Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


ORHIDEJU MĒSLOŠANA IESĀCĒJIEM

Kaut esam šeit ievietojuši ļoti izsmeļošu Loransas rakstu par orhideju mēslošanu, joprojām saņemam daudz jautājumu par šo tēmu. Un arī lūgumu: vai varētu izmantot arī kādu vienkāršāku metodi devu aprēķināšanai?

Tādēļ nolēmām pie šīs tēmas atgriezties vēlreiz. Nez` vai būs vienkāršāk, taču šeit aprakstītā ppm metode ir tā, ko izmantojam paši. Pie viena arī vēlreiz par mēslošanu kā tādu - atkārtošana ir zināšanu māte :) Arī šī sadaļa domāta iesācējiem. Ir vairākas metodes mēslojuma devu aprēķināšanai un pieredzējis orhidejmīlis jau noteikti būs atradis savējo - viņam visērtāko.

Mēslojuma izvēle

Orhidejām izmantojams gan speciālais orhideju mēslojums, gan arī „parastais” pilnmēslojums telpaugiem un pat, piemēram, begonijām un tomātiem paredzētais. Der gan šķidrais, gan pulverveida mēslojums, savukārt mēslojuma nūjiņas, kas iespraužamas augsnē, pieredzējuši orhidejmīļi parasti neiesaka.

Mēslojuma izvēle lielā mērā ir atkarīga no laistāmā ūdens kvalitātes un veida. Lielveikalos nopērkamais telpaugu mēslojums parasti paredzēts lietošanai ar vidēji cietu krāna ūdeni. Ja izmantojat lietus ūdeni vai atsāļotu (osmozētu) ūdeni, ar to lietojams speciāli lietus ūdenim un osmozētam ūdenim paredzēts mēslojums. Parasti tas bagātināts ar nelielu kalcija devu (skābuma regulēšanai) un magniju. Piemēram, mēs paši orhidejas laistām ar osmozētu ūdeni (sk. internetā par reverso jeb atgriezenisko osmozi), tāpēc izmantojam beļģu orhideju audzētavas Akerne izstrādāto mēslojumu lietus un osmozētam ūdenim Rain Mix. Lai jau viņiem tiek šī publicitāte - Diāne un Dirks ir to pelnījuši :)

Būtiskākais ir izvēlēties pareizo mēslojuma devu

Arī šajā jautājumā orhidejmīļu viedokļi dalās. Taču ir vismaz viens apstāklis, par kuru valda vienprātība: orhideju saknes ir jutīgas pret sāļiem un pārmērīga mēslojuma deva tām ir postoša. Tādēļ galvenais princips mēslojuma dozēšanā ir „labāk mazāk, nekā par daudz”. Jāatceras, ka orhidejām mēslojums lietojams zemākā proporcijā nekā vairumam citu augu.

Vai visas orhidejas mēslojamas vienādi?

Dažādām orhidejām ir atšķirīga „apetīte”. Informāciju par visizplatītākajām „palodzes orhidejām” latviešu valodā varat atrast šeit.

Mēslojuma deva atkarīga ne tikai no orhidejas sugas, bet arī no tā, kurā augšanas cikla posmā un kādos apstākļos puķe šobrīd atrodas. Aktīvi augot, tai nepieciešams vairāk mēslojuma, savukārt, ja augšana apstājusies, mēslošanu pārtrauc vispār un arī laista retāk. Bez tam, siltā, saulainā laikā orhidejas spēj uzņemt vairāk mēslojuma, nekā vēsā un tumšā.

Vai orhidejas „apēd” visu mēslojumu, ko tām dodam?

Orhidejas parasti neuzsūc visu mēslojumu pilnībā, un ar laiku augsnē mēdz uzkrāties nešķīstoši vai neizšķīduši minerālsāļi. Tie traucē normālai sakņu darbībai. Tādēļ ir ieteicams regulāri, vismaz reizi mēnesī – divos augsni podiņā izskalot ar tīru, remdenu ūdeni. Augsne skalojama tā, lai ūdens netecētu uz paša auga un nepaliktu lapu padusītēs.

Cik bieži orhidejas mēslojamas?

Kaut arī uz mēslojuma iepakojuma visbiežāk ir ieteikts to lietot, piemēram, reizi divās nedēļās, katrā otrajā laistīšanas reizē vai citā biežumā, pastāv vienkāršāka pieeja: mēslot katrā laistīšanas reizē, vien jāizvēlas atbilstoša mēslojuma deva. Tas palīdzēs izvairīties no pārpratumiem un laistīšanas datumu rēķināšanas.

Ppm metode

Pastāv dažādas metodes to aprēķinam. Šoreiz pastāstīsim par veidu, kā izrēķināt tieši jūsu orhidejai nepieciešamo konkrētā mēslojuma proporciju. Kā jau minējām, paši izmantojam tieši šo metodi.

Uz katra pilnmēslojuma iepakojuma jābūt norādītiem tā saucamajiem NPK skaitļiem, piemēram, 20-20-20 vai 10-15-10. N apzīmē slāpekli, P – fosforu, bet K – kāliju. Kopumā šie skaitļi raksturo attiecīgo ķīmisko elementu saturu jūsu nopirktajā mēslojumā.

Lai izrēķinātu, kādā proporcijā konkrētais mēslojums dodams jūsu orhidejai, noderēs nelielas zināšanas aritmētikā.

Ppm aprēķināšana

Orhideju augšanai vissvarīgākais ir slāpekļa (N) daudzums mēslojumā. Uz to norāda NPK skaitļa pirmais cipars. Pareizinot šo ciparu ar 10, t.i., pievienojot galā nulli, iegūstam skaitli, kas norāda, cik miljonās daļas (tās pieņemts apzīmēt ar burtiem ppm – no angļu parts per million) slāpekļa būs šķīdumā, ja izšķīdināsiet 1 gramu vai 1 mililitru šī mēslojuma vienā litrā ūdens.

Tātad, piemēram, ja jūsu nopirktā mēslojuma pulvera NPK ir 20-15-30, tad, izšķīdinot 1 litrā ūdens vienu gramu mēslojuma, iegūsiet barojošu šķīdumu ar 200 ppm slāpekļa (20x10=200). Ja vēlaties, lai šķīdumā būtu tikai 100 ppm slāpekļa, tā pagatavošanai ņemiet vai nu divreiz vairāk ūdens, vai divreiz mazāk mēslojuma.

Visvienkāršāk ir uzreiz pēc mēslojuma iegādes izrēķināt vajadzīgās devas un uzrakstīt uz iepakojuma. Tad atkritīs turpmākā rēķināšana un galvas lauzīšana.

Bet kā tad ar pārējām sastāvdaļām – fosforu, kāliju, kā arī kompleksajos mēslojumos parasti iekļautajiem mikroelementiem – dzelzi, cinku vai citiem? Protams, arī to daudzumam ir ļoti svarīga nozīme, taču, lai nesarežģītu aprēķinus un jums galīgi nesajauktu galvu, pieņemsim, ka pilnmēslojuma ražotājs to proporcijas saskaņojis ar slāpekļa devu, kā parasti arī ir.

Cik ppm slāpekļa orhidejai nepieciešams?

Falenopšiem, kas tiek audzēti dzīvoklī, optimālas gaismas un siltuma apstākļos (uz palodzes parasti – vasarā) iesaka ap 125, bet ziemā, ja orhideja turpina augt – ap 80 ppm slāpekļa. Ja orhideja šobrīd neaug, tā arī netiek mēslota. Tieši šo proporciju daudzi orhidejmīļi, kas audzē dažādas „palodzes orhidejas”, izvēlas kā „vidējo aritmētisko” visai orhideju kolekcijai kopumā, lai nevajadzētu daudz lauzīt galvu ap katras ģints vai sugas prasībām. Ja apstākļi nosaka, ka orhidejas jālaista bieži, un ja tiek mēslots katrā laistīšanas reizē, šo proporciju parasti dala ar 2. Savukārt siltumnīcā, optimālos gaismas, siltuma un gaisa mitruma apstākļos tiem pašiem falenopšiem tiek dots daudz koncentrētāks mēslojums.

Ja tomēr vēlaties mēslojuma devu pieskaņot konkrētajai orhidejai, iesakām ieskatīties jau minētajā interneta vietnē – tur atrodamas izplatītākajām „palodzes orhidejām” atbilstošās proporcijas.

Piebildīsim, ka visbiežāk šīs devas tiek rēķinātas aptuveni un nedaudz lielāka vai nedaudz mazāka proporcija traģiskas sekas neizraisīs, ja vien ir ievēroti citi audzēšanas nosacījumi (laistīšanas režīms, gaisma, siltums...). Vien vēlreiz atgādināsim divas lietas:

1. Ar orhideju mēslošanu labāk nokļūdīties uz mazāko pusi, nekā uz lielāko.
2. Orhidejas mēslojamas tikai augšanas laikā - ja šobrīd aug saknes, lapas, jaunie dzinumi vai (bet par to lasiet nākamajā rindkopā) veidojas ziedkāti, pumpuri. Ja augšana apstājusies, mēslošanu pārtrauc, līdz augšana atsāksies.

TAČU daļai orhideju pirms ziedēšanas nepieciešams ievērot "gavēni": samazina (atsevišķām - pat praktiski pārtrauc) laistīšanu, pārtrauc arī mēslot. Šādas orhidejas audzējot, svarīgi ir izpētīt, kad tieši mēslošana atsākama - kad pēc miera perioda sāk veidoties pumpuri vai, piemēram, tikai pēc ziedēšanas un nelielas atpūtas, kad sākas jauno dzinumu augšana. Kļūda var pārvilkt ziedēšanai treknu svītru... Lai šajā ziņā nenokļūdītos, vispirms atrodiet informāciju par jūsu orhidejas sugai nepieciešamo režīmu un tā arī rīkojieties. Informāciju par biežāk sastopamajām palodzes orhidejām varat atrast šeit.

Kā nomērīt gramus un mililitrus?

1. Mēslojuma komplektā mēdz būt iekļauti mērtrauciņi, taču... ja esat paši izrēķinājuši vēlamo mēslojuma koncentrāciju, šis daudzums var arī nebūt atzīmēts uz mērtrauka. Bieži vien šie komplektā iekļautie mērtrauki paredzēti tādai izmantošanai kā "vienu korķīti uz litru ūdens", "vienu kausiņu uz 2 litriem ūdens" u.tml. Un ej nu sazini, vai tur satilpst 45 vai 50 grami vai mililitri un ko darīt, ja jums nepieciešami 18 :)

2. Pulverveida mēslojumu visvienkāršāk, protams, iemērīt nosverot. Te noderēs labi elektroniskie svariņi vai aptiekas svari. Vai arī precīzi "retro" svariņi ar kādiem mūsu ģimenē, piemēram, agrāk svēra sastāvdaļas fotofilmu vai bilžu attīstītājam. Ja jums šādu svariņu nav, lasiet tālāk ieteiktās metodes...

3. Šķidro mēslojumu visvienkāršāk iemērīt ar visparastāko injekciju šprici bez adatas. Var arī ar pipeti, ja uz tās atzīmēti mililitri.

4. Šķidro mēslojumu var arī ar mērtrauku. Atkarībā no mērāmā daudzuma, tā var būt gan visparastākā mērglāze, gan arī speciāla dozēšanas karotīte vai glāzīte, kādas nopērkamas aptiekās un dažkārt ir bez maksas iekļautas medikamentu komplektā. Galvenais - lai uz tās būtu atzīmēti mililitri.

5. Ar karotīti: vienā pilnā tējkarotē ietilpst 5 ml vai 5 grami šķidruma. Ar pulverveida mēslojumu ir sarežģītāk – tējkarotē satilpstošais gramu daudzums, atkarībā no pulvera blīvuma un citiem parametriem, var atšķirties pat piecas reizes. Vienīgais, ko varam ieteikt, ja iepakojums nav liels: izrēķināt tējkarotes svaru. Tas nozīmē, ka, ja iepakojumā ir 100 grami pulverveida mēslojuma, nāksies izmērīt, cik tas ir tējkarotēs (tas darāms, protams, kamēr vēl daļa mēslojuma nav izlietota). Piemēram, ja 100 gramos ir 20 tējkarotes (bez kaudzes), tad vienkāršs aprēķins rāda, ka 1 tējkarote konkrētā mēslojuma sver 5 gramus. Tik jāatceras, ka bez tējkarotēm pastāv arī kafijas karotītes, kas ir mazākas!

Kā rīkoties, ja jums nepieciešams tik maz mēslojuma, ka ar karotīti nevarat to nomērīt? To saprast palīdzēs piemērs.

Ja jums ir pulverveida mēslojums ar NPK 20-20-20, un esat noteikuši, ka jūsu falenopšiem šobrīd nepieciešams 125 ppm slāpekļa, tad, pamatojoties uz tikko veikto aprēķinu, uz 1 litru ūdens būtu jāņem tikai 0,6 grami mēslojuma. Ko darīt, ja jums nav tik precīzu svaru un varat nomērīt tikai tējkarotēs? Pieņemsim, ka esat izrēķinājuši, ka jūsu iegādātā mēslojuma tējkarote sver 8 gramus. Te atkal palīdzēs vienkārša aritmētika. Izšķīdinot 1 litrā ūdens 1 gramu mēslojuma pulvera ar NPK 20-20-20, iegūsiet šķīdumu ar 200 ppm slāpekļa. Tātad, ja šķīdināsiet tajā pašā tilpumā 8 gramus mēslojuma, būsiet ieguvuši koncentrētu šķidro pilnmēslojumu ar slāpekļa koncentrāciju 200x8=1600 ppm, ko ērti glabāt, piemēram, tukšā ūdens pudelē.

Tālāk viss ir loģiski: ja 1 litrā jeb 1000 mililitros jūsu izveidotā šķīduma ir 1600 ppm slāpekļa, tātad, lai noteiktu, kādā daudzumā šķīduma būs 125 ppm, 125 jāsareizina ar 1000 un jāizdala ar 1600. Tādā veidā jūs uzzināsiet, ka uz 1 litru katrā laistīšanas reizē jāņem 78 ml jūsu izveidotā mēslojuma šķīduma. Lai būtu vieglāk nomērīt, šādā gadījumā, iespējams, vajadzētu veidot divreiz koncentrātāku šķīdumu, t.i., to pašu 1 tējkaroti jeb 8 gramus mēslojuma pulvera izšķīdināt nevis litrā, bet puslitrā ūdens. Tādā gadījumā katrā lietošanas reizē būs jāiemēra tikai aptuveni 40 mililitri jūsu izveidotā šķīduma un 1 litru ūdens. Tik neaizmirstiet šķīdumu pirms katras lietošanas saskalot!

Cits piemērs. Uz viena no šobrīd veikalos nopērkamajiem orhideju mēslojumiem rakstīts, ka jāņem ¼ vāciņa uz 5 litriem ūdens. Ko darīt, ja jūsu vienīgās orhidejas laistīšanai 5 litri nav nepieciešami? Kā nomērīt piektdaļu no ceturtdaļas vāciņa? Mēs šim nolūkam vispirms ar mērglāzītes palīdzību izmērījām, ka pilnā vāciņā ietilpst 30 ml. Tātad ¼ būs 7,5 ml – deva, ko ražotājs iesaka ņemt uz 5 litriem. Izrēķinām, ka uz 1 litru būtu jāņem 1,5 ml šī mēslojuma (7,5:5=1,5). Kā tik niecīgu daudzumu nomērīt? Visvienkāršākais – ar jau minēto šprici bez adatas. Šī mēslojuma NPK, kā norādīts uz iepakojuma, ir 5-4-6, tātad 1 mililitrs uz litru ūdens veidos barojošu šķīdumu ar 50 ppm slāpekļa, bet 1,5 ml uz litru – 75 ppm. Tātad - piemērota deva lietošanai katrā laistīšanas reizē vasarā.

Izklausās sarežģīti, taču no pieredzes varam teikt - kad metodei "piešaujas", nekā sarežģīta tur vairs nav. Vien katru reizi, nomainot mēslojumu, atkal jāieskatās pierakstos - kā tur īsti bija ar to rēķināšanu? :)


Orhideju tabula

Podiņi orhidejām

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"