Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem no franču-kanādiešu orhidejmīļu interneta vietnes
Katlejas (Cattleya) un līdzīgas orhidejas
Vispārīga informācija:
Kad tiek runāts par orhidejām, droši vien katlejas zieds ir pirmais, kas ienāk prātā lielākajai daļai cilvēku. Šis zieds, kas bija tik dārgs Marselam Prustam, ir mīlas kaisles simbols, un to kā dekoratīvu ziedu plaši izmantoja XX gadsimta sākumā, ar to rotājot daiļo buržuāzijas dāmu tērpus.
Šajā sugā ietilpst kādas 50 šķirnes no Centrālamerikas un Dienvidamerikas. Ļoti daudz hibrīdu ir izveidots gan krustojot dažādas katleju šķirnes, gan arī katlejas ar citu, radniecisku sugu orhidejām, ar kurām pastāv aptuveni 60 dažādu starpsugu kombināciju.
Tipiskas katlejas apraksts:
Katlejām ir tuberīdiji, kas augšdaļā smailāki, un kuru galā ir viena vai divas biezas lapas. Katlejas, kam ir tikai viena lapa uz katra tuberīdija, tiek sauktas par vienlapas katlejām, bet tās, kam ir divas lapas - par divlapu.
Katlejām var būt visdažādākie izmēri no kompaktas katlejas, kas ir īsāka par 20 cm, līdz pat vairāk nekā metru augstam augam. Apakšējā ziedlapa ir trompetes formā, kas ir šai sugai raksturīga iezīme. Atkarībā no šķirnes, gan ziedu skaits uz viena ziedkāta, gan arī ziedu izmēri mēdz būt ļoti atšķirīgi. Lielziedu katlejām (kā Cattleya labiata) bieži ir 1 vai 2 ziedi uz viena kāta, katleja Guaranthe (cattleya) aurantiaca uz viena kāta nes vairākus desmitus sīku ziediņu.
Blc golden mul 'orient'
Blc Tchaikovski 'Mazeppa'
Lc Miva Royal chocolate delice
Potinara Burana Beauty 'Burana
Glade'
Lc. Gold Digger 'Orchid Jungle' HCC/AOS
Ziedkāts nāk no tuberīdija augšas, no vietas, kur piestiprināta lapa. Bieži vien to aizsargā tāds kā apvalks, kas attīstās uzreiz pēc lapas (vai lapām).
Aprīlis - oktobris: Ja iespējams, novietojiet augu ārā, ēnā, līdzko nakts temperatūra vairs nenolaižas zem 15°C. Sargājiet no tiešas saules plkst. 11-15, jo tā var apdedzināt lapas, bet nodrošiniet maksimāli daudz netiešas saules.
Regulāri aptaustiet lapas, lai pasargātu tās no apdegumiem. Tās var būt siltas, bet nedrīkst būt ļoti karstas. Lai atvēsinātu lapas, pret augu var pavērst nelielu ventilatoru, kas ieslēgts uz zemu ātrumu.
Laistīšana
Augšanas periodā jālaista bagātīgi - substrāts starp divām laistīšanas reizēm nedrīkst pilnībā izžūt, bet nedrīkst arī būt piesātināts ar ūdeni.
Kad augs neaug, tas jālaista retāk. Substrātam starp laistīšanas reizēm kārtīgi jāizžūst līdz pašiem dziļumiem.
Pārlaistīšana ir drošākais veids, kā izraisīt orhidejas pāragru bojāeju.
Temperatūra
Veikalos nopērkamajiem hibrīdiem parasti piemērots ir siltums vai arī mērena temperatūra: ideāla temperatūra dienā ir 25-29°C, bet naktī 13-15°C.
Mēslošana
Katlejas ir vidēji kāras pēc mēslojuma, un pārāk koncentrēts mēslojums var bojāt viņu saknes.
Aktīvas augšanas periodā (kad attīstās lapas, saknes vai ziedi) mēslojiet katrā laistīšanas reizē ar mēslojumu zaļajiem augiem devā 1/4 (par mēslojuma devām skat. ŠEIT). Nemēslojiet, kad augs neaug.
1. grupas katlejas (sauktas par nefotoperiodiskām) jaunos dzinumus veido pavasarī un vasaras laikā (un dažkārt pat visu cauru gadu), un šie dzinumi zied kad nu katrs no tiem sasniedzis pilnīgu briedumu. Tātad augs var ziedēt vairākas reizes gadā un jebkurā laikā. Saknes pie tuberīdija pamatnes parādās tā ziedēšanas beigās, pēc tam augam sākas miera periods līdz pat nākamajam augšanas/ziedēšanas ciklam. Atsevišķiem hibrīdiem miera perioda nav un gada laikā tie var iziet 3 augšanas ciklus (kas nozīmē, ka augs zied 3 reizes gadā). Cattleya aclandiae, bowringiana, dowiana, gaskelliana,
harrisoniana, intermedia, leopoldii, luedemanniana, violacea,
warneri un warscewiczii, kā arī daudzi hibrīdi pieder pie šīs grupas.
2. grupas katlejas (sauktas par fotoperiodiskām, kam ziedēšanas ierosināšanai nepieciešama īsa diena) jaunos dzinumus veido pavasarī un vasaras laikā. Aizsargapvalki veidojas uzreiz pēc dzinuma nobriešanas, pēc tam augam sākas miera periods (nekāda augšana vairs nenotiek) uz vairākām nedēļām vai mēnešiem. Kad naktis sasniegušas noteiktu garumu, ierosinās ziedēšana. Ziedu pumpuri aizsargapvalkos parādās decembrī / janvārī un vienlaikus uz visiem attiecīgā gada dzinumiem. Tātad ziedēšana notiek vienu vienīgu reizi gadā un noteiktā laikā (parasti martā / aprīlī). Pie šīs grupas pieder guaranthe aurantiaca, Cattleya amabilis, guttata,
labiata, mendelii, mossiae, percivaliana, schroederae, skinneri un trianei.
3. grupas katlejas (sauktas par fotoperiodiskām, kam ziedēšanas ierosināšanai nepieciešama gara diena) parasti veido jaunos dzinumus februārī, kad dienas sāk kļūt garākas. Tie nobriest ap maija vidu un tūlīt pat, bez miera perioda, veidojas aizsargapvalki un ziedpumpuri. Ziedēšana ir vienu reizi gadā, parasti maija beigās - jūnija sākumā. Dažkārt augs mēdz veidot vēl otru dzinumu sēriju vasaras laikā, bet tie ziedēs tikai tad, ja to nobriešanas brīdī dienas vēl būs pietiekami garas. Pie šīs grupas pieder, piemēram, Cattleya gaskelliana, Cattleya forbesii un Laelia
purpurata (ko daudzi uzskata par katleju).
Šī klasifikācija ir ļoti vispārīga un no tās ir izņēmumi. Piemēram, atsevišķām šķirnēm, kā Guaranthe aurantiaca, šķiet, vieni augi pieder pie 1., bet citi - pie 2. grupas, atkarībā no vietas, kurā tie iegūti.
Pārstādīšana
Pārstāda, kad katlejai podiņā kļūst par šauru, vai arī, kad substrāts ir sadalījies. Pārstādīt TIKAI TAD, kad parādās jaunas saknītes. KATLEJĀM TAS IR ĀRKĀRTĪGI SVARĪGI.
Katlejām patīk labi drenējošs (ūdenscaurlaidīgs un ūdeni novadošs) substrāts, piemēram, vidēja izmēra priežu mizu gabaliņi. Ja jūs labi kontrolējat nepieciešamo laistīšanas biežumu, varat pievienot substrātam 20-30% sīki sagrieztas sfagnas, kas veicina augšanu. Izvēlieteis tik lielu podiņu, lai tajā satilptu vēl 2 tuberīdiju sērijas (2-4 cm platāku par veco podu).
Vairumam hibrīdu, kā arī atsevišķām botāniskajām katlejām ļoti patīk hidrokultūra.
Ziedēšanas ierosināšana
Lai ierosinātu ziedēšanu, nepieciešama 8-14 grādus liela starpība starp dienas un nakts temperatūru. Šī starpība bieži tiek sasniegta, kad saule dienā augu sasilda. Taču no temperatūras svārstībām ir jāizvairās laikā, kad veidojas ziedpumpuri.
2. grupas katlejām ir kārtīgi jāievēro miera periods pirms ziedēšanas. Šajā laikā ir jālaista retāk un jāpārtrauc mēslošana. Tātad substrātam ir jāizžūst līdz pašiem dziļumiem starp 2 laistīšanas reizēm, un jālaista tikai tik bieži, lai neļautu tuberīdijiem pārāk sakrunkoties. Normāla biežuma laistīšanu un mēslošanu atsāciet tikai tad, kad sāk veidoties ziedpumpuri, vai, ja tādu nav, - kad pavasarī parādās jauns dzinums.
Ja augam nepietiek gaismas, tas atsakās ziedēt, kaut arī lapas un saknes attīstās normāli. Tātad rūpējieties, lai jūsu katlejām būtu iespējami daudz gaismas.
No kā jāuzmanās
Katleju lapas ir ļoti jutīgas pret saules izraisītiem apdegumiem. Tā kā katlejām nepieciešams daudz gaismas, tā viņām jānodrošina, taču jāuzmana, lai lapas nebūtu pārkarsušas, kas nosakāms, tās aptaustot. Ja lapas ir pārāk karstas, viegli aizplīvurojiet logu, vai arī pavērsiet pret augu nelielu ventilatoru, lai to atvēsinātu.
Uzmanieties ar pārstādīšanas un dalīšanas laiku. To drīkst darīt tikai tad, kad tikko sāk parādīties jaunas saknītes, lai augam mēnešiem ilgi nebūtu jāvārguļo ar bojātām saknēm. Pārliecinieties, vai saknītes tiešām parādījušās, jo dažkārt tas notiek vairākus mēnešus pēc jauno dzinumu nobriešanas un ziedēšanas.
Atsevišķas katlejas ir īstas ziedpumpuru priekšlaicīgas nobiršanas speciālistes. Izvairieties no straujām temperatūras un gaisa mitruma svārstībām pumpuru veidošanās laikā. Šajā laikā centieties augam sagādāt maksimāli daudz gaismas, labi kontrolēt laistīšanas biežumu un neturēt auga tuvumā ābolus vai citus augļus...
Raugieties, lai izmantotais mēslojuma šķīdums nebūtu pārāk koncentrēts, jo tas var bojāt saknes. Labāk mēslojiet mazākās devās, bet katrā laistīšanas reizē.
Centieties ievērot jūsu katlejas bioloģiskos ritmus. Kad beidzas augšana, beidziet mēslot un laistiet retāk, lai izvairītos no sakņu puves. Toties, ja katleja aug visu cauru gadu, tad arī mēslojiet un laistiet visu laiku.
No audzētāju pieredzes
Ja jūs nezināt, vai jūsu katlejai nepieciešamas garas naktis, lai tiktu ierosināta ziedēšana, tad rīkojieties tā, it kā tās nebūtu vajadzīgas. Vairumā gadījumu, rīkojoties šādi, viss ir kārtībā un augs zied uz nebēdu. Taču, ja augs ietiepīgi atsakās ziedēt, lai gan aug dūšīgi, un lai gan citas katlejas tajā pašā vietā zied, tad varam pieņemt, ka šai katlejai nepieciešama īsa diena, tāpēc viņai jāsagādā garas naktis noteiktā gada periodā, lai ierosinātu ziedēšanu...
2. grupas katlejas (kam nepieciešama īsa diena) var piedabūt ziedēt citā laikā, ievietojot tās tumsā un vēsumā (15°C) uz vismaz 12 stundām diennaktī tad, kad attiecīgā gada jaunie dzinumi ir beiguši augt. Dienas laikā turēt tās siltumā (vairāk nekā 20°C) un tiešā saulē (aptaustot kontrolējiet, lai lapas nepārkarstu), beigt mēslot un retāk laistīt. Saglabāt šādus apstākļus, līdz aizsargapvalkos parādās ziedpumpuri.
Lai pārbaudītu, vai aizsargapvalkos parādījušies ziedpumpuri, var ar kabatas lukturīti no vienas puses paspīdināt tiem cauri gaismu un paskatīties, vai otrā pusē cauri redz pumpurus.
Ja audzējat katlejas siltumnīcā vai ja laikā, kad naktis ir vēsas, gaisa mitrums regulāri pārsniedz 80%, ir ieteicams nogriezt aizsargapvalka augšējo trešdaļu, lai izvairītos no kondensāta veidošanās un pumpuru sapūšanas. Toties, ja pie jums ir sauss un silts, ļaujiet aizsargapvalkiem pašiem atvērties, jo tie pasargā pumpurus no pārmērīga mitruma zuduma.
Lai jūs būtu droši, ka pērkat 1. grupas katleju (tādu, kuras ziedēšana nav atkarīga no gaismas režīma), pērciet tādu, kas zied vasarā vai vairākas reizes gadā.
Lai pagarinātu ziedēšanu, turiet augu ēnainā un vēsā vietā (18), kad pumpuri ir pilnībā atvērušies.
Lai saprastu, vai augs saņem pietiekami daudz gaismas, novērtējiet lapu krāsu: ja tās ir tumši zaļas, augam gaismas nepietiek. Ja gaismas ir pietiekami, lapas būs diezgan gaiši zaļas.
Lūk, kāds padoms no vietnes Orchidées
Vacherot, lai sadalītu lielu katleju, kas aug tikai uz vienu pusi: Dažus mēnešus pirms pārstādīšanas, nepārstādot augu, var sagriezt rizomu, lai veidojas trīs vai četru savstarpēji saistītu tuberīdiju grupas. Izmantojiet perfekti sterilu instrumentu un ielieciet kādu plānu (papīra biezuma) plastmasas loksnes gabaliņu griezuma vietā, lai tas neaizvērtos. Šādi tiek pamodināti tie dzinumu pumpuri, kas atrodas pie veco tuberīdiju pamatnes. Nākošajos mēnešos jauni dzinumi parādīsies tur, kur to agrāk nav bijis. Pārstādīšanas laikā (kam protams jānotiek tikai tad, kad pie attiecīgā gada dzinumiem parādās jaunas saknītes) tātad jau būs atsevišķas daļas ar 4-5 tuberīdijiem katrā, un katrai daļai būs 1-2 augšanas zonas. Šīs daļas tad arī var izstādīt atsevišķi. Šo paņēmienu var izmantot arī tad, ja negrasāties augu pārstādīt vai dalīt, bet vienkārši vēlaties to padarīt kuplāku un iegūt vairāk ziedu.
Citas orhidejas, kam nepieciešami tādi paši augšanas apstākļi: vairums katleju un tām radniecisko orhideju starpsugu hibrīdu (Brassolaeliocattleya,
Sophrolaeliocattleya, Potinara u.c.), atsevišķas enciklijas, epidendri, brasavola...