Cik bieži orhidejas laistīt?
Šis ir viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Ja jums kāds saka, ka tas darāms reizi nedēļā, 10 dienās vai 2 nedēļās, tikai svētdienās vai, piemēram, ceturtdienās - īpaši neticiet... Orhideju laistīšanas biežums pamatā atkarīgs no 4 apstākļiem un nosakāms katrā gadījumā individuāli, šos 4 apstākļus izvērtējot. Protams, vērtēšanas process nav jāveic pirms katras laistīšanas, vienkārši, apstākļiem mainoties, ņemiet to vērā. Te būs apmēram tas pats, ko saka Loransa savā rakstiņā par laistīšanu, tikai izvērstākā formā. Tātad:
1. Orhidejas suga.
a) Ir orhidejas, kuru substrātam jāļauj starp 2 laistīšanas reizēm pilnīgi izžūt.
b) Ir orhidejas, kuru substrātam pastāvīgi jābūt vairāk vai mazāk mitram.
c) Ir orhidejas, kurām vienā augšanas cikla posmā substrātam jāļauj izžūt, bet citā - tas jātur mitrs.
Par konkrētajai orhidejai nepieciešamajiem apstākļiem varat uzzināt, uzklikšķinot uz attiecīgās sugas attēla šeit.
2. Substrāts
Atkarībā no sastāva, dažādiem substrātiem ir dažāds izžūšanas ātrums (keramzīts žūst ātri, priežu mizas - lēnāk, sfagna - vēl lēnāk). Bez tam, substrāts, kas sastāv no lielākiem gabaliem, starp kuriem ir gaiss, žūst ātrāk, bet sīku krikumiņu substrāts - lēnāk (pārāk lēni tādām orhidejām, kā piemēram, falenopsis). Lēnāk mēdz žūt arī vecs, sadalījies substrāts. Rīkojieties atbilstoši tam. Uzmanību: ja zem saknēm atrodas sfagnas kumšķis (skat. šeit), tas noteikti jāņem vērā, lai izvairītos no sakņu puves.
Vairāk par dažādiem substrātiem - šeit.
3. Podiņš
Svarīgs ir tā veids, lielums un ventilācija. Piemēram, nelielā plastmasas podiņā, kurš ir tieši tik liels, lai tajā satilptu saknes, un kuram izveidoti caurumi ventilācijai arī sānos, substrāts izžūs ātrāk, nekā biezā, glazētā māla podā ar vienu nelielu caurumiņu apakšā.
Sakņu ventilācija ir svarīgs apstāklis, piemēram, falenopšiem, kuru saknēm pēc bagātīgas slapjuma padeves ir salīdzinoši ātri jānožūst. To iespējams uzlabot, izveidojot caurumiņus arī podiņa sānos, kā redzams šeit.
4. Temperatūra un gaisa mitrums telpā, kur orhideja atrodas
Loģiski: jo siltāks, jo ātrāk žūst. Jo lielāks gaisa mitrums, jo žūst lēnāk, plus vēl orhideja daļu nepieciešamā ūdens saņem no gaisa. Kā šo gaisa mitrumu nodrošināt, skat. šeit.
Tātad - salieciet visus šos apstākļus kopā un zināsiet, cik bieži jums jāmērcē vai jālaista jūsu konkrētā orhideja jūsu konkrētajā telpā un konkrētajā brīdī. Uff, laikam viss.
Atpakaļ uz satura rādītāju
Kā laistām mēs?
Laiku pa laikam kāds mums vaicā, kā mēs tiekam galā ar savu aptuveni 100 orhideju laistīšanu. Vispirms neliela atkāpe: laistīšana siltumnīcā un mājas apstākļos var radikāli atšķirties, jo siltumnīcā ir cits mikroklimats, īpaši gaisa mitrums, un parasti - arī ventilācija, kas mazina puves risku. Esam redzējuši, kā siltumnīcā orhidejas laista... ar šļūteni. Piebilstot: "Tikai neatkārtojiet to mājas apstākļos!" Šajā vietnē aprakstītais derīgs orhideju audzēšanai mājas apstākļos.
Tātad - īstenībā mēs visam pieejam maksimāli vienkārši. Kaut citam varbūt liksies, ka sarežģīti.
Visas savas orhidejas esam sadalījuši vairākās grupās:
1) Tās, kas hidrokultūrā, t.i. praktiski visi hibrīdi. Jāatceras tik uzturēt vajadzīgo ūdens+mēslojuma līmeni ūdens traukos-rezervuāros, pārējo šīs padara pašas - ņem mitrumu, cik vajadzīgs. Zied regulāri un bagātīgi. Piemēram, mūsu dzeltenajam falenopša hibrīdam, kam parasti bija 3-10 ziediņi, jau pirmajā ziedēšanā "hidrā" bija 2 žuburaini ziedkāti ar 40 ziediem vienlaikus, plus vēl ziedi uz vēlākajiem atzariem!!! Šī ir mūsu mīļākā (t.i. - sliņķu) metode. Taču negribam mudināt visus uz to pāriet. Katram savi apstākļi, ieradumi... panaceja nepastāv :)))
2) Tagad daļa mūsu savvaļas orhideju iemitinātas orhidārijā, taču vēl nesen viņas dzīvoja zem kupoliem vai +- noslēgtās vāzēs. Tur mitrums ilgi turas. Šādi audzējām savvaļas sugas un retākus hibrīdus, kam nepieciešams augsts gaisa mitrums un arī mitrs substrāts. Tikko redzējām, ka sāk žūt, pamērcējām brīdi un atkal - zem kupola. Mērcēšana pat karstā laikā sanāca tikai aptuveni reizi 2-3 nedēļās, tā ka īpaši nepārpūlējāmies... Jāatceras tik regulāri vēdināt, lai nesākas puve vai sēne. Taču šī metode ir diezgan skunstīga - jāazina, kādas orhidejas tā var un kādas - nav vēlams audzēt. Jāpazīst arī pirmās SOS pazīmes, kad kaut kas nogājis greizi un steigšus jārīkojas...
Šīm 2 grupām tātad ar laistīšanu/mērcēšanu nav pilnīgi nekāda iespringuma - tik pa retam jāpakontrolē...
Pārējās (un tādu mums nav atlicis daudz) iedalām:
4) tādās, kam starp 2 mērcēšanām jāļauj saknēm apžūt (falenopši...);
5) tādās, kam saknes jātur pastāvīgi nedaudz mitras (odontoglosa gibrīdi, bigibbum dendrobijas);
6) tādas, kurām ir augšanas un miera periods - vienā jātur mitras, bet otrā - jāļauj apžūt vai, radikālākos gadījumos, vispār jātur sausas ilgāku laiku (sekstainā celogīne, kingianum dendrobijas, piemēram).
Par to, pie kuras grupas pieder izplatītākās "veikalu" orhidejas, var uzzināt sadaļā ar tabulu iesācējiem - jāuzklikšķina uz attiecīgā ziediņa. Tikko puķe nonāk pie mums mājās, automātiski noskaidrojam (ja vēl nezinām...), pie kuras no grupām šī pieder, un tālāk jau viss autopilotā:
4) grupu mērcējam, kad caur podu redzam, ka saknes apžuvušas. Flopšiem tās apžuvušas ir sudrabpelēkas, bet mitras - zaļas, zaļi brūnas vai zaļdzeltenas. Var noteikt arī pēc podiņa svara (ar roku aptuveni). Vai uz aci caur podiņu. Tas jau automātiksi - paņem rokā podiņu, apskaties un viss skaidrs, nekādas īpašās skunstes tur nav. Mērcēšanas ilgums: pietiek ar 10 minūtēm. Mazāk gan nevajadzētu. Bet, kad aizmirstas, dažkārt sanāk aš pusotras stundas. Ilgāk gan nemērcējam.