Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


Sākumā ir nedaudz sarežģītāk, bet beigās daudz praktisku padomu!!!

Cita mēslojuma koncentrācijas aprēķināšanas metode aprakstīta ŠEIT.

Izvēlēties mēslojumu - traki sarežģīts uzdevums!


Autors: Loransa (Laurence)

Kā jums šķiet, kāds ir visdrošākais veids, kā izraisīt vispārēju kašķi orhidejmīļu forumā? Uzsākt sarunu par mēslošanu, sasodīts!! Šādā veidā izdodas pat piedabūt angliski runājošos izteikties forumā, kas notiek franču valodā, un tas jau ir daudz!

Kādu mēslojumu izvēlēties, kā to dozēt... tēma ir plaša un pretrunīga! Kā es bieži saku, par šo jautājumu ir tikpat daudz viedokļu cik orhidejmīļu... Katram ir savi iecienītie mēslojumi, sava metode, kas lieliski der viņam un viņa augiem... ...  

Tāpēc es šeit necentīšos dot savu recepti vai salīdzināt metodes. Jo šā vai tā pastāv ļoti liela iespējamība, ka tas, kas labi nostrādā pie kāda cita, nebūt nav vislabākais jums tāpēc, ka mēdz būt ievērojamas atšķirības gan ūdens kvalitātē, gan audzēšanas apstākļos. Šeit mans mērķis ir ieskicēt vadlīnijas, kas var jums palīdzēt izvēlēties piemērotu mēslojumu. Tālākais ir jūsu pašu rokās, jūs esat boss un jums arī jāizvēlas...

 

Kāpēc mēs savas orhidejas mēslojam?


Dabā epifītorhidejas aug kokos un viņu saknes regulāri apskalo ūdens, kas tek no zariem, kuri atrodas augstāk. Pirms nonākt līdz orhidejai, šis ūdens uzņem uzturvielas, jo plūst pāri koka daļiņām, kas sadalās, noputējušām lapām un koku sulas notecējumiem. Orhideju saknes ir pielāgojušās šādam ūdenim, kurā ir ļoti maz minerālvielu. Sūklim līdzīgā struktūra, kas klāj saknes, piesūcas ar pirmo notecējušo ūdeni, kurā uzturvielu ir nedaudz vairāk. Vēlāk sakne var cik uziet uzsūkt šajā "sūklī" notvertās barības vielas.

Pievienojot mēslojumu laistāmajam ūdenim, mēs mēģinām noorganizēt kaut ko nedaudz līdzīgu šai uzturvielu piegādei. Taču ir jāsaprot, ka ķīmiskais mēslojums tā īsti nesniedz augiem barības vielas. Savu īsto barību orhidejas ražo sev pašas, izmantojot saules starus, ūdeni un CO2, ko satur gaiss. Gaisma ir auga īstā barība, kas tam dod enerģiju. Kas attiecas uz ķīmisko mēslojumu, tas sniedz materiālu, lai augs varētu augt, ražot jaunas šūnas. Īsāk sakot, mēslojums augam nav nepieciešams, lai dzīvotu īstermiņā, taču ļoti mazā koncentrācijā tas vajadzīgs, lai augs varētu augt.

 Pareizais mēslojums pareizajam ūdenim


Manā uztverē laistāmā ūdens kvalitāte ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas nosaka mēslojuma izvēli. Mēs nevaram mēslojuma izvēli apskatīt atrauti no visa pārējā, bet drīzāk kā vienu no elementu trijotnes: substrāts - ūdens - mēslojums, un šie 3 elementi ir cieši savstarpēji saistīti. Lai sasniegtu mērķi, visiem trim elementiem jābūt līdzsvarā. Tas nozīmē, ka visām uzturvielām, kas orhidejai nepieciešamas, jābūt pieejamām sakņu līmenī, lai viņa varētu tās absorbēt pēc vajadzības.

Un, lai uzturvielas, ko satur mēslojums un ūdens, būtu pieejamas auga saknēm, ir jārēķinās ar kādu ļoti svarīgu faktoru: substrāta skābums, t.i. tā pH. Lai nebūtu pārāk sarežģīti, teiksim, ka, ja pH ap saknēm ir zemāks par 5 vai augstāks par 7, atsevišķas mēslojuma sastāvdaļas vairs orhidejai nav pieejamas, it kā tās būtu izzudušas, un vidējā termiņā orhideja var izjust to trūkumu.

Ideālā variantā komposta pH vienmēr vajadzētu būt no 5,5 līdz 6,5... Bet, jūs man teiksiet, tas izklausās traki sarežģīti, un kā tad es varu uzzināt kāds ir skābums šajā puķpodā? Atbildu: tikai bez panikas! Mēs te neko nemērīsim un netēlosim ķīmiķus iesācējus, mēs tikai pacentīsimies saprast, kā tas viss darbojas!

Der zināt, ka ir divas lietas, kas galvenokārt nosaka komposta pH: kaļķa daudzums laistāmajā ūdenī un izmantotais mēslojuma veids. Vieni mēslojumi ir radīti, lai tos izmantotu ar krāna ūdeni (kaļķainu), bet citi - lietošanai ar lietus ūdeni (vai osmozētu, destilētu, kondensētu ūdeni u.t.t., kurā ir maz kaļķa).Svarīgi ir vienmēr lietot atbilstošo mēslojumu kopā ar attiecīgo ūdeni, citādi mēs izraisām pH problēmas savu orhideju substrātā, un viņas nevarēs vai nepietiekami varēs izmantot mēslojumu...

Bet kā saprast, ar kāda veida mēslojumu man ir darīšana un ar kādu ūdeni tas jālieto? Patiesībā tas ir vienkārši, jo lielākā daļa no nopērkamajiem mēslojumiem lietojami ar vidēji kaļķainu krāna ūdeni... Tie ir skābas nogulsnes izraisoši mēslojumi, kas noteikti jālieto kopā ar kaļķainu ūdeni (kā krāna). Kad es saku "skābs", tas nenozīmē, ka, izšķīdināti ūdenī, šie mēslojumi to padarīs skābu. Tos sauc par skābas nogulsnes izraisošiem mēslojumiem, jo augi un mikroorganismi, absorbējot un "sagremojot" šādu mēslojumu, substrātā atstāj skābi. Šā iemesla dēļ šos mēslojumus nedrīkst izmantot ar lietus ūdeni (vai citu ūdeni, kurā maz kaļķa), lai neizraistītu pārmērīgu substrāta skābumu: ūdenī esošais kaļķis ir nepieciešams, lai neitralizētu radušos skābi. Un otrādi - ja mēs izmantojam kaļķainu krāna ūdeni, nepieciešams lietot skābas nogulsnes izraisošu mēslojumu, lai neitralizētu kaļķi.

Bet kādu mēslojumu tad ir jālieto, ja izmantojam ūdeni bez kaļķa, kā piemēram lietus ūdeni, osmozētu vai destilētu ūdeni, kondensācijas ceļā iegūtu ūdeni no gaisa kondicionētāja vai veļas žāvējamās mašīnas, vai pat vāji mineralizētu ūdeni no pudeles? Šādā gadījumā nepieciešams speciāls mēslojums, saukts par "neskābinošo". Ja jau ūdens nesatur kaļķi, nav nepieciešams lietot skābas nogulsnes izraisošu mēslojumu. Šiem "neskābinošajiem" mēslojumiem jābūt arī bagātinātiem ar kalciju un magniju, jo mīksts ūdens, pretēji krāna ūdenim, tos nesatur. "Neskābinošu" mēslojumu ir grūtāk atrast pārdošanā. Ja jums tāds nav ieejams, varat tomēr izmantot nopērkamos mēslojumus, ja vien substrātam pievienojat dolomītu: tas spēlēs ūdens kaļķa lomu un novērīs skābes uzkrāšanos, atbrīvojot arī orhidejai nepieciešamo kalciju un magniju.

 

Rezumējot - kādu mēslojumu ar kādu ūdeni?

Vidēji kaļķains krāna ūdens

( 100-200 mg/l karbonātu1)

Mīksts ūdens

 

( 50-100 mg/l karbonātu2)

Ūdens bez kaļķa

 

(0 mg/l karbonātu3

Skābinošs mēslojums

 

 Mēslojums, kurā pārsvarā ir slāpeklis urīnvielas un/vai amonija slāpekļa formā, kas ir dārzkpībā visizplatītākais, vienalga, ķīmiskas vai organiskas izcelsmes...

Nedaudz skābinošs mēslojums

 

Mēslojums, kas satur aptuveni 60 % slāpekļa nitrāta formā

Neskābinošs mēslojums, kas bagātināts ar kalciju un magniju

Mēslojums, kas bagāts ar nitrātu un kurā maz urīnvielas un/vai amonija slāpekļa

Regulāri pievienot magnēzija sulfātu, ja jūsu krāna ūdenī maz magnija.

 

 

Regulāri pievienot magnēzija sulfātu, lai nodrošinātu nepieciešamo magnija daudzumu, ja mēslojums to nesatur.

 Ja lietojat šos ar nitrātiem bagātos mēslojumus, iesaku katrā 4. laistīšanas reizē izmantot skābinošu mēslojumu, lai izvairītos no atsevišķu mikroelementu nepietiekamības riska.

 

Ja izmantojamais ūdens nesatur kaļķi, varat izmantot skābinošu mēslojumu katrā laistīšanas reizē TIKAI TAD, ja substrātam pievienojat dolomītu...

  • 1,2,3 Lai noteiktu karbonātu daudzumu ūdenī, izmantojiet līdzekļus, kurus lieto akvāriju mīļotāji.

  • 1 Ja ūdens ir ļoti kaļķains (vairāk par 200 mg/l karbonātu), varat to pusi uz pusi jaukt ar lietus ūdeni, osmozētu vai destilētu ūdeni. Tādējādi iegūsiet vidēji kaļķainu ūdeni.

  • Krāna ūdens ar nelielu kaļķa saturu vai osmozēta ūdens maisījums + 10-25 % kaļķaina krāna ūdens vai krāna ūdens, kas filtrēts, piemēram, ar "Brita" filtru vai krāna ūdens, kas ir paskābināts līdz pH 6-6.5.

  • 3 Lietus ūdens, osmozēts, destilēts, veļas žāvētājā kondensēts ūdens, vāji mineralizēts ūdens pudelēs u.t.t.

 

Mēslojuma sastāvs skaitļos... 


Kad mēs veikalā stāvam pie augu mēslojuma plaukta, dažādība mēdz būt tik liela, ka grūti izvēlēties. Tonnām mēslojumu, un uz visiem rakstīti kaut kādi cipari, un visi ar visu ko bagātināti...

Vispirms, kas domāts ar šiem 3 cipariem, kas atrodami uz mēslojuma etiķetes? Tie apzīmē slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) procentuālo daudzumu konkrētajā mēslojumā.

Labi. Un kas no tā? Nekas! Cipariem nav lielas nozīmes mums, vienkāršiem amatieriem, kas audzējam orhidejas dzīvoklī, apstākļos, kas ir tālu no ideālajiem, un necenšamies saražot vairāk īsākā laikā... Kā rāda viens no jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem par šo tēmu, falenopšiem neuzrādās nekāda jūtama mēslojuma skaitļu ietekme uz auga augšanu (Ying-Tung Wang un Elise Konov).

Bet vai mēslojuma skaitļi ietekmē ziedēšanu? Daži tik tiešām apgalvo, ka mēslojums, kuram ir augsts pirmais skaitlis, stimulējot lapu augšanu, bet, ja augsts ir 2. cipars, tad šāds mēslojums veicinot ziedēšanu. Vai tas tā ir? Vai var piespiest augu ziedēt, dodot tam speciālu, ziedēšanu veicinošu mēslojumu? Atbilde ir - nē. Paaugstināta fosfora pienesuma ietekme uz ziedēšanas ierosināšanu līdz šim, cik man zināms, nekad nav tikusi zinātniski pierādīta.

Tad kāpēc veikalos ir tik daudz dažādu mēslojumu? Starp mums runājot, personīgi es domāju, ka tas ir mārketinga triks, lai pārdotu jums vairākas bundžiņas vienas vietā! Orhidejas vienalga rīkojas, kā tām pašām tīk, un ne jau kaut kāds cipars uz mēslojuma bundžiņas tās nobiedēs. Un tāpat nekāds mēslojums nevar tām neļaut ziedēt, vismaz tad nē, ja jūs to pareizi atšķaidāt... Vēl kāds mārketinga triks: speciālais orhideju mēslojums. Tas satur to pašu, ko ģerāniju vai tomātu mēslojums, tikai ir dārgāks... Jums pašiem jāizšķiras, vai vēlaties investēt skaistā etiķetē vai nē.

Tikai vēl kāds sīkums par skaitļiem: tie dod priekšstatu par mēslojuma "stiprumu". Jo skaitļi ir lielāki, jo koncentrētāks ir mēslojums (tātad to vajadzēs vairāk atšķaidīt). Pulvera veida mēslojums ar 20-20-20, piemēram, ir 4 reizes koncentrētāks par šķidro mēslojumu ar 5-5-5. Ņemiet vērā arī, ka mēslojums 20-20-20 nav iespējams šķidrā formā, ar šādu koncentrāciju var būt tikai pulveris (pretējā gadījumā ir kļūda etiķetē).

Tātad, jums pašiem jālemj, kāda zīmola un veida mēslojumu lietosiet. Mēslojums ar 20-20-20 (vai 5-5-5, ja tas ir šķidrā veidā), šķiet, ir piemērots lielākajai daļai orhideju podos, ja tās tiek laistītas ar vidēji kaļķainu krāna ūdeni. Vienmēr dodiet priekšroku sastāviem, kuros iekļauti mikroelementi helātu formā (kā dzelzs, cinks, u.t.t.). Mēslojuma veidu pielāgojiet ūdenim, kuru izmantosiet laistīšanai (skat. augstāk): veikalos pārsvarā nopērkamie mēslojumi - ar krāna ūdeni, savukārt, lietus ūdenim - hidroponiskais mēslojums, kas bagātināts ar kalciju un magniju. Un, galvenais, pareizi šos mēslojumus atšķaidiet un lietojiet tos tikai tad, kad augs aug.

 

Mēslojuma dozēšana un mēslošanas biežums


Orhideju saknes ir pielāgojušās uztvert pat vismazāko uzturvielu daļiņu, kas atrodama lietus ūdenī. Tieši tāpat kā kāds, kam ir izteikti asa dzirde, ļoti slikti pacietīs skaļus trokšņus, tā arī orhideju saknes slikti panes augstas koncentrācijas ķīmisko mēslojumu šķīdumus (kas sastāv no sāļiem). Tā kā, piedevām, tās arī ļoti lēni aug, orhideju apetīte nav liela. Šā iemesla dēļ orhidejām nedrīkst ķīmisko mēslojumu dot tādā pašā koncentrācijā kā citiem augiem. Pārāk koncentrēts mēslojuma šķīdums īstermiņā izraisīs jūsu orhidejas sakņu nāvi, lapu galu nobrūnēšanu un, ilgākā termiņā - auga nāvi.

Tātad neklausiet mēslojuma ražotājus, kas mudina uz lielāku patēriņu. Labāk klausiet savām orhidejām. Dabā ūdens, kas tek no kokiem, satur tikvien kā 20 mg/l slāpekļa... Ja izmantosim mēslojumu 5-2-5 devā, kādu iesaka ražotājs (1 vāciņš uz 3 litriem ūdens), orhideja saņems ap 160 mg/l slāpekļa, t.i. 8 reizes vairāk!!

Taču jūs varat izmantot šo pašu mēslojumu, ja vien to pienācīgi atšķaidāt. Toties šādu lielu atšķaidījumu jākompensē ar biežu mēslošanu: ieteicams tātad ir mēslot mazos daudzumos bet katrā laistīšanas reizē auga augšanas periodā.

Kā aprēķināt precīzu dozējumu

Lai gūtu precīzu priekšstatu par tieši jūsu izmantotā mēslojuma lietojamo daudzumu, varat izdalīt mēslojuma pirmo ciparu ar 5. Iegūtais skaitlis jums norāda, cik litri ūdens lietojami uz 1 ml vai 1 gramu mēslojuma, lai iegūtu atšķaidījumu 1/8...

1. piemērs -  šķidrais mēslojums 7-2-5:

7/5 = 1.4

 Tātad būs nepieciešams ņemt 1 ml mēslojuma uz 1,4 litriem ūdens, lai iegūtu atšķaidījumu 1/8.

 

2. piemērs -  pulverveida mēslojums 15-15-30: 

15/5 = 3

Tātad jāņem 1 g mēslojuma uz 3 litriem ūdens, lai iegūtu atšķaidījumu 1/8.

 

Samazināt ūdens daudzumu 2 reizes, lai iegūtu šķīdumu 1/4 un 4 reizes, lai atšķaidītu 1/2...

* * * Vienkāršāks veids, kā aprēķināt mēslojuma devu, atrodams ŠEIT.

Mēslojuma dozējums jāpieskaņo audzēšanas apstākļiem, kā, piemēram, gaismas daudzumam un temperatūrai: vidēji izgaismotā dzīvoklī var, piemēram, ziemā lietot mēslojumu attiecībā 1/8, bet vasarā 1/4 orhidejām, kas ir maz jutīgas pret sāļiem un tiek audzētas podos (kā falenopšiem). Siltumnīcā var izmantot dozējumu 1/4 ziemā un 1/2 vasarā, ja orhidejas ir maz jutīgas pret sāļiem un tiek audzētas podos.

Dozējums atšķiras arī atkarībā no tā, vai audzējat orhideju podā vai kailām saknēm: smalki miglojot uz lapām vai kailām saknēm, nepārsniedziet attiecību 1/4 un vienmēr lietojiet nekaļķainu ūdeni (ja tomēr ūdenī ir daudz sāļu, ņemiet attiecību 1/8).

Arī ūdens kvalitāte ietekmē mēslojuma dozējumu. Ja laistāmais ūdens ir ļoti bagāts ar sāļiem (piemēram, ļoti kaļķains), ieteicams izvēlēties dozējumu 1/8, lai to kompensētu. Iesakām jums arī katru ceturto laistīšanas reizi laistīt ar ļoti lielu daudzumu tīra remdena ūdens, lai izvairītos no sāļu uzkrāšanās substrātā. Vēlams arī labot izmantojamā ūdens pH vai to filtrēt ar "Brita" filtru.

Un visbeidzot, mēslojuma dozējumu jāpieskaņo orhidejas tipam. Atsevišķām orhidejām, kā dažiem phragmipedium, disa u.c., saknes ir jutīgākas pret sāļiem nekā citām. Šādā gadījumā jāizmanto ūdens ar zemu sāļu saturu un jāsamazina mēslojuma deva (dozējums 1/8). Toties dažām citām orhidejām ir laba apetīte, un tām nepieciešama pastāvīga mēslošana, ja gaismas un temperatūras apstākļi to ļauj (piemēram, Phalaenopsis, Catleya, Cymbidium u.c., kas tiek mēsloti attiecībā 1/2 siltumnīcas apstākļos). Šaubu gadījumos atcerieties, ka vienmēr ir labāk mēslot mazāk nekā par daudz: attiecība 1/8 - 1/4 derēs vairumā gadījumu.

Kad mēslot un kad nemēslot?


Iegaumējiet, ka orhidejas mēslo tikai tad, ja tās aug un ir pie labas veselības. Ja augšana apstājas vai arī ja augs ir slims, pārtrauciet mēslošanu. Ja augšana palēninās (piemēram, ziemā, kad mazāk saules), samaziniet arī mēslošanu (ziemas periodā varat, piemēram, pārmaiņus laistīt orhidejas ar tīru ūdeni un ar ūdeni, kurā atšķaidīts mēslojums ļoti vājā koncentrācijā).

Silti ieteikts tiek arī reizi mēnesī izskalot orhideju substrātu ar tekošu remdenu ūdeni. Šī skalošana ļauj atbrīvoties no mēslojuma nogulsnēm, kas var būt uzkrājušās kompostā un var apdraudēt sakņu veselību.

Kopsavilkums...

Orhideju saknes ir vārīgas, tāpēc lūk daži noteikumi, kas jāievēro, lai nesadarītu muļķības ar mēslošanu:

  • Pareizi atšķaidiet mēslojumu, lai nebojātu orhidejas sakņu veselību, it sevišķi, ja izmantojat krāna ūdeni

  • Sekojiet orhidejas augšanas tempam un samaziniet mēslošanu, kad palēninās augšana

  • Izvēlieties laistāmajam ūdenim (kaļķainam vai nekaļķainam) atbilstošu mēslojuma veidu

  • Reizi mēnesī kārtīgi izskalojiet substrātu ar tīru remdenu ūdeni

Jāatzīmē, ka šeit es apskatīju tikai ķīmisko mēslojumu. Varat arī pievērsties organiskajam mēslojumam, piemēram, ar tējām u.c. Šādā gadījumā izmantojiet vienīgi pilnībā kompostētus materiālus, kuru priekšrocība ir tā, ka tie nerada risku saknēm un nesmird.

Nu kā, vai tiešām bija tik sarežģīti, vai arī izdzīvojāt?

Orhideju tabula

Pieredze

Mitrs gaiss

Papildapgaismojums

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Citi orhidejmīļi