Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


PAFIOPEDILA (Paphiopedilum) -
dažādi hibrīdi

Lai apskatītu fotogrāfijas PC: neklikšķinot novietojiet virs tām kursoru; Android: pieskarieties ar pirkstu bildei.
Pafiopedilu audzētāji tās mīļi sauc par "pafiem" jeb Venēras kurpītēm, tupelītēm, zābaciņiem... Ir pat orhidejmīļu forumi, kas veltīti īpaši šai orhideju ģintij (skat. zemāk).

* Dzeltenais ir mūsu īpašais lepnums - mūsu pirmā "tupelīte" vispār un pirmā, ko paši esam pierunājuši ziedēt. Pirms nu jau daudziem gadiem nopirkām viņu orhideju izstādē neziedošu un pat nezinājām, kādā krāsā būs ziedi... ja būs. Divus gadus šī neziedēja, līdz beidzot aplaimoja mūs ar krāšņiem dzelteniem ziediem... pēc tam, kad bijām viņu pārvietojuši uz tumšāku palodzi. Kad veidojās pirmais ziedkāts, labu gribēdami, novietojām augu uz gaišākā loga.

Taču, iestājoties saulainam laikam, uz rietumu palodzes tas saliecās līkumā un pavērsa ziedpumpuru pret zemi, cenšoties izvairīties no gaismas. Pagāja laiks, kamēr to apjēdzām un pārnesām šo atpakaļ uz nedaudz tumšāku vietiņu. Tas pats notika, kad uz tumšākās palodzes uzstādījām augu lampas: atkal ziedkāts veidojās, izliecies kā jautājuma zīme, it kā slēpjoties no gaismas. Konstatējām, ka vislabāk šis aug uz vidēji gaišas rietumu palodzes, taču tālāk no loga, aiz citiem augiem. Un nu ziedkāti veidojas taisni kā stīgas! Mīlestība vai nemīlestība uz gaismu dažādām kurpīšu sugām un šķirnēm gan var krasi atšķirties, tāpēc nesteidzieties sekot mūsu piemēram :))))

Sākumā puspavēries pumpurs izskatās pēc spaniela ar nolaistām ausīm, bet jau pēc pāris dienām zieds uzplaukst visā savā krāšņumā - liels un maigi dzeltens. Pēc pārstādīšanas keramzītā ( hidrokultūra, pasīvā hidroponika, pushidroponiskā audzēšanas metode...) uz kāta pirmo reizi izplauka veseli 3 brīnišķīgi ziedi (mūsu hidrodienasgrāmatu vari palasīt šeit).

* Oranži zaļi dzeltenais (2007) ir viens no tā sauktajiem amerikāņu hibrīdiem. Cedelītē bija rakstīts Paph. Via Allegre x primulinum, dzimis 06.04.2002. Šim amerikāņu hibrīdam ir apbrīnojami proporcionāls un liels zieds (17 x 15 cm!). Pēc pārstādīšanas hidrokultūrā pirmajā gadā ziedēja kā parasti - otrajā - tikai briedināja dzinumus, bet pēc īstas iedzīvošanās hidrokultūrā zied daudz bagātīgāk un krāšņāk: 2011.gada ziemā parādījās 3 ziedkāti vienlaikus, pa 2 ziediem uz viena kāta, 4 milzīgi ziedi vienlaikus! Mērogā pret plaukstu var novērtēt arī ziedu izmēru...

* Rozā ar dzeltenu , ja nemaldāmies, ir viens no savvaļas daudzziedu pafu primārajiem hibrīdiem - Paphiopedilum pinocchio (Paph.glaucophyllum x Paph.primulinum). Uz viena kāta - daudzi ziedi, kas attīstās viens pēc otra, pa vienam - diviem vienlaikus. Kā viens nozied, tā cits vietā. Vēl viens iemesls pēc noziedēšanas negriezt nost kātu, kamēr pats nav nokaltis.. Un kas par spalvām!

* Zaļi svītrainajam skaistulim, kad viņu iegādājāmies, katrs zieds bija savā krāsā - viens zaļš, bet otrs - dzeltens. "Jocīgi," nodomājām. Galu galā izrādījās - nekādu joku, vien "ražotāja" atjautība - tas, kas izskatījās pēc viena liela pafa, patiesībā bija divi maziņi, sastādīti katrs savā plastmasas puspodā (tieši tā!), kas pēc tam ievietoti kopīgā podiņā. Brīnuma" atšifrējuma bildi skat šeit. Šajā hibrīdā rit Paphiopedilum maudiae "asinis". (2008)

- Uz viena ziedkāta var būt gan viens, gan divi, trīs un vairāki ziedi. Pie tam, daudzziedu kurpītes mēdz pumpuriņus attīstīt un ziedus vērt pakāpeniski - kad viens vai divi noziedējuši, parādās nākamie. Tāpēc veco ziedkātu griezt vajadzētu tikai tad, kad un ciktāl tas nokaltis, citādi riskējat nejauši nošņāpt vēl neattīstījušos pumpurus.

- Pafiopedilas reti aug kokos un, atšķirībā no epifītorhidejām, daudzu Venēras kurpīšu racionā ietilpst arī kaļķis. Kaļķa trūkums, kā ir nācies pārliecināties no personīgās pieredzes, var traucēt auga attīstību un likt tam ilgstoši nīkuļot. Taču... ne visām "kurpēm" kaļķis garšo. Šeit esam ievietojuši sarakstiņu ar kaļķmīlēm un kaļķa neēdājām :)
Vairāk par orhideju mēslošanu lasi šeit. Informācija par pafiopedilu kopšanu (latviešu valodā) no interneta vietnes Orchidouxdingues atrodama ŠEIT.

Te dažas saites internetā:
http://www.aos.org/orchids/culture-sheets/novice-paphiopedilum.aspx
http://www.slipperorchidforum.com/Tālāk >

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Orhidārijs

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"