vai novārguši augi),
  • augi, kuru izmērs (t.i., pēc cik ilga laika ir cerības sagaidīt ziedēšanu) neatbilst solītajam,
  • nepareizi marķēti augi - vienas sugas vietā atsūtīta cita (tas gan var gadīties arī, pērkot uz vietas audzētavās),
  • augu novārgšana vai pat bojāeja sūtīšanas laikā vai tās rezultātā.

    - Dažādu formalitāšu dēļ labāk laikam izvēlēties piegādātājus no ES. Arī attāluma dēļ - jo īsāks laiks pavadīts ceļā, jo mazākas iespējas augiem sanīkt...

    - Labāk nepasūtīt ziemā un vispār - kad ārā auksts. Dzirdēts dučiem dramatisku stāstu par sūtot pastā nosalušām orhidejām. Arī pa pašu vasaras karstumu labāk nepasūtīt...

    - Pirms pasūtīšanas noskaidrojiet, cik pieaudzis ir augs: vai tas ir orhidejas mazulis, kam līdz ziedēšanai var būt arī 3 un vairāk gadi, vai pieaudzis eksemplārs "ziedēšanas lielumā" (flowering size, de force à fleurir, blühstark). Tas internetā parasti ir atzīmēts. Citādi bildē redzamās krāšņi ziedošās puķes vietā saņemsiet pāris cm lieluma stādiņu. No otras puses - vazāt pa pastiem ziedošu orhideju arī laikam nav prāta darbs. Patiesība, kā parasti, ir kaut kur pa vidu :)

    Ja sūtītajiem augiem konstatējat kādu problēmu, nekavējoties sazinieties ar audzētavu. Labs piegādātājs piedāvās jums zaudējumus kompensēt - atmaksāt naudu, piešķirt atlaidi nākamajam pirkumam vai atsūtīt citu (-s) augu (-s) vietā. Tās ir jūsu tiesības. Protams, tās izmantojamas, neaizmirstot par veselo saprātu un cenšoties būt objektīviem. Būsim reālisti un neparasīsim neiespējamo. Protams, ir vilšanās, ja esam iedomājušies, kā tieši augam jāizskatās, bet saņemtā puķe ir nedaudz šķība, tai ir mazāk lapu, utt, utjpr... Augi ir dzīvas būtnes un kā tādas reti ir absolūti perfekti. Attiecības starp audzētavām un mums, orhidejmīļiem, balstās uz savstarpēju cieņu, nevis piekasīšanos un šmaukšanos. Un slikta slava mūsu aprindās izplatās ātri (tas attiecas uz abām iesaistītajām pusēm...). Starp citu, gadās, ka pie lielāka pirkuma audzētava pakā pievieno arī kādu "bonusa" augu :)

    - Bez tam, orhideju pasūtīšana internetā ir "bīstama" no vēl diviem viedokļiem: finansiālā un vietas. Jo apetīte aug ēdot. Un, ja ēdiens kļūst pārmērīgi viegli pieejams... paši saprotat... Arī kredītkartei visu šo kārdinājumu rezultātā nākas krietni trūkties :)
    Taču pasūtot, protams, iespējams tikt pie dažiem iekārotiem smukumiem, ko, apmeklējot audzētavas fiziski, dabūt neizdodas. Galvenais - kā to izdarīt, nezaudējot mēra sajūtu :)))))

    Iepriekš minēto iemeslu dēļ savu pirmo pasūtījumu veicām tikai 2014. gada pavasarī. Bijām nokavējuši Ekvadoras orhideju audzētavas Ecuagenera pasūtījuma termiņu uz Bourg-la-Reine izstādi Francijā, ko Estere plānoja apmeklēt. Taču dažas no viņu piedāvātajām orhidejām tik ļoti gribējās, ka pārkāpām principus un pasūtījām. Augi tika atvesti uz kādu izstādi Beļģijā un no turienes pārsūtīti uz Latviju ar ātro pastu. Rezultāts: no 7 pasūtītajiem augiem 3 bija vairāk vai mazāk dehidratēti. Divus no tiem izdevās reanimēt, trešais no pārmērīgā mitruma zuduma aizgāja bojā. Ziņojām par to audzētavai, sola atsūtīt jaunu augu bojā gājušā vietā.

    Kopš tā laika esam krituši kārdinājumā un pasūtījuši vēl pāris reizes. Bez zaudējumiem, augi bija labi, izņemot vienu: interneta katalogā bija atzīmēts "tuvu ziedēšanas izmēram", taču patiesībā izrādījās pavisam maziņš jaunstādiņš. Sazinājāmies ar audzētavu, viņi neatbilstību atzina, naudu gan neatmaksāja, taču piešķīra atlaidi nākamajam pirkumam, kuru droši vien pēc laiciņa veiksim, jo gan cenas, gan sortiments ir ļoti kārdinoši... :)

    Tomēr pārsvarā orhidejas pērkam audzētavās vai izstādēs - kad Esterei izdodas to apmeklējumus saskaņot ar braucieniem darba darīšanās. Negribas atteikties no baudas apčamdīt puķi pirms pirkšanas, apskatīt no visām pusēm, paklejot pa audzētavu, parunāties ar audzētāju, utt. Un varbūt rezultātā izvēlēties pavisam citu augu. Vai divus citus :))))) Pirms pirkšanas cenšamies veikt priekšizpēti - noskaidrot, vai varam šai orhidejai piedāvāt tieši viņai piemērotus dzīves apstākļus. Parasti orhidejas pērkam neziedošas - gan jaunstādus (te vajadzīga zināma pārliecinātība par sevi), gan ziedēšanai gatavas. Esam mēģinājuši arī flakonu - izdevās, kaut jāgaida bija ilgi. Retu reizi, kad neesam īsti pārliecināti, vai tuvākās desmitgades laikā spēsim konkrēto orhideju uzziedināt, vai arī, ja tādas neziedošas audzētavā attiecīgajā brīdī vispār nav, ņemam ziedošu. Dažkārt arī neprātīgas un pēkšņas mīlestības iespaidā :)))


    ORHIDEJU IZSTĀDES



    Kā jau minējām, Estere cenšas nelaist garām nevienu orhideju izstādi, ja vien tā notiek kaut kur tuvu vietai, kur viņa attiecīgajā brīdī atrodas. Izstāžu apmeklēšana ir viena no lielākajām orhidejmīļu baudām. Un arī iespēja tikt pie jaunām mīlulēm, protams. Katram droši vien ir sava "metodika", lai no izstādes gūtu pēc iespējas lielāku labumu. Mūsējā ir šāda:

    - Jau laikus noskaidrojam, kuras audzētavas būs izstādē un izpētām viņu piedāvājumu internetā.

    - Salīdzinām to ar savu "sapnīšu sarakstu". Pievēršam uzmanību ne tikai orhidejas sugai, bet arī tam, cik pieaudzis ir augs (flakonā, jaunstāds, x gadu līdz ziedēšanai, tuvu ziedēšanas gatavībai, gatavs ziedēšanai, ziedošs...), jo cena lielā mērā atkarīga no tā. Salīdzinām ar attiecīgā "vecuma" cenu pie citiem potenciāli pieejamiem audzētājiem. No pieredzes - no Āzijas vai Latīņamerikas ievestie augi mēdz būt lētāki nekā Eiropā audzētie. Iespējamas gan adaptācijas grūtībās, taču mēs pa šiem gadiem ar tādām neesam saskārušies. Te svarīga arī audzētāja reputācija - šad tad tiek saņemti brīdinājumi par vīrusiem Āzijas audzētavās... Savukārt, Eiropas robežās Vācijā, piemēram, mēdz būt lētāk nekā Francijā vai Beļģijā... Īsāk sakot - uzmanīgi jāizvērtē visi parametri. Tieši tāpēc arī ir laba iepriekšēja pasūtīšana - jums ir gana laika tos visus izsvērt. T.i., noskaidrot, kurus augus jūs gribētu, vai kārotie augi jūsu apstākļos vispār var augt, cik pieaudzis ir piedāvātais augs, kāds ir pieauguša auga izmērs, kādu cenu piedāvā citi, kāda ir audzētavas reputācija...

    - Kad esam visu izvērtējuši un n-tās reizes izrevidējuši sarakstu, samērojot to ar pašu atvēlēto budžetu un pieejamo vietu dzīvoklī, pasūtām. To parasti sauc par priekšpasūtījumu (pre-order). Jāņem vērā, ka dažādām audzētavām ir dažādi pasūtīšanas termiņi. Ja audzētava ir ārpus Eiropas, termiņš var būt pat vairāki mēneši. To ieteicams noskaidrot jau laicīgi izstādes vai attiecīgās audzētavas interneta vietnē, lai nesanāk vilšanās.

    - Vēl nekad audzētavas nav no mums prasījušas pasūtījumu priekšapmaksu. Maksāts tiek uz vietas, izstādē. Tas dod jums iespēju atteikties no augiem, kuru kondīcija jūs neapmierina. Kā jau minējām, attiecības starp audzētavām un orhidejmīļiem balstās uz savstarpēju cieņu, un savas tiesības nevajadzētu izmantot ļaunprātīgi (piemēram, pasūtīt augus un neierasties tiem pakaļ...), tīšuprāt sagādājot nepelnītus zaudējumus citiem.

    - Izstādē uzmeklējam attiecīgās audzētavas stendu. Līdzi ņemam izdruku ar priekšpasūtījumu. Visus pasūtītos augus kārtīgi nopētām. Ja tie iesaiņoti - izsaiņojam. Ja kāda auga kondīcija mūs neapmierina - no tā atsakāmies. Jums ir tādas tiesības. Nevajag tās izmantot ļaunprātīgi, taču nevajag arī kautrēties atteikties, ja augam ir kādas problēmas vai tas neatbilst aprakstam (piemēram, ziedēšanas gatavību sasnieguša auga vietā atvests jaunstāds...). Reiz mums gadījās no desmit atvestiem augiem nopirkt tikai pusi, jo pārējie bija galīgā nekondīcijā, un pats audzētavas pārstāvis to arī atzina. Ja attiecīgie augi ir arī audzētavas piedāvājumā stendā, mēs tos nopētām un, ja tur tiek piedāvāts spēcīgāks augs par analoģisku cenu, nekautrējamies palūgt apmainīt.

    - Ja uzreiz atgriežamies mājās, turpat palūdzam augus iesaiņot tālākam ceļam. Ja nē, pirms atgriešanās pārsaiņojam paši.

    - Parasti izstādē atļaujamies ne vairāk kā 1-2 impulsa pirkumus, visi pārējie ir iepriekš plānoti. Lai ar impulsa pirkumiem nesanāktu "iegrābties", līdzi planšetdatorā vai telefonā ņemam sapnīšu sarakstu un ieskatāmies arī internetā, lai varētu žigli pārbaudīt, kā īsti izskatīsies ziedi un, galvenais, vai varam nodrošināt augam nepieciešamos apstākļus.

    Līdzīgu izpēti veicam, kad plānojam apmeklēt kādu audzētavu.

    Pati izpēte ir varen aizraujošs pasākums, tāpēc darām to ar īpašu prieku.

    Izstādē parasti tiek arī daudz fotografēts. Parasti taisām ne tikai "smukās" bildes, bet arī "tehniskās" bildes, kurās labi redzama šiltīte ar attiecīgās orhidejas nosaukumu. Tās vēlāk noder... Bieži vien pievienojam arī "mēroga" bildes, nofotogrāfējot augu kopā ar, piemēram, savu roku. Tieši šos attēlus šad un tad sameklējam, kad gribam pārliecināties par kādas orhidejas izmēru.


    AUDZĒTAVAS

    Par dažām orhideju audzētavām esam pastāstījuši šeit.

    Vēlreiz mūsu iecienītā saite: tabula ar pašu orhidejmīļu sastādītiem audzētavu reitingiem un kontaktinformāciju.
    Visu te nav, taču tas ir labs informācijas apkopojums angļu valodā.

    Šeit, savukārt, atsevišķi orhideju audzētavu saraksts Francijā. Šis ir diezgan pilnīgs, trūkt varētu kāda jauna audzētava, kas radusies pēc šī saraksta sastādīšanas.

    Galvenais - pirms došanās uz kādu audzētavu vienmēr piezvaniet un noskaidrojiet situāciju! Citādi var gadīties, piemēram, ka tieši tajā dienā audzētava tehnisku iemeslu dēļ ir slēgta. Vai arī daļa personāla ar labākajiem augiem devušies uz kādu lielu izstādi, un audzētavā gan tiekat, taču neko prātīgu tur neredzat. Var gadīties arī, ka kādā citā dienā audzētājs rīko atvērto durvju dienu tajā audzētavas daļā, kurā parasti viesus neielaiž, vai arī ieplānojis "laimīgo dienu", kad visiem pirkumiem smukas atlaides. Šādā gadījumā, ja iespējams, droši vien labāk braucienu pārplānot, lai nepalaistu garām interesantu izdevību. No pieredzes - audzētavām, vismaz Francijā, labāk zvanīt, nekā rakstīt e-pastus... :) Savējie sapratīs :))))))


    SAPNĪŠU SARAKSTS

    Tāpat kā lielai daļai orhidejmīļu, arī mums ir savs sapnīšu saraksts, t.i., garum garais saraksts ar orhidejām, kuras mēs vēlētos iegūt.

    Sarakstā liekam tikai tās orhidejas, par kurām esam izpētījuši, ka tās ir mūsu apstākļiem piemērotas (gaisma, gaisa mitrums, temperatūras režīms, audzēšanas metode, izmērs u.t.t.). Tas racionalizē izvēli izstādēs un audzētavās.

    Piemēram, mēs personīgi neliekam sarakstā orhidejas, kam nepieciešams izteikti vēss klimats un kas karstumu nepanes, jo karstās vasarās temperatūra mūsu dzīvoklī uzkāpj krietni virs, piemēram, vairumam masdevalliju pieņemamās. Kad mums nebija orhidāriju, neņēmām orhidejas, kam nepieciešams liels gaisa mitrums. Neņemam augus, kas var augt tikai montēti - mūsu apstākļu īpatnība. Ne īpaši vēlamies augus, kam nepieciešams izteikts miera periods. Īsāk sakot - reāli izsveram savas iespējas un paradumus un sarakstā liekam tikai augus, kuri, spriežot pēc visa, ir mums piemēroti pēc visiem parametriem. Turpat pievienojam arī mazu bildīti un cenas, par kādām un kur esam augu redzējuši internetā.

    *******

    Vēlam arī jums veiksmīgi atrast SAVAS orhidejas!!!


  • Orhideju tabula

    Orhideju tabula

    Mēslošana

    Pieredze

    Problēmas

    Orhidārijs

    Hidrokultūra

    Blogs "Dienā"