Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču-kanādiešu orhidejmīļu interneta vietnes


 Vandu un līdzīgu orhideju audzēšana


Vispārīga informācija: 

Vandas ir ļoti izplatītas Āzijā, galvenokārt tropiskajā, no Indijas līdz pat Taivānai, kā arī Austrālijā līdz pašiem ziemeļiem. Lielākajai daļai mūsdienu hibrīdu starp senčiem bijusi Vanda sanderiana , kuras dzimtene ir Mindanao sala Filipīnās. Vandas aug koku galotnēs un gandrīz visu rīta cēlienu bauda bagātīgu sauli. Lietus parasti ir agrā pēcpusdienā. Tam seko mākoņains laiks, kad pārmaiņus ir gan tieša saule, gan ēna, un tas ļauj augam neizcepties saulē. Apkārtējā gaisa mitrums apbrīnojami konstanti turas ap 80 %. Šie apstākļi nosaka arī to, kas patīk mūsdienu vandām: saule, siltums, ūdens un augsts gaisa mitrums.

Apraksts:

Veikalos nopērkamajiem hibrīdiem bieži ir balti ziedi ar vairāk vai mazāk izteiktu violetu vai zilu tīklojumu, bet patiesībā vandas ir visdažādākajās krāsās.

Lapas pa pāriem izvietotas visa auga garumā uz vienīgā kāta, kas gadu gaitā aug garumā (šī ir monopodiāla orhideja). Saknes ir leknas, tām ir spēcīga tendence spraukties laukā no trauka vai groza, kurā tās mēģina ieslodzīt.

Šīs orhidejas ir epifīti (dabā uz kokiem augošas), un tām ir ļoti leknas gaisa saknes, kas cieši pieķeras pamatnei (dabiskai vai audzēšanai paredzētai). Jaunās lapas veidojas pa pāriem kāta augšā, un vienlaikus vecās lapas no kāta lejasdaļas izzūd, atstājot kailu kātu, uz kura veidojas gaisa saknes - leknas, gaļīgas, viegli lūstošas un dažkārt - ļoti garas.

Vandopsis lissochiloides ir viena no ļoti liela izmēra vandveidīgajām orhidejām, kam nepieciešams ļoti daudz gaismas.

Audzēšanas apstākļi:

Puķu veikalos nopērkamie hibrīdi gandrīz visos gadījumos samierināsies ar sekojošiem apstākļiem:

Grūtības pakāpe Grūti audzējama dzīvojamās telpās - tad nepieciešams logs dienvidu pusē. Diezgan viegli audzējama siltā siltumnīcā vai apkurināmā verandā, kur daudz saules.

Nepērciet vandu, ja nevarat tai nodrošināt spilgtu gaismu un siltumu.

Vandveidīgās orhidejas prasa ļoti daudz gaismas: vairāk nekā 40 000 lux (4000 fc). Šķirnes ar cilindriskas formas lapām ir gaismas ziņā vēl prasīgākas.

No oktobra līdz maijam: novietot ne tālāk kā 50 cm no loga, kur tās saņem vismaz 4-6 stundas tiešas saules dienā, ja iespējams - vairāk. Ļoti ieteicama ir audzēšana apkurināmā siltumnīcā vai apkurināmā verandā. Siltumnīcā vandas jānovieto augstu, lai tās saņemtu maksimāli daudz saules. Audzējot tās dzīvojamās telpās ziemeļu reģionos, sagādājiet mākslīgo papildapgaismojumu ziemā (augu lampas).

No jūnija līdz septembrim: novietojiet vandas dārzā, kad nakts temperatūra nostabilizējas virs 15°C, vietā, kur lielu daļu dienas tām būs tieša saule, bet centieties tās pasargāt no saules viskarstākajās stundās (starp plkst. 11 un 15), lai izvairītos no augu apdegšanas.

Karsta klimata šķirnes (tās, kas visbiežāk nopērkamas puķu veikalos): virs 25° dienā un vismaz 18-20° naktī. Vispārīgā gadījumā normāli apkurinātā istabā ar sauli pietiek, lai augu dienas laikā sasildītu (Latvijā varbūt tomēr ne vienmēr...)

Vēsāka klimata šķirnes V. cœrulae, V. lilacina et V. coerulescens, kas ir ļoti reti nopērkamas: nepieciešams nedaudz vēsāks gaiss. Aptuveni +12° naktī (temperatūra var pazemināties līdz +5 naktī vandu dabiskajā dzīves vidē), par 5-10° vairāk - dienā. 

Āzijā vandu augšana turpinās visu gadu. Pie mums augs galvenokārt aug no maija līdz septembrim. Tad augšana palēninās, jo samazinās gaismas spilgtums (izņēmums - ja jums ir labi apkurināma veranda vai siltumnīca, kurā ziemā ir ļoti daudz gaismas).

Ja augs tiek audzēts kailām saknēm: (ieteicams vienīgi pie augsta gaisa mitruma =70-80 % ): BAGĀTĪGI apsmidzināt saknes (līdz tās kļūst labi zaļas) ar remdenu nekaļķainu ūdeni, kam pievienots nedaudz mēslojuma. Aktīvas augšanas periodā smidzināšanai jānotiek vismaz reizi dienā, pārējā laikā - retāk. Reizi mēnesī 30 minūtes mērcēt saknes tādā pašā ūdenī un mēslojumā, kā minēts augstāk. Jebkurā gadījumā uzturēt augstu gaisa mitrumu.

Telpās ieteicama audzēšana puķpodā, lai kompensētu pārāk zemo gaisa mitrumu. Aktīvas augšanas periodā laistīšanai jābūt bagātīgai un regulārai: uz 15-30 minūtēm iegremdēt visu podu ūdenī, kam pievienots mēslojums, pēc tam kārtīgi notecināt. Tiklīdz substrāts izžuvis, darbību atkārtot (tas nozīmē, ka karstā laikā var nākties šīs manipulācijas veikt katru dienu). No rudens līdz pavasara sākumam, kad augšana palēninās, ļaut substrātam pažūt nedaudz ilgāk, pirms to no jauna mērcējat, taču neļaujiet augam zaudēt pārāk daudz šķidruma (iekalst).

Mēslošana

Dodiet atšķaidītu mēslojumu (dozējumā 1/8-1/4 augiem ar kailām saknēm un 1/4-1/2 augiem puķpodos) katrā laistīšanas reizē augšanas periodā. Adekvātos temperatūras un gaismas apstākļos vandām nepieciešama pastāvīga mēslošana, lai tās labi augtu un ziedētu.

Uzmanību! Koncentrēts mēslojums var apdedzināt saknes! Atšķaidiet to kārtīgi, bet mēslojiet bieži.

Substrāts un pārstādīšana

Vandas iespējams audzēt kailām saknēm (piemēram, "šķidri" pītā grozā), taču šādā gadījumā jāvar pastāvīgi nodrošināt augstu gaisa mitrumu (70 - 80 %), ko ļoti grūti panākt dzīvojamās telpās.

Kad nav iespējams nodrošināt tik augstu gaisa mitrumu (audzējot vandas dzīvojamās telpās), tās var audzēt puķpodos, substrātā, kas labi laiž cauri gaisu un sastāv no liela izmēra priešu mizām un dažām garām sfagnas šķiedrām (aptuveni 20 %). Šāds substrāts labi vēdinās un ātri žūst, kas vandām ir ļoti piemēroti apstākļi. Laistīt mērcējot (15-30 minūtes), kad substrāts ir pilnībā izžuvis. Izmantot atšķaidītu mēslojuma šķīdumu augšanas periodā.

Nav iespējams neļaut vandai tās attīstības gaitā stiept gaisa saknes uz visām pusēm ārpus poda. Nevajag bojāt šīs saknes, kas ir ļoti būtiskas auga veiksmīgai attīstībai. Kad augs tiešām pārāk sniedzas ārpus sava poda, to var pārstādīt. Pārstādīšana iespējama visu gadu, jo augšana ir nepārtraukta, bet vislabāk to veikt aktīvas augšanas periodā (pavasaris-vasara). Pirms pārstādīšanas uz stundu izmērcējiet augu remdenā ūdenī, lai saknes kļūtu mīkstākas.

Izvēlieties podu, kas ir precīzi tik liels, lai tajā satilptu saknes un lai tas augam nodrošinātu stabilitāti un arī labu sakņu vēdināšanu (piemēram, plastmasas puķpoda sānos izveidojiet caurumiņus ar karstas līmes pitoli, caurumduri vai lodlampu). Izņemiet augu no vecā poda un atbrīvojiet tikai no tā substrāta, ko viegli atdalīt (nebojājiet saknes tikai tāpēc, lai aizvāktu veco substrātu; ja vanda aug plastmasas groziņā, to pat var atstāt). Tad ievietojiet augu jaunajā podā un aizpildiet brīvās vietas ar jaunu substrātu, to pakratot, lai sablīvējas.

Ziedēšana

Ziedkāti parādās paši no sevis uz auga "stumbra", lapas pamatnei pretējā pusē.

Āzijā vandas zied visu gadu bez pārtraukuma, visintensīvāk - vasarā un rudenī. Audzējot mērenā klimata apstākļos, var cerēt uz ziedēšanu divas reizes gadā, ja augs ir pieaudzis un labi kopts. Ziedēšana ilgst aptuveni 2 mēnešus.

Lai ziedētu, pirms tam augam jābūt izveidojušam zināmu skaitu lapu (šis skaits atšķiras atkarībā no šķirnes un audzēšanas apstākļiem). Kamēr šis skaits nav sasniegts, ziedēšana nenotiek. Tātad ir nepieciešams veicināt jūsu vandas augšanu, ja vēlaties biežāku ziedēšanu. Šim nolūkam turiet to siltumā (virs +20 un, ja iespējams, +25 un vairāk), nodrošiniet tai maksimālu saules gaismu, regulāri mērcējiet un, GALVENAIS, neaizmirstiet katrā mērcēšanas reizē pievienot atšķaidītu mēslojumu. Ja gaismas daudzums ir adekvāts, tad, jo biežāk augs saņems mēslojumu, jo ātrāk tas augs un tātad - biežāk ziedēs.

Ja vanda labi aug bet nezied pēc tam, kad izveidojusi vairākus jaunus lapu pārus, visbiežāk pie vainas ir nepietiekams gaismas daudzums.

Pēc ziedēšanas ziedkātu varat nogriezt līdz pašam stumbram (ar sterilizētu griežamo).

Audzēšanas problēmas
  • Ja pumpuri dzeltē un krīt nost pirms atvēršanās, iespējams, ka pie vainas ir nepietiekams saules gaismas daudzums, pārāk zema temperatūra, augs ir pārāk jauns vai novājināts, sakņu sistēma ir bojāta vai bijusi nepietiekama laistīšana. Izvairieties arī novietot orhideju tuvumā augļus (ābolus, banānus, u.t.t.), izvairieties no pēkšņas temperatūras maiņas pumpuru veicošanās laikā.
  • Ja vandas jaunās lapiņas veidojas arvien garākas un tievākas (samazinās to platums), bet atstatums starp lapu pāriem ir arvien lielāks, tai trūkst gaismas. Ja augs saņem pietiekami daudz gaismas, tā lapas ir gaiši zaļā krāsā (ne dzeltenas un ne tumši zaļas) un stingras. Jaunajām lapām jābūt gan platumā, gan garumā vismaz tādām pašām kā iepriekšējām, bet atstatumiem starp lapu pāriem jābūt īsiem.

  • Vandām, lai tās būtu veselīgas, nepieciešama spilgta gaisma un siltums. Ja šie abi apstākļi netiek nodrošināti vienlaikus, augšana apstājas vai augs lēnām nīkuļo, ziedēšana liek vilties vai nenotiek vispār, vanda ir uzņēmīgāka pret puvi un zaudē lapas. Tātad nepērciet vandu, ja nevarat tai nodrošināt pietiekamu siltumu (+25 vai vairāk, nekad ne mazāk par +20) un ļoti daudz gaismas.

No audzētāju pieredzes

 

 

  • Olichan padomi vandas izvēlei : Meklējiet vecu ziedkātu paliekas. Ja augs jau ir ziedējis vairāk nekā vienu reizi, izskaitiet, cik lapu ir starp 2 ziedkātiem: ja tur ir vairāki lapu pāri, tas norāda, ka augs nezied bieži (tam jāizveido vairākas lapas, pirms veidot ziedkātu, tātad tas prasīs vairāk laika). Ja uz stumbra veco ziedkātu paliekas ir tuvu cita citai, tas norāda, ka augu būs viegli atkārtoti uzziedināt (tas bieži zied, tātad - labs pirkums).

Var arī paberzēt lapas (maigi): jo cietākas tās ir, jo lēnāk augs aug, tātad - mazāk ziedu (šādi novērtēt var tikai augu, kas ir labā stāvoklī un aktīvas augšanas periodā).

Vandas ar biezām cilindriskas formas lapām grūti audzējamas dzīvojamās telpās. Izvairieties tās iegādāties, ja vien jums nav siltumnīcas.

  • Vandām ir liela diametra saknes. No tā izriet, ka sakņu un laistāmā ūdens saskares virsma ir mazāka nekā orhidejām ar smalkām saknītēm. Tātad, kad vandas tiek audzētas kailām saknēm, tām pietiekami ilgi (vismaz 30 minūtes, līdz stundai) jābūt mitrumā, lai augam pietiktu laika absorbēt tam nepieciešamo ūdeni un mēslojumu. Lai augs sāktu dzert, saknēm jākļūst zaļām! Ja tās joprojām ir baltas, tas nozīmē, ka smidzināšana nav bijusi pietiekami ilga. Tādēļ smidzināšanai jābūt bagātīgai, lai kārtīgi piesātinātu saknes ar ūdeni, un mēslojums jālieto katrā laistīšanas reizē. Ja jūsu vandas saknes nožūst pārāk ātri vai paliek nemainīgi baltas, varat vai nu pāriet uz audzēšanu puķpodā (skat. augstāk), vai arī smidzināšanas vietā augu uz 15-30 minūtēm iemērkt, vai arī aptuveni uz stundu pēc smidzināšanas ietīt saknes caurspīdīgā celofāna maisiņā (neaizmirstiet to pēc tam noņemt, citādi pastāv puves risks). Varat arī pastāvīgi ietīt saknes caurspīdīgā celofāna maisiņā ar mazītiņiem caurumiņiem vai arī izmantot zemāk aprakstīto vāzes metodi.

  • Vandu hibrīdi spēj ļoti labi iztikt ar vidēju gaisa mitrumu, ja tie tiek audzēti podos (un nevis kailām saknēm) un pienācīgi laistīti. Panākumu atslēga tik tiešām ir gaisma un pastāvīga mēslošana, kad augs aug (tātad parasti - visu laiku, ja tiek ievēroti gaismas un temperatūras nosacījumi).

  • Lai uzturētu pietiekami mitru gaisu ap saknēm, var izmantot arī OMiJePh tehniku (Orkidekor-Micheca-JeanPaul_JPh), ko sauc arī par tehniku "saknes vāzē" Toties šādā gadījumā būs jālaista daudz biežāk nekā tad, ja augs iestādīts podā.

Jāņem parastu vāzi no caurspīdīga stikla, pietiekami platu, lai tajā savietotu visas saknes, tās pārāk nesalaužot (ja dažas salūzt, tas nav nekas briesmīgs), bet ne pārāk platu, lai augs nenokrīt vāzes dziļumā. Var arī ar stiepli nostiprināt augu vāzes augšdaļā.

JPh foto, kas ilustrē OMiJePh tehniku

OMiJePh metodes izmantošanas instrukcija:

- Piepildīt vāzi ar lietus ūdeni, ļaut augam tajā mirkt 30 minūtes reizi 2 dienās augšanas periodā (1-2 reizes nedēļā ziemā, atkarībā no apkārtējā gaisa mitruma).

Lai nevajadzētu mērcēt saknes, var arī bagātīgi smidzināt pa tiešo vāzē, pēc tam no tās izlejot apakšā sakrājušos ūdeni (saknes nedrīkst mirkt ūdenī vāzes apakšā, citādi ir risks iedzīvoties puvē).

Svarīgi: pārejai uz audzēšanu vāzē nepieciešams adaptēšanās periods, kura laikā auga saknes var pūt. Taču ātri attīstīsies jaunas saknes, kas būs perfekti piemērojušās audzēšanai vāzē. Lai atvieglotu adaptāciju, izvēlieties veselīgus augus, kas tikko sāk veidot jaunas saknes.

Ja vāze tiek novietota tiešā saulē, tās iekšienē gaiss var kļūt pārāk karsts un "izvārīt" saknes. Uzmaniet temperatūru vāzē un, ja tā kļūst pārāk augsta (virs +35), aizsargājiet to no saules stariem (piemēram, ar foliju).

Vēl viena JPh fotogrāfija, kas ilustrē OMiJePh tehniku: cik skaisti!

 
  • Lai vanda sasniegtu briedumu un ziedētu ar pilnu sparu, nepieciešami 4-8 gadi. Ja nevēlaties gaidīt tik ilgi, labāk pērciet askocendu (vandas un askocentruma hibrīdu), kas sāk ziedēt ātrāk un prasa nedaudz mazāk gaismas.

 

Citas orhidejas, kas audzējamas līdzīgi: Ascocentrum, Aerides, Renanthera, Arachnis, Vandopsis, Rhynchostylis u.t.t., kā arī daudzie to hibrīdi...

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi