Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


 Gaisma "no bundžiņas" mūsu orhidejām?

Vai īss ceļvedis mākslīgā apgaismojuma jomā, ko sastādījuši Stefs un Loransa (Steph, Laurence)

 

Pēdējie papildinājumi: 25.09.2006

 
Orhidejas ir uz gaismu īpaši kāri augi, un tas attiecas pat uz falenopšiem, kas taču viņu dzimtajās zemēs tiek uzskatīti par ēnu mīlošām orhidejām. Taču tropu ēnai nav nekā kopīga ar ēnu pie mums, un mūsu platuma grādos noteikti nepieciešams orhidejas novietot ne tālāk kā 50 cm no gaiša loga, kurš ir saulains arī ziemā.

Atsevišķas sugas, kas uz gaismu ir vēl kārākas nekā citas, pieprasa katru dienu vairākas stundas tiešas saules, lai augs varētu pilnvērtīgi attīstīties.

Diemžēl, ne katram ir uzsmaidījusi tāda veiksme kā milzīgs un ļoti saulains logs. Ir jāatzīst fakts: apstākļi mūsu mājokļos ne vienmēr ļauj orhidejmīļiem nodrošināt savas aizbilstamās ar to gaismas daudzumu, kādu viņas pieprasa harmoniskai augšanai un ziedēšanai. Šis hroniskais gaismas trūkums ilgtermiņā izpaužas kā augšanas palēnināšanās, atteikšanās ziedēt un vispārēja orhideju novājināšanās.

Tiem gadījumiem, kad saulītes katastrofāli pietrūkst, par laimi pastāv "mākslīgās saules", ar ko aizstāt debesu spīdekli. Lai gan dabiskā saule puķēm ir kā debessmanna, pie tam bezmaksas, tomēr arī mākslīgajā apgaismojumā ir iespējams audzēt orhidejas, pie tam - sekmīgi, ja vien esat ar mieru patukšot savu kabatu. Šeit mēģināsim sniegt jums pamatinformāciju, lai veiksmīgi uzsāktu audzēšanu mākslīgajā apgaismojumā, tomēr nepretendējam uz izsmeļošas enciklopēdijas sastādīšanu.

Sommaire

Īsi par fotosintēzi

Kāda ir apgaismojuma veidu izvēle

HID, luminiscences spuldzes - kā izvēlēties?

Kā izvēlēties un uzstādīt HID sistēmu

Kā izvēlēties un uzstādīt cauruļveida luminiscences spuldzes

Cik stundas dienā jātur lampas ieslēgtas?

Piezīmes par drošību

  La photosynthčse 

Īsi par fotosintēzi         


Fotosintēze ir process, ar kura palīdzību zaļie augi saules enerģiju pārvērš cukurā. Un tieši pateicoties šim cukuram, augi var dzīvot. Tātad varam teikt, ka gaisma ir augu īstā barība. Savukārt, visdažādākie mēslojumi augiem sniedz nevis enerģiju, bet tikai materiālus jaunu audu (lapu, ziedu, sakņu) veidošanai. Tieši tāpēc orhideja mēnešiem var dzīvot bez mēslojuma (pat, ja tā kādu laiciņu neaug), taču bez gaismas tā ātri vien sāks nīkuļot.

Gaisma sastāv no dažāda garuma viļņiem, kas veido dažādās krāsas. Šo parādību visuzskatāmāk var novērot, kad pie debesīm parādās varavīksne, kurā redzamās gaismas krāsas ir cita no citas atdalītas. Bez redzamās gaismas (tās, kas veido varavīksni) pastāv arī cita garuma viļņi, ko mēs neredzam (neredzamā gaisma), bet kurus uztver augi. Fotosintēzes procesā orhidejas lapas (un dažām arī saknes - EB) uztver atsevišķas redzamās un neredzamās gaismas krāsas, pateicoties, cita starpā, hlorofīlam (pigmentam, kas piešķir lapām zaļo krāsu). Sarkanais un zilais ir tās krāsas, ko zaļie augi absorbē visvairāk, bet dzeltenais un zaļais tiek absorbēti mazāk. Starp citu, tieši tādēļ lapas mums šķiet zaļas - jo tā ir krāsa, ko tās neabsorbē.

Auga lapā uztverto sarkano un zilo gaismu šūnas pārveido cukurā, pamanoties savienot ogļskābo gāzi, ko satur gaiss, ar ūdeni, ko augs uzņem. Tā ir fotosintēzes maģija, visas barības ķēdes pamats uz šīs zemes.

Bet atgriezīsimies pie mākslīgā apgaismojuma. Augu vajadzības šajā jomā ļoti atšķiras no mūsējām. Mūsu acs uztver tikai redzamo gaismu, galvenokārt - tās dzelteno daļu. Tā kā šī gaisma visvairāk stimulē mūsu acis, mums tā arī šķiet vistīkamākā. Savukārt augiem redzamās gaismas dzeltenā daļa ir vienaldzīga. Tie izmanto gandrīz vienīgi zilo un sarkano, ko mēs uztveram ne īpaši labi. Tas izskaidro faktu, ka spuldzes, kas ir radītas, lai atbilstu mūsu vajadzībām pēc apgaismojuma, parasti ir ļoti slikti piemērotas augu audzēšanai. Labam augu apgaismojumam ir jāsniedz augiem maksimāli daudz tieši tās gaismas, kuru tie spēj izmantot, tātad galvenokārt sarkano un zilo gaismu. Taču mums šāds apgaismojums šķiet pamatīgi tumšs un, ja trūkst dzeltenās gaismas, arī ne īpaši patīkams.

 

   Kāda ir apgaismojuma veidu izvēle?                


 

Kvēlspuldzes:

Gaisma, ko izstaro standarta kvēlspuldzes (spuldzes ar kvēldiegu, kas paredzētas mājokļu apgaismošanai), sastāv gandrīz vienīgi no dzeltenā un sarkanā. Tai gandrīz pilnībā trūkst zilā, kas tik nepieciešams zaļo augu augšanai. Piedevām, šīs spuldzes zaudē milzīgi daudz enerģijas siltuma veidā. Tās ļoti sakarst un salīdzinoši maz apgaismo, ja rēķinām uz patērēto elektriskās jaudas vatu. Tātad tās orhidejām nenodrošina harmonisku atīstību.

Speciāli augiem paredzētās kvēlspuldzes laikam ir vienīgais izņēmums no šī likuma. Tās tik tiešām iespējams izmantot kā papildapgaismojumu tām orhidejām, kas ir mazāk kāras uz gaismu un mīl siltumu, piemēram, falenopšiem.

Šīs spuldzes sedz zils pārklājums, kas domāts, lai nedaudz uzlabotu izstarotās gaismas krāsu, padarot to labvēlīgāku augu augšanai. To izdevīgums slēpjas galvenokārt salīdzinoši zemajā cenā un tajā apstāklī, ka tās iespējams ieskrūvēt parastajā lampā, ja vien tā piemērota pēc vatiem (iespējams arī aizvietot lampas esošo spuldzes ietveri (patronu) ar keramisko).

Jāatzīmē gan, ka vienīgi no 120-150 W spuldzēm ir kāda jēga, un, lai tāda būtu, tās jātur ieslēgtas 14-16 stundas dienā. Tātad enerģijas patēriņa ziņā tas nebūt nesanāk lēti, salīdzinot ar cauruļveida luminiscences spuldzēm un metālhalogēnu (MH jeb HID) spuldzēm. Taču, kā jau teikts, tās tomēr var kalpot par papildapgaismojuma avotu pārāk tumšas dzīvokļa vietas piemērošanai augiem par diezgan lētu cenu.

 

Cauruļveida luminiscences spuldzes:

Lielisks risinājums nelielai orhideju kolekcijai... un nelieliem augiem. Tik tiešām, šo spuldžu cena ir salīdzinoši pieticīga, tās ir diezgan ērti uzstādāmas vairāku plauktu etažerēs un tās maz silda (ļoti vērtīga īpašība, ja kolekcija un plauktu skaits palielinās, citādi temperatūra ļoti ātri var kļūt par traucēkli mērenu un vēsu klimatu mīlošu sugu attīstībai). Šo spuldžu trūkums ir salīdzinoši nelielais izstarotās gaismas daudzums, kādēļ nākas uz vienu plauktu ņemt 3-4 gab., ja telpai logi ir ziemeļu pusē, un 4-6 gab., ja cita apgaismojuma nav vispār. Visbeidzot, šādas spuldzes noteikti jāmaina katru gadu vienā un tajā pašā laikā, jo izstarotās gaismas daudzums strauji samazinās pēc 8 mēnešiem, un visļaunākais ir tas, ka mūsu acis šo starpību neredz, bet augiem mazpamazām sāk pietrūkt gaismas.

 

HID lampas (augstas izlādes intensitātes spuldzes, High Intensity Discharge):

Tās ir spuldzes ar lielu jaudu (to mēra vatos), kas darbojas uz dzīvsudraba tvaikiem, metāla halogēniem (metal halide jeb MH) vai augstspiediena nātrija tvaikiem. Šo spuldžu priekšrocība ir lielais izstarotās gaismas daudzums un lielais tās izplatīšanās attālums. Tātad iespējams novietot augus tālāk no gaismas avota, tas ļauj apgaismot lielāku platību un audzēt lielāka izmēra un uz gaismu kārākus augus, kā, piemēram, standarta katlejas, vandas un tām līdzīgos, bigibbum tipa dendrobijas u.t.t., ko nav iespējams audzēt ar cauruļveida luminiscences spuldzēm. Trūkums ir augstā cena un lietošanas izmaksas, kā arī grūtības tās iekļaut interjerā lielā izmēra, radītā karstuma un ne īpaši estētiskā izskata dēļ. Šīs spuldzes nav liekamas klasiskajos gaismas ķermeņos un tām nepieciešams speciāls balasts.

Galvenie viedi: HQL (augstspiediena dzīvsudraba tvaiku spuldzes), HQI, ko dažkārt sauc arī par MH (metālhalogēnu spuldzes , Metal Halide), un HPS (augstspiediena nātrija tvaiku spuldzes, High Pressure Sodium). Neiedziļinoties sīkumos, jāzina, ka galvenā atšķirība starp šiem 3 spuldžu tipiem ir to starojuma spektrs, t.i. sarkanā, dzeltenā un zilā daudzums izstarotajā gaismā. Tā HQL izstarotajā gaismā dominē dzeltenais, MH - zilais, bet HPS izstarotā gaisma ir bagāta gan ar dzelteno, gan sarkano.

HQL spuldzes nevajadzētu izmantot ziedaugiem, jo gaismā, ko tās izstaro, ir pārāk maz starojuma, ko augi var izmantot (izstaroto zilo staru daudzums nav pietiekams, salīdzinot ar elektrības patēriņu, un, lai gūtu labus rezultātus, vajadzētu daudz spuldžu).

Abi pārējie veidi - MH un HPS - ir tie, kuriem dod priekšroku puķkopji. MH spuldzes izstaro ļoti dabisku balto gaismu, kurā augi labi izskatās. Tās ļauj harmoniski attīstīties un ziedēt vairumam orhideju, taču to energoefektivitāte (gaismas daudzums no 1 W) un lietošanas ilgums ir nedaudz zemāki nekā HPS spuldzēm. MH dodama priekšroka dzīvojamās telpās, jo to izstarotā gaisma ir ļoti patīkama (taču vienmēr jāizmanto slēgts reflektors, kam priekšā ir rūdītais stikls, lai ierobežotu kaitīgo UV starojumu).

Savukārt, HPS spuldzes izstaro dzeltenu gaismu, kas izkropļo augu krāsas un nav patīkama acij (tātad jāizvairās tās izmantot dzīvojamās telpās). Toties to energoefektivitāte un lietošanas ilgums ir lieliski, tādēļ tā ir laba izvēle, ja audzējat orhidejas speciālā telpā un ja dzeltenā krāsa jums netraucē. Pastāv viedoklis, ka tās veicina ziedēšanu, taču man nav zināmi gadījumi, kad tas būtu apstiprinājies praksē orhideju audzēšanā. Toties zilās gaismas trūkums var izraisīt augu izstīdzēšanu, ja šī spuldze ir vienīgais gaismas avots. Ja istabā, kurā audzējat orhidejas, nav loga, šī trūkuma novēršanai vislabāk vienlaikus izmantot gan HPS, gan MH. MH spuldžu izstarotā zilā krāsa veicina augšanu, bet sarkanais it kā veicinot ziedēšanu (taču atkārtoju vēlreiz - tas vēl jāpierāda attiecībā uz orhidejām, kas, starp citu, ļoti labi zied arī tikai ar MH). Pastāv arī HPS spuldzes, kuru spektrs bagātināts ar zilo...

 


 

HID, luminiscences spuldzes - kā izvēlēties?          


 

Daži varianti ir atmetami jau uzreiz: augiem paredzētās kvēlspuldzes un kompaktās luminiscences spuldzes ("ekonomiskās spuldzes") ar zemu jaudu (W) var tikt izmantotas tikai kā papildapgaismojums un orhidejām, kurām nav nepieciešams daudz gaismas. Lietotas vienas pašas, šīs spuldzes nenodrošina pietiekami spilgtu gaismu ne augu augšanai, ne, vēl mazāk, ziedēšanai. Toties 150 W kvēlspuldzes un vismaz 40 W kompaktās luminiscences spuldzes var kalpot par nesliktu papildapgaismojuma avotu kompaktām orhidejām, kurām nav nepieciešams daudz gaismas, kā, piemēram, falenopšiem. Taču šīs spuldzes jātur iedegtas pietiekami ilgi un jānovieto pietiekami tuvu augam.

 

Halogēnu spuldzes un augstspiediena dzīvsudraba spuldzes arī ir jāizslēdz - to izstarotā gaisma nav piemērota augu augšanai. Ja jau vēlaties ieguldīt līdzekļus aprīkojumā, tad HPS un MH spuldzes ir krietni labāka izvēle to izstarotās gaismas kvalitātes ziņā.

 

Savukārt, lieljaudīgās (W) kompaktās luminiscences spuldzes ("ekonomiskās", Envirolite tipa) no pirmā acu uzmetiena var likties izdevīgas, taču to cena joprojām ir pārmērīgi augsta, kas gala rezultātā tām neļauj sekmīgi konkurēt ar HID sistēmām un klasiskajām luminiscences spuldzēm. Piedevām ir jāuzmanās no zemas kvalitātes viltojumiem. Šī tipa spuldžu darbības pamatā ir tā pati tehnoloģija, kas klasiskahām cauruļveida gāzizlādes spuldzēm, tādēļ tās jānovieto pietiekami tuvu augiem. Tās neder liela izmēra orhidejām, kā arī tādām, kam nepieciešams daudz gaismas.

 

Tātad atliek izvēle starp cauruļveida luminiscences spuldzēm un HID spuldzēm. Lai saprastu, kuras no tām labāk atbilst jūsu vajadzībām, nāksies atbildēt uz dažiem jautājumiem:

 

Kādas sugas orhidejas vēlaties audzēt?

  • Četru 40 W cauruļveida luminiscences spuldžu sistēma dod 5 reizes mazāk gaismas nekā 400 W HID sistēma. Šī iemesla dēļ cauruļveida luminiscences spuldzes jātur iedegtas ilgāk un jānovieto tuvāk augiem. Tātad tās ļauj audzēt tikai kompaktus augus, kuri nav augstāki par 20 cm un prasa vidēji spilgtu vai nespilgtu gaismu.

    1000-1500 fc

     

    vai 

     

    10 000-15 000 Lux

    Vienkārši audzēt telpās.

    No septembra līdz martam - nedaudz izkliedēta spilgta gaisma, līdz pat dažām stundām tiešas saules dienā

    Pārējā laikā - spilgta, taču izkliedēta gaisma

    Ancistrochilus, Bollea, atsevišķas Bulbophyllum, CAdetia, Chamaeangis, Chaubardia, Chaubardiella, Cochleanthes, Cochlioda, Coelia, Cyclopogon, Cypripedium, Doritis un tās hibrīdi, Dracula, Dryadella, Eulophia, Houllettia, Huntleya, Jacquiniella, Kefersteinia, Kingidium, Lepanthes, atsevišķas Liparis, Ludisia, Macroclinium, Mystacidium, Nanodes, atsevišķas Paphiopedilum, Pescatorea,  Phalaenopsis, atsevišķas Platystele, Pleurothallis, Promenaea, Sigmatostalix, Stanhopea, Tainia, atsevišķas Trisetella, Zootrophion, Zygostates

    1500-2500 fc

     

    vai 

     

    15 000-25 000 Lux

    Logs, kurā dažas stundas dienā iespīd tieša saule

    No oktobra līdz martam - 2-4 stundas tiešas saules dienā

    No aprīļa līdz septembrim - spilgta gaisma, bet izkliedēta plkst. 10-16; ja iespējams - novietot ārā pusēnā

    Acineta, Aerangis, Aeranthe, Amesiella, Angraecum, Aspasia, Bulbophyllum, Calanthes, atsevišķas Cattleya hybrides, Cirrhopetalum, Cischweinfia, atsevišķas Coelogyne, Comparettia, Coryanthes, Dendrochilum, Dichaea, Dyakia, atsevišķas Epidendrum, Gongora, Habenaria, Jumellea, atsevišķas Laelia, Lycaste, Macodes, Masdevallia, Maxillaria, atsevišķas Miltonia, atsevišķas Odontoglossum un to hibrīdi, Oerstedella, vairums Oncidium, Ornithocephalus, Paphinia, atsevišķas Paphiopedium, Phaius, phragmipedium, atsevišķas Polystachya, Prosthechea, Restrepia, Rossioglossum, Sarcochilus, Sobralia, Sophronitis, Stelis, Trichocentrum, Trichopilia, Trichosalpinx

    2500-3500 fc

     

    vai 

     

    25 000-35 000 Lux

    Audzējot mājās, obligāti nepieciešams ļoti saulains logs, vēlams audzēt siltumnīcā vai stiklotā verandā

    No oktobra līdz martam - 4-6 stundas tiešas saules dienā

    No aprīļa līdz septembrim - spilgta gaisma, taču izkliedēta plkst. 11-15; ja iespējams, novietot ārā

    Aerides, Anachelium, Ascocentrum un tā hibrīdi, Brassavola, Brassia, Catasetum, Clowesia, atsevišķas Coelogyne, botāniskās Cattleyas , Cycnoches, daudzas Dendrobiums, Encyclia, atsevišķas Epidendrum, Gastrochilus, Laelia, Miltonia, Mormodes, Neofinetia, atsevišķas Odontoglossum, atsevišķas Oncidium, atsevišķas Paphiopedium, Paraphalaenopsis, atsevišķas Polystachya, atsevišķas Renanthera, Rodriguezia, Schomburgkia, Tolumnia, Trichoglottis, atsevišķas Vanda, Zygopetalum 

    Vairāk nekā 3500 fc

     

    vai 

     

    vairāk nekā 35 000 Lux

    Siltumnīca, veranda vai audzēšana ārā (ja apstākļi ļauj) obligāta

    Tieša saule visu gadu

     Arachnis, Caladenia, botāniskās cymbidium šķirnes, Disa, atsevišķas Epidendrum,  Grammatophyllum, atsevišķas Laelia, atsevišķas Renanthera, Spathoglottis, Thelymitra, atsevišķas Vanda, Vandopsis



  • HID spuldzes ļauj audzēt lielākus augus un tādus, kam nepieciešams vairāk gaismas. Taču, ja vēlēsieties uzziedināt standarta lieluma katlejas, jums būs nepieciešama 400 W vai jaudīgāka sistēma.

  • HID lampas izdala daudz siltuma. Noteikti neizmantojiet tās, ja audzējat augus, kas mīl vēsu klimatu (Masdevallia, Dracula, Odontoglossum, u.t.t.) un ja vasarā pie jums jau tāpat ir karsts.

Cik naudas varat atvēlēt?    

  • Pilna 400 w HID sistēma ir dārga, nemaz nerunājot par elektrības rēķinu, kurš pamatīgi palielināsies ar šāda veida iekārtu. Plus jums nāksies ieguldīt naudu arī labā gaisa mitrinātājā, ventilatoros un citās ierīcēs, kas arī patērē elektrību...

  • Salīdzinājumam - 4 cauruļveida luminiscences spuldžu sistēmas iegāde izmaksās daudz lētāk (cena atkarīga no spuldžu kvalitātes). Apgaismotā platība būs ievērojami mazāka nekā ar vienu 400 W HID spuldzi (t.i. aptuveni 0,6 m2 ar luminiscences spuldžu lampu, bet 3 m2 ar HID), taču būs nesalīdzināmi mazāks elektrības patēriņš pat ņemot vērā to, ka luminiscences spuldzes būs jātur iedegtas ilgāk.

  • Tomēr ņemiet vērā, ka 400 W HID sistēmas iegādes un ekspluatācijas izmaksas būs zemākas, nekā etažerei ar 2 plauktiem, kur katrā ir pa 4 cauruļveida luminiscences spuldzēm. Piedevām, HID apgaismos 3,2 m2, kurpretim luminiscences spuldzes - tikai 1,2 m2. Tātad audzētājiem, kuriem ir vairāk augu un ir pietiekami daudz vietas, HID noteikti ir labāka izvēle. Pie tam, šīs spuldzes, kā jau teikts, ļauj audzēt garākus augus un tādus, kam nepieciešams vairāk gaismas.

  • Cauruļveida luminiscences spuldzes, savukārt, ļauj audzēt orhidejas vairāku plauktu etažerēs, tātad ekonomēt vietu.

  • Envirolite spuldzes vai līdzīgas, kā arī turbo neona spuldzes šķiet pievilcīgas uz papīra, taču ilgtermiņā nav īpaši ekonomiski izdevīgas.

 
  4 gab. 36 W luminiscences spuldzes 8 gab. 36 W luminiscences spuldzes 1 gab. 200 W Envirolite Turbo-Neon 2 x 55 W HID 400 W
Kāds aprīkojums jāpērk

4 spuldzes

2 armatūras ar balastiem (un atstarotājiem)

etažere

8 spuldzes

4 armatūras ar balastiem (un atstarotājiem)

etažere

1 Envirolite

1 atstarotājs

1 atstarotājs, 1 balasts un 2 turbo neona spuldzes

1 400W balasts

1 atstarotājs;

1 gab. 400 W HID spuldze

Apgaismotais laukums

0.6 m2

1.2 m2

0.6 m2

0.2 m2

3.2 m2

Maksimālais spilgtums

11000 Lux 15cm attālumā

11000 Lux 15 cm attālumā

22000 Lux 15cm attālumā

11000 Lux 20cm attālumā

27000-33000 Lux 30 cm attālumā

 

 

 

Kur lampa atradīsies?                      

Ja lampa atradīsies dzīvojamā istabā, dodiet priekšroku augstam CRI (color rendering index), t.i. 80 vai augstākam. Piemēram, cauruļveida luminiscences spuldzes, kas paredzētas augiem, un HPS spuldzes ir nepatīkamas acij un to gaismā orhidejas izskatās dīvaini.

 

Cauruļveida luminiscences spuldzes nāksies turēt ieslēgtas līdz pat 16 stundām no vietas, kas grūti izdarāms guļamistabā...

 

No otras puses, HID sistēmas nebūt nav estētiski daiļas, un viesistabā traucēs to spilgtā gaisma (ja vien neesat gaismas terapijas adepts!), kā arī izdalītais siltums. 400 W HID sistēma izdala tikpat daudz siltuma kā neliels radiators! Tātad vasarā telpai, kurā tā uzstādīta, jābūt labi vēdināmai, lai temperatūra nebūtu pārāk augsta. Ātri vien var izrādīties, ka nepieciešams iegādāties arī labu gaisa mitrinātāju un vienu vai vairākus ventilatorus, kas strādās cauru diennakti. Tas viss jāparedz, pirms veicat lampas pirkumu. Ja izvēlaties šo apgaismojumu, ir labāk, ja orhideju audzēšanai atvēlēta speciāla telpa.

 

Tātad HID vai luminiscences spuldzes? Nu jau jums vajadzētu būt izdarījušiem savu izvēli. Bet kā neapmaldīties šo abu kategoriju ietvaros piedāvātajā izvēlē?

 

Kā izvēlēties un uzstādīt HID sistēmu   (Loransas raksts)                               


 

Šo sadaļu man pagaidām nebija laika iztulkot... Ja interesē - sūtiet man e-pastu, varbūt tas pamudinās iespringt... Estere.

 

 

 

Kā izvēlēties un uzstādīt cauruļveida luminiscences spuldzes    


 

Cauruļveida luminiscences spuldžu izstarotās gaismas spilgtums ir salīdzinoši neliels. Lai šo trūkumu kompensētu un orhidejām sagādātu pietiekami daudz gaismas, jums būs nepieciešamas vismaz 4 gab. T8 spuldzes cita citai līdzās. Un pat šādā gadījumā tas derēs vienīgi sugām, kurām nav nepieciešams daudz gaismas.

Starojuma enerģija strauji samazinās, attālinoties no gaismas avota, tātad zem cauruļveida luminiscences spuldzēm, pat ja liek 5-6 gab. citu citai līdzās, nebūs iespējams audzēt lielus augus (piemēram, Cymbidium, Coelogyne, Pandurata, Neomoorea, Vanda, standarta katlejas, u.t.t.). Maksimālais gaismas spilgtums ir 15 cm attālumā no spuldzes. Tālāk tas strauji sarūk. Valda uzskats, ka tālāk nekā 30 cm no spuldzēm gaisma augiem ir par vāju. Tātad ideālā gadījumā augu lapām ir jāatrodas 15-30 cm attālumā no lampas. Perfekti kandidāti šādam apgaismojumam ir Masdevallia, Phalaenopsis, Paphiopedilum un citi kompakti augi.

Sekojošā tabula dod priekšstatu par gaismas spilgtumu, ko var iegūt ar T8 cauruļveida luminiscences spuldzēm atkarībā no attāluma līdz tām. Lai kāds būtu T8 caurulīšu garums (60, 90 vai 120 cm), spilgtums centrā vienmēr būs aptuveni vienāds (vatu skaits uz cm ir apmēram 0,3 neatkarīgi no caurulītes garuma). Toties apgaismotais laukums būs daudz mazāks, ja caurulīte īsāka (0,4 x 0,6 m zem četrām 18 W spuldzēm, bet 0,4 x 0,9 m zem četrām 30 W spuldzēm un 0,4 x 1,2 m zem četrām 36 W spuldzēm). Vēl: jo caurulīte īsāka, jo straujāk sarūk gaismas spilgtums, attālinoties no caurulītes vidus. Jāatzīmē arī, ka ir ieteicams izmantot atstarotāju (reflektoru), jo tas koncentrē gaismas starus uz augiem.

 

  2 cauruļveida luminiscences spuldzes T8 viena otrai līdzās, bez atstarotāja 2 cauruļveida luminiscences spuldzes T8 viena otrai līdzās, ar atstarotāju 4 cauruļveida luminiscences spuldzes T8 viena otrai līdzās, ar atstarotāju
15 cm attālumā 5400 Lux centrā 7600 Lux centrā 9700 Lux centrā
30 cm attālumā

2800 Lux centrā

2200 Lux ja tālāk no centra

4300 Lux centrā

2800 Lux ja tālāk no centra

6500 Lux centrā

60 cm attālumā 1200 Lux centrā 2000 Lux centrā 3500 Lux centrā

 

Ja ņemam par piemēru falenopša hibrīdu, kam harmoniskai attīstībai nepieciešams aptuveni 11 000 Lux dienā, konstatējam, ka, ja mums ir 2 cauruļveida luminiscences spuldzes T8 ar reflektoru kā vienīgais gaismas avots, tās jātur iedegtas 15 stundas dienā, ja auga lapas neatrodas zemāk par 15 cm no lampas centra. Ar šāda veida iekārtu nav iespējams audzēt augus, kam nepieciešams vairāk gaismas, un pat falenopsim ar to knapi pietiek, ja to attālina no lampas centra. Lapām būs jābūt pēc iespējas tuvāk gaismas avotam, gandrīz vai jāskaras tam klāt. Jo, ja falenopša lapas atradīsies 30 cm attālumā no spuldzes, teorētiski apgaismes ilgumam vajadzētu sasniegt... 25 stundas diennaktī, kas, protams, ir neiespējami. Tātad, no visa teiktā ir labi saprotams, ka, ja augi atrodas pārāk tālu no spuldzēm, no tām vairs nav liela labuma.

Lampas ar četrām cauruļveida luminiscences spuldzēm T8 ar reflektoru būtu jādarbina nedaudz vairāk par 11 stundām dienā, ja lapas būs 15 cm no spuldzes centre. Ja augs tiek attālināts no spuldzes centra, lampas darbināšanas ilgumu nāksies pagarināt. Tātad centrālo daļu jārezervē augiem, kuriem nepieciešams vairāk gaismas, piemēram, kompaktajām katlejām.

...

 

Cauruļveida luminiscences spuldžu izvēle.... (sarakstījis Steph)

Ir nopērkaams daudz un dažādu veidu cauruļveida luminiscences spuldzes. Tā kā baltā gaisma satur visas gaismas spektra krāsas, šīs spuldzes sniedz augiem arī vairāk vai mazāk zilās un sarkanās gaismas, kas tiem nepieciešama.

Lai padarītu augu apgaismojumu racionālāku, ir radītas Gro-Lux, Agro-Lite un līdzīgas cauruļveida luminiscences spuldzes, kas izstaro galvenokārt sarkano un zilo gaismu. Taču ziniet, ka "normālās", baltās gaismas spuldzes ir lētākas un der tik pat labi, ja pat ne labāk kā tās, kas tiek sauktas par "augu lampām".

Zelta likums: neļaujieties ietekmēties no ražotāju reklāmām, jo, kamēr vien spuldze dod pietiekami daudz noderīgā starojuma, kopējā atdeve lūmenos no baltajām lampām (salīdzinājumā ar "augu lampām") ir pietiekama, lai kompensētu vājāko jaudu zilajā un sarkanajā spektra daļā. Protams, "augu lampas" darbojas pietiekami labi, taču, ja vien nevēlaties obligāti tieši tās, izvēlieties citas, kas ir lētākas un vieglāk atrodamas.

Ražotāji lieto nosacītus apzīmējumus, tādus kā "dienasgaisma", "vēsi baltais" vai "silti baltais", lai apzīmētu cauruļveida luminiscences spuldzes ar noteiktu "baltuma" pakāpi (kaut kas no veļas pulveru jomas...). Katrs no šiem nosaukumiem ir piešķirts spuldzei ar atšķirīgu gaismas kombināciju (viļņu garuma nogriezni). Piemēram, "dienasgaisma" izstaro vairāk zilās nekā sarkanās gaismas un izskatās zilgana/balta, tātad tas ir drīzāk vēss baltais. Spuldžu, kurās dominē zilais, miksēšana ar tādām, kas izstaro vairāk sarkanā, ļauj iegūt līdzsvarotu gaismas avotu, kas veicina augu augšanu labāk, nekā bez šādas miksēšanas.

 

Cik cauruļveida luminiscences spuldžu nepieciešams?

Atbilde ir atkarīga no tā, kādus augus vēlaties audzēt un kādi ir gaismas apstākļi:

- Telpā nav nekāda cita gaismas avota? Nepieciešama lampa ar vismaz četrām cauruļveida luminiscences spuldzēm tādām orhidejām kā Masdevallia, Odontoglossum, atsevišķām Phalaenopsis šķirnēm, Macodes, Ludisia… , 6 spuldzes - Paphiopedilum, citiem Phalaenopsis, miniatūrajām Cattleya …

- Ja augi ir ne tālāk kā 50 cm no loga: parasti pietiks ar 4 cauruļveida luminiscences spuldzēm, it īpaši, ja logs nav vērsts precīzi uz ziemeļiem.

Jebkurā gadījumā neaizmirstiet, ka maksimālā starojuma jauda ir 15-30 cm attālumā zem lampas un nav jēgas šādi mēģināt audzēt liela izmēra augu!!!

 

...

Cik ilgi jātur spuldzes iedegtas?            


 

Atbilde uz šo jautājumu, protams, ir atkarīga no tā, kāda veida apgaismojumu esat izvēlējušies un kādas orhidejas audzējat. 400 W HID sistēma dod 5 reizes vairāk gaismas nekā četru 40 W cauruļveida luminiscences spuldžu sistēma. Tātad cauruļveida luminiscences spuldzes būs jātur iedegtas ilgāk nekā HID spuldzes, lai kompensētu vājo gaismas atdevi. Piedevām, orhidejām, kurām nepieciešams vairāk gaismas, būs jāpavada zem ieslēgtām lampām ilgāku laiku nekā citām, un ir jābūt novietotām tuvāk gaismas avotam.

Lai kādu sistēmu jūs izvēlētos, gaismas spilgtums visās apgaismotā laukuma vietās nav vienāds. Cauruļveida luminiscences spuldzes centrā tas būs lielāks nekā galos. HID spuldzēm gaisma būs spilgtāka tieši zem pašas spuldzes. Piedevām gaismas spilgtums ļoti atšķiras atkarībā no tā, cik tālu no gaismas avota atrodas augs. Esmu izmērījis, ka zem mana 400 W HID ir 43 000 Lux 15 cm attālumā no spuldzes, 27 000 Lux 30 cm attālumā un 11 000 Lux 60 centimetros.

Augstāk jau redzējām, ka falenopsim nepieciešams 15 stundas ilgs apgaismojums tieši zem divu cauruļveida luminiscences spuldžu lampas centra. Toties 60 cm attālumā no HID spuldzes pietiktu ar 8 stundām, lai tas pats falenopsis būtu pilnībā apmierināts. Vandai, kam nepieciešami aptuveni 380 000 lux dienā, teorētiski vajadzētu 35 stundu apgaismojumu dienā (ups!), ja to novietotu iepriekšminētajā attālumā no HID. Toties, ja to pietuvina HID spuldzei līdz 30 cm, pilnai vandas laimei (un arī jūsējai!) pietiks jau ar 14 stundas ilgu apgaismojumu dienā.

Apgaismojuma ilgums un ziedēšana:

Daļu no orhidejām apmierinās vienāds apgaismojuma ilgums visu gadu. Tādas ir tropu orhidejas, kas aug tuvu ekvatoram un saņem gaismu 11-13 stundas dienā visa gada garumā. Toties citām orhidejām, kuru dzimtene ir no ekvatora attālāki reģioni, ziedēšanu, iespējams, veicina dienas pagarināšanās vai saīsināšanās, tātad mākslīgā apgaismojuma ilgums gada laikā būs jāmaina, lai radītu šīs svārstības.

Dažas sauc par "garās dienas orhidejām", kas nozīmē, ka tās uzzied, kad dienas kļūst garākas (14 un vairāk apgaismojuma stundas dienā). Tādi ir, piemēram, Paphiopedilum rothschildianum, philippinense, roebelinii un daži no viņu hibrīdiem. Un pretēji - ir "īsās dienas orhidejas", kas uzzied, kad pagarinās naktis. Šīm orhidejām naktī nepieciešama 10-12 stundas ilga pilnīga tumsa, citādi tās neuzziedēs. Tādas, piemēram, ir atsevišķas katlejas un oncīdijas.

Tādējādi apgaismojuma ilgums zem luminiscences spuldžu sistēmas varētu tikt aprēķināts pēc vienkāršām un empīriski noteiktām likumsakarībām... teiksim, 16 stundas vasarā ("garās dienas" augiem), 14 stundas pavasarī un rudenī un 12 stundas ziemā, lai ļautu "īsās dienās" katlejām sariest ziedu pumpurus.

 

Apgaismojuma ilgums ar HID lampām

HID lampu gadījumā bieži iesaka saskaņot apgaismojuma ilgumu ar dienas garumu, kas dažādās zemeslodes vietās atšķiras.

 

Piezīmes par drošību                 


 

Uzmanību! HID spuldzes izstaro UV starojumu, kas var būt bīstams jūsu ādai un acīm (izņemot atsevišķus spuldžu viedus, piemēram, OSRAM, kam ir norāde par speciāliem stikliem pret UV). Tātad noteikti lietojiet šīs spuldzes tikai ar reflektoriem, kam ir aizsargstikli no rūdīta stikla. Jebkurš 4 mm vai biezāks rūdīts stikls vai borsilikāta stikls jau siedz ievērojamu aizsardzību pret UV stariem, ja esat tiem pakļauts īsu laiku. Ja apgaismojums uzstādīts dzīvojamā telpā vai varat būt tam pakļauts ilgāku laiku, reflektoram varat izmantot speciālos UV aizsargstiklus no Firelite, Uvilex vai Neoceram (iztur līdz 800 °C un aiztur lielu daļu UV starojuma). Taču daži no šiem stikliem mēdz būt viegli tonēti, tātad piešķir gaismai dzeltenu nokrāsu.

Nekad nelietojiet HID spuldzes, kuru stikls ir iesprēgājis vai sašvīkāts.

Cauruļveida luminiscences spuldzes ar dzīvsudraba tvaikiem satur dzīvsudrabu, kas ir bīstams veselībai un piesārņo apkārtējo vidi. Nesaplēsiet šo spuldžu stiklu un nemetiet šīs spuldzes sadzīves atkritumos. Ja spuldze saplīst, raugieties, lai tai nebūtu saskares ar ādu un vērsieties pie ārsta.

 



Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Citi orhidejmīļi