Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


LEPANTE AR TELIPOGONAM LĪDZĪGIEM ZIEDIEM
(Lepanthes telipogoniflora)

Lai apskatītu fotogrāfijas PC: neklikšķinot novietojiet virs tām kursoru; Android: pieskarieties ar pirkstu bildei.








Džejs, orhideju enciklopēdijas orchidspecies.com izveidotājs, šo augu ir nosaucis nevis par miniatūru, bet gan par mini-miniatūru :) Un tas tiešām atbilst patiesībai. Mūsējā gan dažādu apstākļu dēļ ir pamatīgi paaugusies... Kad 2012. gada martā šo Dienvidamerikas iedzimto (Kolumbija - Risaralda) dabūjām no kolumbiešu orhideju audzētājas Andreas (Orquideas del Valle), augs jau bija pieaudzis, ziedējis, un lielākās lapiņas bija 5-7 mm garas. Lepante bija iestādīta zaļajā "oāzē", ko izmanto griezto ziedu kompozīcijām. Augs nedēļu kopā ar Esteri nodzīvojās pa Franciju - draugi, viesnīcas, pārlidojums... - un nedaudz dabūja ciest no sausuma.

Pārvedot mājās, ar visu oāzes gabaliņu ievietojām sīkaļu izbijušā zāļu pudeles korķītī bez noteces, apkārt sastūķējām kaltētu sfagnu sūnu, bet apakšā ielējām puscentimetru ūdens. Pagaidām, lai atdzeras. Un to visu iekarinājām orhidārijā, ēnainā vietiņā, jo lepantes gaišas vietas nemīlot.

Taču, kā zināms, nav nekā ilglaicīgāka par pagaidu risinājumiem :) Mazule korķītī iedzīvojās, pamazām tur parādījās arī purva sūnas un papardītes un izveidojās īsts mikropurvs.

Lepante sākumā meta nost vienu lapiņu pēc otras, laikam atceroties ceļā piedzīvotās ciešanas. Tad saņēmās un sāka audzēt jaunas - leknas un spīdīgas. Dažas bija vecajā formā, citas - izstieptas ap 4 cm garumā! Nospriedām, ka augam par maz gaismas, un pārvietojām uz gaišāku vietiņu. Taču lapu formas noslēpums atklājās tikai pēc pusgada, uz 2012. gada Ziemsvētkiem, kad pie izstieptajām lapiņām parādījās arī pavisam savādāki ziediņi. Izrādījās, ka kopā ar sārto skaistuli esam iegādājušies arī kādu nelegālu "piedzīvotāju". Pēc pamatīgiem meklējumiem internetā skvoteri identificējām kā Specklinia (Pleurothallis) condylata.

Un vēl šai mazulei patīk spēlēt paslēpes. Pirmais ziedkātiņš sāka veidoties septembrī. Trīsstūra formas pumpurs auga arvien lielāks un krāsojās arvien sarkanāks. Katru rītu gājām skatīties, vai vēl nezied... Un tā nu vienu rītu pieejam - jau noziedējusi, nekrietne! Ar puķēm esot jārunā. Tad nu arī parunājāmies...
Labi, ka uz ziedkāta cits pēc cita veidojās vairāki pumpuri, bet pie blakus lapiņām žigli vien izspraucās vēl vairāki ziedkātiņi. Nākamo pumpuru vaktējām ne pa jokam - apraudzījām ik pēc pāris stundām. Un lūk - rezultāts apskatāms bildītēs. 17. oktobrī beidzot sagaidījām! Bija vērts - ziediņš ir aizkustinoši trausls un reizē - komisks. Ziedlapiņas nav atdalītas cita no citas un veido tādu kā satelīttelevīzijas "šķīvi" ar visu uztvērēju viducī :)))))))

Turpmākajos 8 mēnešos redzējām vēl lērumu miniatūro sārto "sarelītšķīvīšu" - visu šo laiku orhidejas ziedēšana turpinājās. Pie katras no lapiņām izveidojās pa ziedkātam, kas, noziedot vienam ziedam, paaugās garāks un veidoja nākamo, un tā n-tos ziedus pēc kārtas. Paralēli tam veidojās jaunas lapiņas, kuras pēc laika arī ķērās pie ziedēšanas.

Procesu pārtrauca 2013. gada jūnija otrās puses karstums un pārstādīšana - bija nepieciešams lielāks podiņš, kurā satilptu lielākas ūdens rezerves, jo karstajā laikā mazais trauciņš izžuva tik ātri, ka ūdens bija jāpielej pat pāris reižu dienā. Un tas nekādi neatbilda mūsu pamatkoncepcijai - arī orhidārija augiem jāvar autonomi (t.i., bez laistīšanas) iztikt vismaz 3-4 dienas. Jo kur ņemsim laistītāju, kas būtu gatavs nākt divreiz dienā, kamēr, piemēram, paši braucam ar laivām? Nepieciešamība spiež būt atjautīgiem un meklēt risinājumus. Šķiet tādu esam atraduši ar jaunas konstrukcijas podiņiem... Taču, kaut pirmie rezultāti pusgada garumā ir labi, tas vēl jāaprobē ilgtermiņā, lai pārliecinātos, ka šāds variants tiešām patīk ne tikai mums, bet arī orhidejām :)

Nu jau vairākos gados mazule sakuplojusi. Zied lielāko gada daļu, taču pēc ilgāka ziedēšanas perioda mīl paņemt "atvaļinājumu", kas var ilgt pat pāris mēnešus. Pēc tam, ja viss kārtībā - jauna ziedēšana.



Tālāk >

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Orhidārijs

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"